Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Basiu, zgadzam się z Dorotą w 100%. Nie inwestuj czasu i pieniędzy w ziemię, która nie jest Twoja. Bluszczu mogę Ci dać ile zechcesz (policz powierzchnię do obsadzenia , ja bym sadziła w rozstawie 0,5x0,5m). Dobry też byłby barwinek - łatwo się przyjmuje , szybko rozrasta, ludzie wyrzucają nadmiar. Ja tych roślin nie mogę posadzić na swojej skarpie, bo ma wystawę południową i nie jest osłonięta drzewami.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
henecio
200p
200p
Posty: 207
Od: 16 lut 2012, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

:wit Basiu, zaproponowałam bluszcz, bo to roślina pancerna. Nic go nie atakuje - ani mróz, ani choroby, ani szkodniki.
Barwinek jest piękny, dodatkowo kwitnie, ale jest bardziej delikatny. Nie wiem czy z wielkimi chwastami by sobie poradził., a ponadto czasami lubi wymarzać.
Na krakowskiej działce już kilka razy go sadziłam i niestety- nie kocha mnie. Zginął ;:145 .
Bardzo podoba mi się też dwukolorowa, pnąca trzmielina . Podobno łatwo ją rozmnożyć, ale mnie się nie udaje. Kupowałam więc gotowe, ukorzenione już roślinki i też padły ;:223 . Aktualnie mam tylko 2 krzaczki i to straszne mizerotki.
Natomiast na działce u moich dzieci są wielkie, dorodne i nie przeszkadza im, że zasadziłam je na słonecznej skarpie.
Skoro Emilia dałaby ci dużo gałązek bluszczu, to myślę, że powinnaś z tego skorzystać i spróbować zasadzić tak jak ci radzi. Na początku pobiegasz z konewką po skarpie, ale zielony, gruby dywan będziesz miała szybciej.

;:196
ciocia Dorota
Awatar użytkownika
Baschka
50p
50p
Posty: 58
Od: 18 lis 2016, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Emilko, Dorotko Dzięki za chęć pomocy ;:196
Chętnie spróbuję bluszczu na skarpie. Jak pogoda pozwoli i już to będzie możliwe zgłoszę się Emilko do Ciebie po sadzonki.
Tak jak wcześniej pisałam na zboczu skarpy rosły tylko klony samosiejki, którym też trudno było się utrzymać bo deszcz wymywał im spod korzeni ziemię i się przechylały na działkę. Wyglądało to tak
Obrazek
Na zboczu od mojej działki nie rosły nawet chwasty, a jest tak stroma, że jak w październiku wchodziłam na nią żeby posadzić irgę ( na próbę) to musiałam dobrze uważać i chwytać się resztek korzeni a każda próba wyprostowania się groziła upadkiem na żelastwo wbite u podnóża. Grabki i sadzonki jak ich nie zaczepiłam o jakiś korzeń to mi uciekały na dół.
Obrazek
Tak to wygląda już po częściowym uprzątnięciu. Usunięciu wielgachnych spróchniałych skrzyń i mnóstwa gałęzi.
Ogrodzenie z siatki, które tu widać ma ok 1-1,2m Sama skarpa od strony południowej 5m, od zachodniej ok 2,5m.
Wierzcie bieganie po skarpie, żeby podlać roślinki raczej nie będzie niemożliwe. ;:223
Podlewać będę wężem ryzykując wymywanie roślinek. Albo coś wymyślę. Zastanawiam się nad ułożeniem rodzaju faszyny poniżej sadzonek. Może to powstrzyma wymywanie ziemi spod korzeni, dopóki sadzonki się nie "wgryzą" w zbocze.
A na dole zamiast tego niby "wzmacniającego" żelastwa chyba konieczny będzie murek. Jak oglądałam działkę przed zakupem napaliłam się na kamienne zbocze z kaskadą ;:306 Nie pomyślałam, że kamyki mi same się nie ułożą i woda jakoś sama nie popłynie ;:14 A teraz tylko kieszeń czyszczę. ;:202
Ale co tam, mogę jeszcze udać, że nie ma problemu, posadzić jakieś krzaczory, zastawić matą z wikliny i poczekac co będzie. :D Najważniejsze, że mam gdzie siać i sadzić swoje zielone i mogę sobie do woli zaglądać, pod liście :tan

Obrazek
Tak wyglądało sadzenie irgi. W wiszących torbach sadzonki i ziemia, nieco wyżej woda w butelce postawiona na korzeniach. ;:306
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Baschka, potrzeba do tego wysiłku, ale jest to dość proste rozwiązanie, żeby wbić pale (takie ok. 5-7cm średnicy) zapobiegające spływaniu gleby, a potem obsadzić ten teren odpowiednimi roślinami. Ze względu na koszty proponuję takie krzewy jak rokitnik zwyczajny, róża pomarszczona, różne gatunki irg, a nawet sumaka octowca, bez czarny czy z drzew robinię akacjową (ale to znów cień). Jeśli ja miałbym wybierać, postawiłbym jednak na różę pomarszczoną, bo z nią najszybciej osiągniesz efekt i nie ma żadnych wymagań oraz nie będzie nic zacieniać. Ponadto świetnie wiąże glebę. Bluszcz też jest dobrym pomysłem. Z budową domku lepiej się póki co wstrzymać, bo jeśli gleba mocno spływa to będzie zalewać ścianę i trzymać stałą wilgoć.
Drzewa się pochylają? To są klony? Jakie? Jeśli jesionolistne to jest ryzyko wykrotu i może to być pewnego rodzaju niebezpieczeństwo. Inne klony też nie słyną z jakiegoś cudownego umocowania w gruncie. Może warto je zastąpić, o ile możesz tam działać w takim szerokim zakresie.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Baschka
50p
50p
Posty: 58
Od: 18 lis 2016, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

ENRUD nie znam się za bardzo, to ale chyba masz rację i jest to klon jawor. I na pewno się z czasem przewrócą, bo już musiałam zlikwidować drzewa, których pnie wisiały prawie poziomo nad działką. Zasadziłam w październiku 20 irg szwedzkich i kilka sosny kosodrzewiny. Na wiosnę przekonam się, czy się przyjęły , czy nie spłynęły. Żeby chociaż chwasty tam rosły, to by było inaczej, ale tam tylko te walące się klony i sama ziemia. Co do wilgoci, to nie zauważyłam, żeby woda stała pod skarpą nawet po dużym deszczu. Czy pisząc o palach to myślałeś o rodzaju palisady u podnóża skarpy? Czy raczej, żeby je wbić w powierzchnię skarpy?
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
Baschka
50p
50p
Posty: 58
Od: 18 lis 2016, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Oczywiście myślałam o klonie jesionolistnym. Tak długo zastanawiałam się i sprawdzałam jaki to klon, że mi się pokręciło. ;:124
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Przykładowo w połowie wysokości skarpy i potem też u jej nasady - czyli w 2 rzędach. To na pewno umocniłoby ją. Co do gatunków drzew/krzewów to pomyśl jeszcze o robinii. Jest taki gatunek robinia lepka (Robinia viscosa), która rośnie w formie krzewiastej, pięknie kwitnie na różowo i doskonale umacnia skarpy. Jest bezproblemowa w uprawie i szybko się rozrasta przez odrosty korzeniowe. A jeśli nie ona to pospolita robinia akacjowa też, tylko ona w odróżnieniu od tej poprzedniej jest już rośliną drzewiastą.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Baschka
50p
50p
Posty: 58
Od: 18 lis 2016, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Dziękuję! Rozejrzę się za sadzonkami tej mniejszej robinii. Robinię akacjową miałam już prawie zamówioną, ale zrezygnowałam ze względu na rozmiar i szybkość wzrostu.
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
mieciak49
1000p
1000p
Posty: 1081
Od: 13 paź 2010, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Basiu, witam na Twojej skarpie!Ja również mam działkę na skarpie i uważam że najlepszym sposobem na nią jest robienie tarasów.Ja użyłam do tego podkładów kolejowych i na razie jestem bardzo zadowolona,mniejsze tarasiki robię z desek podpartych metalowymi prętami lub z kamieni.Największy murek musi być na dole,możesz wbić solidne pale i w poprzek nich układać grube konary itp.Zobacz jak to wygląda u mnie,pozdrawiam
_Marek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 mar 2017, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

W przygotowaniu skarpy przy swoim domu wykorzystałbym przede wszystkim agrowłókniny za reklamy to my dziękujemy/mod.- takie które nie pozwolą na osuwanie się gruntu i wymywanie ziemi na pochyłym terenie. Można je kupić w dobrym sklepie z asortymentem dla ogrodnictwa,nawet przez internet. Jakoś nie wyłapałem tego w innych wątkach, wszyscy skupili się na roślinach na skarpę, a dobre przygotowanie jest najważniejsze moim zdaniem.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

AgroMarek, nie wydaje mi się, żeby Basia chciała inwestować w taki sposób zabezpieczenia skarpy, bo pisała, że ten grunt nie należy do niej. Ponadto agrowłókninę trzeba czymś przykryć i co by to nie było, to dodatkowy koszt. I będzie spływać po agrowłókninie :roll:
Prosiłam znajomego pana urządzającego ogrody o kosztorys urządzenia jednej mojej skarpy długiej ok. 15m , wysokiej (po skosie) na ok 6m. Kąt nachylenia ok. 40 st.. Agrowłóknina, kamienie polne (duże), podkłady kolejowe, na wierzch kora. Rosną tam już różne płasko rosnące iglaki. Podliczył na ponad 3 tysiące. Po znajomości.Te kamienie i podkłady w celu utrzymania kory na agrowłókninie ;:108
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
lukasz2016
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 mar 2017, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Skarpa jak ją zagospodarować?

Post »

Witam
stałem się szczęśliwym posiadaczem własnego domu na działce około 13ar,
niestety od pólnocenj strony mam granicę działki na szczycie skarpy (wysokości skarpy to około 1,2m) - moje pytanie jest takie jak zabezpieczyć ta skarpę żeby się ziemia nie obsuwała (na górnej działce póki co jest pole uprawne)
Obrazek

Zdjęcie zostało wykonane w październiku 2016r. podczas wyrównywania pozostałej części działki (której poprzedni właściciele nie plantowali)
granica biegnie wzdłuż namalowane wapnem białej lini, ja podczas plantowania zostawiłem na szyczie 0,5m zeby dało się w przyszłości postawić jakieś ogrodzenie.

p.s.
dom ma długość od strony granicy 14,5m a skarpę chciałbym opanować na odcinku jakichś 20m za domem.
- czy taka skarpę uda się nadsypać i obsadzić jakimis roślinami okrywowymi - to chyba bedzię najtansza opcja.
- lub proszę o informacje jak się zabrać za murek oporowy w tym przypadku
Awatar użytkownika
bogdanm
200p
200p
Posty: 319
Od: 29 kwie 2014, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wadowice

Re: Jak poradzić sobie ze skarpą,

Post »

A może warto pomyśleć o płytach ażurowych ? Poukładać na spadzie przysypać ziemią i coś wtedy wysiać .
Oczywiście o sadzeniu krzewów nie ma mowy ale jakieś kwiaty można wysiać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”