Różyczki u Ewki cz. III

Zablokowany
slimak900
200p
200p
Posty: 458
Od: 27 lut 2013, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Różyczki u Ewki cz. III

Post »

Moja RU rośnie przy siatce ogrodzenia i trochę w nią wchodzi za blisko posadziłam jak masz ochotę to u mnie jest jej zdjęcie na str 2 to 3 rok jej kwitnienia bo potem rok później zmarzła i mocno ją przycięłam i odrosła połowę tego co z roku wcześniej ale fakt że kwiatów miała sporo :heja
Awatar użytkownika
daysy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4551
Od: 13 lut 2014, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Różyczki u Ewki cz. III

Post »

Ewo piękna ja jedną ze swoich też podejrzewam, że to właśnie Dame de Couer, obie są bardzo podobne, kolorki może troszkę różne, bo różne aparaty różnie oddają odcień. Jutro wstawię u siebie swoją nn-kę
Pozdrawiam Daysy
Zapraszam
Róże i bajkowy świat ogrodów 2018
Awatar użytkownika
Tolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1715
Od: 1 mar 2013, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Różyczki u Ewki cz. III

Post »

Ewunia widzę że obie jesteśmy fankami niezapominajek :lol: bardzo lubię te kwiatuszki przypominają mi ogród mojej mamy ;:167
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Różyczki u Ewki cz. III

Post »

Też należę do tego fanklubu! Uwielbiam niezapominajki i mam nadzieję, że mnie w tym roku niezawiodą
W ubiegłym musiałam trochę usunąć bo dostały mączniaka...
To takie wdzięczne kwiatuszki! ;:167
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Różyczki u Ewki cz. III

Post »

O, to ja też jestem w klubie fanów niezabudek. Z małej kępki kupionej na ryneczku mam tak dużo siewek, że nie mogę się doczekać jak to będzie.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Różyczki u Ewki cz. III

Post »

Też lubię te niebieskości i każdego roku mam ich mnóstwo w najróżniejszych zakątkach .
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
ewarost
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3369
Od: 14 gru 2010, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Ponidzie
Kontakt:

Re: Różyczki u Ewki cz. III

Post »

Ewka śliczna ta fotka niezapominajkowa... :) No ciekawe kiedy rusza forsycje... u mnie jeszcze cisza, nawet kolorek nie prześwituje :wink: ...Jak tak dalej będzie pracowało ;:3 i do tego pokropi to ... no ale nie zapeszam ;:173
Rajsko,wiejsko,sielsko...II
Rajsko, wiejsko, sielsko...
Chwytaj chwilę, bo tak naprawdę to istnieje tylko ona. Ewa
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Różyczki u Ewki cz. III

Post »

Niezapominajki zwane niezabutkami ślicznie wyglądają, ale wiem, że niektórzy miłosnicy ogrodów twierdzą, że roznoszą mączniaka i zarażają nimi róże. Czy tak jest czy nie nie wiem, może i tak, ale nie mam ochoty się ich pozbywać. Jednego roku znajomy z Hiszpanii tak się nimi zachwycał, że postanowił wziąć ich kepkę do siebie. Schował je do bagażu i samolotem poleciały w siną dal. Niestety, mimo właściwego zabezpieczenia, nie przyjęły się. Może było im zbyt gorąco na balkonie w klimacie śródziemnomorskim?

Dziś na Facebooku pojawił się artykuł, a właściwie jego streszczenie dotyczące pielęgnacji i cięcia róż wiosną. Mam nadzieję, że wolno mi skopiować ten artykuł, jeśli nie - moderatorzy będą wiedzieli , co czynić. Uczciwie jednak mówię, że to kopia, a nie tekst autorski:
Wiosenna pielęgnacja róż
CZAS RÓŻ?27 LUTEGO 2017

Julia Tadeusz jest Białorusinką, w jej ogrodzie pod Mińskiem rośnie ok. 300 odmian róż. Kocha szczególnie róże Dawida Austina. Na naszą prośbę napisała o nich artykuł, który ukaże się w 1 numerze magazynu Czas Róż. Julia co roku na wiosnę zaprasza do swojego ogrodu miłośników róż i pokazuje, jak należy przycinać różane krzewy. Pamiętajmy, że Mińsk znajduje się w 5 strefie klimatycznej, więc większość odmian wymaga tam troskliwej ochrony przed mrozem. Mimo różnicy klimatu rady Julii Tadeusz bardzo mogą się przydać i nam w Polsce, zwłaszcza jeśli uprawiamy wrażliwsze odmiany, a mieszkamy na wschód od Wisły lub w rejonach górskich.
Wiosenna pielęgnacja rozpoczyna się od usuwania zimowych okryć. Julia Tadeusz rozkłada tę czynność na dwa etapy. Najpierw odkrywa róże na krótko, po to, by je przewietrzyć i zahartować. Przy okazji wykonuje pierwsze cięcie, polegające na usunięciu połamanych pędów i uszkodzeń mrozowych. Spryskuje róże preparatem miedziowym i znowu narzuca okrycie, ale już nie tak szczelnie, pozwalając, aby powietrze cyrkulowało. Zabieg ten wykonuje wraz z nadejściem pierwszych cieplejszych wiosennych dni, w rejonie Mińska najczęściej w kwietniu, ale niekiedy już w marcu. Gdy ziemia odtaje i łatwo w nią wbić szpadel, to znak, że nadszedł czas na zupełne usunięcie zimowych osłon. Należy wybrać do tego pochmurny dzień, aby słońce nie przesuszyło wydelikaconych pędów.
Po tym można już przystąpić do właściwego cięcia. Czy obowiązują tu jakieś sztywne zasady? Nie ? odpowiada Julia, każdy wypracowuje własną metodę. Dużo podpowiada intuicja. A więc najpierw cięcie sanitarne: wycinamy połamane, uszkodzone, przemarznięte, chore pędy. Tak jak wspominaliśmy, część tego zabiegu możliwa jest do wykonania już po pierwszym odkryciu róż. Podstawowe cięcie sanitarne wykonujemy po całkowitym odkryciu. Pędy powinny być wyraźnie zielone. Jeśli kolor wydaje nam się zamglony, zszarzały, to znak, że pęd może być przemarznięty. Przekona nas o tym powierzchnia cięcia. Powinna być ona jednolicie jasna, bez brązowego środka, i wilgotna. Jeśli jest inaczej, pęd nadaje się do wycięcia. W następnej kolejności szukamy śladów infekcji. Są to ciemne plamy na pędach. Nie należy się śpieszyć z wycinaniem pędów, na których dostrzegliśmy niewielkie zmiany. Usuwamy tylko te, na których plama okrąża cały pęd. Niewielkie plamki spryskujemy miedzianem. Doświadczenie autorki pokazuje, że większość pędów, na których wiosną widzieliśmy plamki, da nam w lecie piękne kwiaty.
Cięcie odmładzające. Dotyczy ono róż starszych niż pięcioletnie. Najstarsze pędy wycinamy do pierwszego pędu bocznego. Pojęcie pędu starego jest dość względne. U mieszańców herbatnich są to pędy już trzyletnie. U róż parkowych jednak najlepiej kwitną właśnie pędy 3?6-letnie. U tych róż autorka radzi więc usuwać pędy nie młodsze niż 7-letnie. Ale oczywiście przede wszystkim zwracamy uwagę na stan kory i liczbę pąków. Jeśli kondycja starych pędów jest bardzo dobra, to nie ma potrzeby ich usuwania. Gdy jednak uznamy, że powodują one zbytnie zagęszczenie krzewu, powinniśmy je wyciąć.
Cięcie formujące. Niestety, to najbardziej skomplikowana część zabiegu. Mówi się o cięciu silnym, średnim i słabym oraz określa dokładnie, ile oczek i gdzie trzeba zostawić lub wyciąć. Julia Tadeusz jest zwolenniczką metody mieszanej. Po wielu latach doświadczeń doszła do wniosku, że liczenie oczek jest stratą czasu. Przeciętnie skraca się 1/3 długości pędów (wyjątkiem są róże pnące, okrywowe oraz historyczne). Mocniej tnie się tylko stare odmiany mieszańców herbatnich. Pracę ułatwi nam zapamiętanie kilku zasad:
Popatrz, w którą stronę patrzy pączek, nad którym chcesz przyciąć pęd. Pamiętaj, że w tę stronę wyrośnie nowy pęd.
Im cieńszy pęd, tym niżej go przycinamy.
Nie oszczędzaj pędów tylko dlatego, że ma on już duże, zdrowe pąki; byłby to najpoważniejszy błąd.
Julia Tadeusz: ?Przed cięciem zadajmy sobie pytanie: jak będzie wyglądał krzew, jeśli przytniemy go tak lub inaczej? Najważniejsze, to określić cel: jaka ma być wysokość, kwitnienie, rozmiar kwiatów. Wtedy wszystko okaże się proste. [?] Ja najpierw określam, jaka wysokość krzewu mi odpowiada, i przycinam najdłuższe pędy. Potem wycinam wszystkie najcieńsze pędy, gdyż nie dadzą one kwiatów. Następnie ze środka usuwam pędy słabe i zbyt zagęszczające krzew. Dalej patrzę na ogólną formę krzewu. [?] Mówcie, co chcecie, o powtarzaniu kwitnienia, a ja pozostanę przy swoim głębokim przekonaniu, że najbogatsza i najrozkoszniejsza jest pierwsza fala kwitnienia, i właśnie dlatego staram się ją rozciągnąć w czasie. W tym celu ?cieniuję? krzew (tzn. pędy zewnątrzne tnę krócej), nadając mu zaokrąglony kształt?.


Oryginalna, ilustrowana wersja tekstu: http://www.greenmarket.com.ua/blog/mast ... &_utl_t=fb
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: Różyczki u Ewki cz. III

Post »

Ewka dziękuuuuuuję ;:167
Krótko, zwięźle i na temat-dla różanego przedszkolaka ;:131 w sam raz.
Awatar użytkownika
ewarost
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3369
Od: 14 gru 2010, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Ponidzie
Kontakt:

Re: Różyczki u Ewki cz. III

Post »

Ewka ;:168 dla mnie pomocne ;:173
Rajsko,wiejsko,sielsko...II
Rajsko, wiejsko, sielsko...
Chwytaj chwilę, bo tak naprawdę to istnieje tylko ona. Ewa
Awatar użytkownika
daysy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4551
Od: 13 lut 2014, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Różyczki u Ewki cz. III

Post »

Przystępnie i rozsądnie. Naczytałam się wiele o cięciu, zawsze pozostawały jakieś wątpliwości. Po przeczytaniu tego tekstu mam ich zdecydowanie mniej. ;:108 . Wygląda na to, że zdrowy rozsądek przede wszystkim ;:333
Pozdrawiam Daysy
Zapraszam
Róże i bajkowy świat ogrodów 2018
Awatar użytkownika
majka411
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13236
Od: 12 sie 2009, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, ogród k/Wyszkowa

Re: Różyczki u Ewki cz. III

Post »

:wit Ewa i ja dziękuję za ten artykuł. Pani Julia ma zdrowe podejście w temacie róż. ;:333
Myślę, że wiele z nas robi podobnie. :D
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Różyczki u Ewki cz. III

Post »

Ja również Ewuniu przeczytałam wszystko uważnie i ma w pełni rację, bo cięcie zależy od tego jaki chce się mieć krzew. ;:180
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Zablokowany

Wróć do „Moje róże !”