Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Produkuję bardzo dużo odpadkow warzywnych, co robicie z nimi zimą? Kompostownik przysypany jest śniegiem, droga do niego też ;)
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Mam pryzmę kompostową niewidoczną z okien sąsiadów działki ani z ulicy. Mój mąż jedzie na działkę co kilka dni zobaczyć czy wszystko w porządku i wysypuje odpadki na pryzmę - jest to naturalny karmnik dla ptaszków, zdarzała się też sarenka. Niestety widok nie jest piękny bo odpadki są rozgrzebane ale czytałam, że niektórzy wysypują odpadki wprost pod drzewa w sadzie i też to nijak nie wygląda.
Obecnie mąż jest na etapie łuskania orzechów włoskich i takimi skorupkami ptaszki są bardzo zachwycone - zawsze gdzieś znajdą okruszynę orzecha.
Ogólnie na pryzmę rzucam skorupki z orzechów, pestki i inne odpadki z sokownika, gałązki z drzew, papiery, tektury, spady jabłek, łęty z pomidorów, łęty z ogórków, trawę z koszenia (rozrzucam po całości warstwą), podsiewy (nostrzyk, gorczyca), łodygi słonecznika (oj grube), łodygi kukurydzy, krzaki papryk, aksamitek (20 metrów bieżących gęsto sianego "płotu"), łodygi cyklantery, cięte pędy winogron, pędy aronii, porzeczki, plewior (jest go mało bo motyczkuję często i wtedy mała trawka wysycha na grządce :D ), odpadki kuchenne, ...

Palę łodygi malin.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

ostatnia szansa,
Jestem prawie codziennie na działce w ROD w południe. Wynoszę przy okazji odpadki z domu: papier, obierki, ..
Mam dwa kompostowniki na kompost pod warzywa: stary do rozrzucenia w tym roku i nowy który będzie gotowy w przyszłym roku.
W kompostownikach mam oddzielny kąt na skorupki orzechów, zdrewniałe byliny, cienkie gałązki do grubości 9 mm, ...
Mam oddzielny kompostownik na pocięte gałązki, gałęzie,
Na igliwie i gałązki iglaste mam oddzielny kompostownik. Igliwie jest oddzielone od gałązek, a te od gałęzi. To dla zakładanej kwatery na borówkę wysoką.
Wyłożony folią i płytami dół na borówkę wysoką na razie pełni funkcję kompostownika. Ma głębokość 65 cm, płyty i folia wystają 20 cm ponad poziom terenu. Zgromadziłem tam kompostowane od kilku lat pocięte gałązki i gałęzie,
W celu przyśpieszenia kompostowanie kompostownik iglasty posypuję szczepionką bakteryjną PRIZMATIX.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

A ja jak dużo śniegu to zbieram odpady w wiadrach w garażu a w weekend podjeżdżam taczką i wywożę, no ale mam tylko z 50m do kompostownika :) Nie wyobrażam sobie wyrzucać odpadków bo kompostu mam ciągle mało. Ściółkę od świnek morskich wysypuję pod krzaki na rabatę a wczesną wiosną przegarniam z ziemią, latem już jej nie ma.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

edysqa
Bez sensu jest gromadzić odpady w domu. Ja miałem takie "specjalne" ;:209 wiaderko w domu obok na śmieci i jak się nagromadziło (albo szybciej jak zaczęło pleśnieć) szedłem do z nim do termokompostownika,podnosiłem dekielek i wrzucałem na wierzch a wiosną było już w odpadach pełno kalifornijki.
Obecnie termokompostownik mam nabity pod sufit więc odpady owocowo-warzywne idą ,niestety!, z pozostałymi.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Wolfik pisze: Obecnie termokompostownik mam nabity pod sufit więc odpady owocowo-warzywne idą ,niestety!, z pozostałymi.
I to jest jedyny minus termokompostownika, nijak nie dosypiesz ponad pojemność. W ubiegłym roku nadwyżki oddawałam moim rodzicom na działkę, w tym sezonie dostawiłam jeszcze jeden :)
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Mój kompostownik po zimie. Sprawdziłam, w środku temperatura dodatnia. Nie zamarzl. Przy bocznej ścianie podłoże mocno nasiąknięte. Zrobiło się błoto. To wynik obfitych deszczów i topniejacego śniegu.
Obrazek


Obrazek

A to wcześniejsze,zimowe zdjęcia:

Obrazek


Obrazek
Julia
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Przymierzałem się postawić u siebie taką konstrukcję. Brygido to jest kompostownik kupny, czy robiony i jeszcze mnie interesuje jakie szczeliny są między deskami?
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Brygida, a ja mam pytanie o podbieranie kompostu z takiego kompostownika, zawsze mnie to zastanawiało. Jak wyjąć z "dna" złoto? Trzeba rozebrać konstrukcję?
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

ANDRZEJ,KOMPOSTOWNIK JEST KUPNY- 41 zł po targowaniu się;) ,ŁATWY W OBSŁUDZE. Kupiłam w Mrówce,deseczki się na siebie nakładaja i zaciskają-są w nich specjalne wgłębienia. Mąż złożył w parę minut, bo ze sklepu wynieśliśmy tylko deski i słowny instruktaż od sprzedawcy. Kompostownik jest lekki i praktyczny. Szczeliny są przynajmniej na 1-3 palce,czyli jest wietrzenie.

-- 26 lut 2017, o 15:30 --

Galaxy,
ten kompostownik jest bardzo lekki. Delikatnie go podnoszę i podbieram ziemię od spodu. Najpierw myślałam,że to koszmar i sobie z tym nie poradzę, ale nie jest tak źle. W tym roku mąż zamontuje mi na dole uchylną listewkę z zawiasami i nie będę musiała naruszać całej konstrukcji.
Julia
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

A to super :) mój plastikowy ma na dole otwór do podbierania. Bardzo mi się podoba Twój i w tym roku zrobię podmiankę, mój jest stary i pękł tej zimy. Na pewno patent męża bardzo ułatwi Ci pracę :)
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Patent męża;))) Mój pomysł, męża wykonanie. On nie przepada za działką i patrzy na moje działania z politowaniem :idea: Ale jak trzeba,to pomoże.
Julia
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Ze zrobieniem takiego myślę, że dałbym sobie radę bez problemu, ale jakbym miał okazję za cztery dyszki kupić to nawet bym się nie zastanawiał. Kupno desek, robocizna - nie wiem czy więcej by nie wyszło, a kompostownik wygląda naprawdę fajnie.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”