Konwalia majowa (Convallaria majalis )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Konwalia

Post »

Co innego przesadzenie z miejsca na miejsce w ogrodzie, a co innego zmiana warunków.Zakupione kłącze, które było woreczku w pomieszczeniu najlepiej posadzić do niewielkiej doniczki, tak by zmieściły się korzenie i dopiero ukorzenione w maju w grunt.Posadzone od razu w ogrodzie może nie tyle zmarznąć co wyschnąć (mróz)zgnić( nadmierna wilgoć)w ziemi, bo zbyt niska jeszcze temperatura uniemożliwia ukorzenienie.Różowa odmiana może też być nieco bardziej wrażliwa niż biała.
Ja ogólnie wszystkie byliny zakupione woreczkach sadziłam najpierw do małych doniczek, ustawiałam w ciepłym pomieszczeniu by się ukorzeniły i zaczęły rosnąć.Potem zazielenione wynosiłam do chłodnego garażu, albo już na powietrze.W zależności od gatunku rośliny jedne szły do gruntu wcześniej, w maju (liliowce, funkie), inne później, nawet pod koniec lata (piwonie, bodziszki, tawułki).W doniczce łatwiej kontrolować rozwój, wilgotność, temperaturę i ochronić przed wiosennymi zawirowaniami pogody.
Fajnie jest też patrzeć jak się rozwijają, zamiast martwić co z nimi w ogrodzie.U mnie często kuny, czy jakieś inne stworzenia wykopywały tam gdzie była świeżo zluźniona ziemia, szczególnie wiosną.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konwalia

Post »

Dziękuję Wam za informacje. No to jeszcze muszę przemyśleć. Podłoże, w którym zakupiłam jest bardzo, bardzo suche-faktycznie, jak ją wsadzę to naraz otrzyma ogromną ilość wody-sprawdzałam, podłoże w ogródku jest bardziej mokre niż średniomokre. Może wsadzę teraz do doniczki a pod koniec marca wsadzę w grunt. A czy mogę ją po wsadzeniu do doniczki i skromnym podlaniu wstawić do nieogrzewanego garażu z małym okienkiem-trochę cieplej niż na dworze(ok. 2-3 stopnie więcej), czy lepsza będzie temp.13-15 stopni też z małym okienkiem?-niestety mam tylko takie możliwości (ewentualnie 18-20 w domu na parapecie).
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Konwalia

Post »

Posadź płytko w doniczkę trochę podlej i postaw na jakieś dwa tygodnie w pokoju.Potem jak zobaczysz, że kiełek liściowy zaczął ruszać wynieś do garażu.W kwietniu na wolne powietrze.
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Konwalia

Post »

moje dopiero rozkwitają ale nie mogłam się powstrzymać i mam w wazonie przy łóżku kilka pierwszych sztuk. Jaki zapach ;:oj
Pozdrawiam
Magda
Masele
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lis 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100 km na wschód od Wawy

Re: Konwalia

Post »

Posadziłem na wiosnę
Naczytałem się jaka to ona nie inwazyjna
a mam ją przy hostach i zurawkach
O głębokości korzenienia się różne czytałem opinie
Myślicie, że gdyby ogrodził np. płytkami czy blachą 30-50 cm wystarczyłoby ?
Czy mogłyby przejść pod spodem?
Co myślicie
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1053
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Konwalia

Post »

Konwalia nie jest inwazyjna w sensie zarastania, ale ma własne gusta co do miejsca. I potrafi wędrować na prawdę szybko. Posadziłem w jednym miejscu, i po roku nie było śladu, natomiast pięknie urosła dwadzieścia parę metrów dalej. Co do głębokości to kłącza nie potrafiły pokonać betonowej wylewki pod ogrodzenie sięgającej ok. 20 cm w głąb.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6620
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Konwalia

Post »

Obrazek

Potwierdzam, że kłącza konwalii nie są w stanie głęboko się korzenić i nie ma potrzeby robić przegród na głębokość aż 50 cm. Myślę, że w zupełności wystarczy 20-30 cm i można w tym celu wykorzystać plastikowe obrzeża do trawników (te wyższe). Coś widzę, że moje konwalie troszeczkę chorują. Będę je musiał obserwować wiosną.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konwalia

Post »

Czy obcinacie te zaschnięte liście konwalii?- zawsze je zostawiałam, ale zastanawiam się, czy ich nie ciachnąć, bo nie wyglądają zbyt estetycznie.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Konwalia

Post »

Ja je po prostu wygrabiam , gdy chłody je zważą
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konwalia

Post »

Jednak obcięłam te liście-rosną w korze to trudno by było mi je wygrabić. Dzięki
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Konwalia

Post »

Ja je zostawiam.
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Konwalia majowa (Convallaria majalis )

Post »

Ja wycinam. Mam wrażenie, że dzięki temu unikają chorób i pięknie rozrastają się na wiosnę. U mnie nie sa zbyt inwazyjne :wit
marlena1992
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 mar 2017, o 06:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Konwalia majowa (Convallaria majalis )

Post »

Hej ;) jeszcze nikt mnie tu nie zna, pierwszy raz tutaj jestem mam nadzieję że z samego początku nie strzele jakiejś gafy 8-) szukałam szukałam ale nie odnalazłam informacji która by mnie zadowoliła ;P a więc kupiłam tydzień temu kłącza konwalii z zamiarem od razu ich posadzenia w końcu to roślina zimująca ale jakieś wątpliwości mnie dopadły i sama nie wiem, już wsadzać je do ziemi? Dodam, że z okolic Lublina jestem :) pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”