Bazylia (Ocimum basilicum) uprawa

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
guru302
500p
500p
Posty: 583
Od: 14 lip 2012, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biskupca woj. Warmińsko - Mazurskie

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Nigdy nie siałam bazyli . Zawsze kupowałam w sklepie w doniczkach i tak skubałam ją po trochu . W tym roku spróbuję posiać .
pozdrawiam serdecznie Gabrysia
vikii
200p
200p
Posty: 216
Od: 15 wrz 2013, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Faworyt - piękna ta Twoja bazylia ;:138 ;:138
Co to za odmiana - bo ona taka fajnie "zwarta i krzaczasta"

Ja zieloną bazylię zawsze w lutym kupuję. Przesadzam do większej doniczki i stawiam na słonecznym parapecie.
Objadam ją do 15maja (uszczykuję ;:173 ) - po 15 rozsadzam do gruntu na słoneczne miejsce - zawsze się udaje, ale nigdy nie była taka ładna jak Twoja Witku.
Pozdrawiam, Aneta:)
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Ja też jestem ciekawa tej odmiany, czy to może ta 'grecka"? Też na zdjęciach wygląda na krępą, zwartą i ładnie rozkrzaczoną, idealna do donicy.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Jolu ;:180 Od czasu jak bazylię uprawiałem pierwszy raz minęło trochę czasu.W pierwszym roku też siewki mi padały aż byłem zły na siebie co robię nie tak.Co zauważyłem - że bazylia już od fazy siewek nie znosi gdy ma za wilgotną ziemię nawet na krótki czas.Także teraz chucham na nią pod tym względem i problemy są raczej minimalne. :D Może to było przyczyną u Ciebie?
Viki-Agnieszko tak to bazylia grecka (drobnolistna).W ubiegłym roku miałem ją pierwszy raz od zaprzyjaźnionej forumki i byłem z tej odmiany bardzo zadowolony.Pikowałem ją nie pojedynczo,lecz po kilka(5-6) do doniczek,chociaż nie miałem pojęcia że ten sposób sadzenia sprawi że później uformuje się tak ładnie na kształt kopułki.Do skrzynek balkonowych sadziłem z doniczek mniejszą rozsadę lecz już odpowiednio uformowaną.Do donic jest Agnieszko wręcz stworzona. ;:108 Bardzo wdzięczna jest to odmiana,także polecam. ;:333
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Co roku sieje bazylię do doniczek, po połowie marca. Zauważyłam, że nie lubi przysypywania nasion ziemia. Jak nasionka są na wierzchu kiełkuje w 100%.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Ooo to ciekawe doświadczenie Beatko. ;:108 Ja zawsze do tej pory przysypywałem na jakieś 0,5 cm. i ze wschodami też kłopotów nie miałem. ;:333
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Bazylia - uprawa

Post »

No właśnie, ja jak siałam w domu to już wypróbowałam wszelkie sposoby, na wierzchu, przysypane
i niestety jak pisałam, padały mi siewki. Możliwe, że jak pisze Faworyt, miały za mokro, choć bardzo uważałam.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Posiałam już bazylię tajską, cynamonową, fioletową i sałatową. Zostały mi jeszcze nasiona greckiej Minette, Piccolino i tej najzwyklejszej. Trzy pierwsze odmiany myślę że wykiełkują dziś lub jutro.
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Powiedzcie mi, Mili Moi, czy sianie bazylii jeszcze ma sens, czy może jest już troszeczkę za późno i lepiej kupić doniczkę w sklepie?
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Oczywiście że ma sens.
Ja już posiałam wcześniej, ale w tamtym roku siałam grubo po wszystkich innych wysiewach, bo o bazylii zapomniałam.

Mam pytanie do wszystkich:
Jaka bazylia nadaje się do gruntu, a jaką lepiej w doniczce, chciałabym spróbować różnych odmian, do tej pory tylko zwykłą miałam.

Jak rozkrzewić bazylię? Uszczykiwałam czubek i listki ale nie zauważyłam, żeby się jakoś mocno rozkrzewiała, ponadto czy u Was też tak jest, że po pewnym czasie bazylia zaczyna marnieć. Żółkną jej liście i przestaje rosnąć, kwiaty staram się na bieżąco obrywać, jeśli się zapomnę i do nich dopuszczę.
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Jasne, że siać! Może ja też się w końcu ogarnę, i posieję te Minette, Piccolino i resztę :p
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia - uprawa

Post »

No to posiałam :heja . Szkoda tylko, że nigdzie nie udało mi się dostać ziemi do siewu, a jedynie zwykłą :roll: .
srostkow
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 sty 2016, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wolsztyn

Re: Bazylia - uprawa

Post »

vanilia pisze:Oczywiście że ma sens.
Ja już posiałam wcześniej, ale w tamtym roku siałam grubo po wszystkich innych wysiewach, bo o bazylii zapomniałam.

Mam pytanie do wszystkich:
Jaka bazylia nadaje się do gruntu, a jaką lepiej w doniczce, chciałabym spróbować różnych odmian, do tej pory tylko zwykłą miałam.

Jak rozkrzewić bazylię? Uszczykiwałam czubek i listki ale nie zauważyłam, żeby się jakoś mocno rozkrzewiała, ponadto czy u Was też tak jest, że po pewnym czasie bazylia zaczyna marnieć. Żółkną jej liście i przestaje rosnąć, kwiaty staram się na bieżąco obrywać, jeśli się zapomnę i do nich dopuszczę.

Ja w zeszłym roku siałam wprost do gruntu pod koniec kwietnia najzwyklejszą bazylię właściwą i uszczykiwałam ją tylko na potrzeby konsumpcyjne :) ładnie się krzewiła i pięknie rosła przez całe lato ku uciesze mojego podniebienia :)
Pozdrawiam - Sylwia
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”