Orlik pospolity ( Aquilegia Vulgaris )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orlik pospolity ( Aquilegia Vulgaris )

Post »

Ninia, orliki sieje się w maju, czerwcu, lipcu. Kiełkują na świetle. Tylko lekko je przyklep do ziemi po posianiu. Sprawdź na opakowaniu czy producent je stratyfikował - zazwyczaj tak jest. Jeśli jest jednak napisane na opakowaniu, że trzeba stratyfikować to musisz to zrobić, nasina części orlików (nie wszystkich jednak) wymagają bowiem stratyfikacji. Niektóre orliki wschodzą bardzo nieregularnie, taka ich uroda. Nie wyrzucaj więc wysiewu po pierwszych wschodach. Ja pikowałam na bieżąco jak potrzeba podczas gdy pojawiały się nowe wschody.
Na przykład orlik vulgaris nie potrzebuje właśnie stratyfikacji i wschodzi bardzo nieregularnie.
Poza tym różne orliki wymagają różnych temperatur do kiełkowania. Vulgaris kiełkuje w niższej - kilka stopni C.
Pozdrawiam
Agneska
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orlik pospolity ( Aquilegia Vulgaris )

Post »

Na moich jest napisane, że kiełkują w temp.24-26 stopni (Mc kanas i mieszańcowy maxi żółty oraz ten vulgaris-zostało mi jeszcze 1 opakowanie). W ubiegłym roku siałam te Vulgaris w maju-jak pisałam-bez powodzenia. Dlatego posiałam teraz póki mam w domu gorący grzejnik-poza tym w domu łatwiej mi dojrzeć, czy nie mają za sucho.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orlik pospolity ( Aquilegia Vulgaris )

Post »

Ninia, jeśli chodzi o mieszańcowe trzymaj się instrukcji na opakowaniu. McKana to też orlik mieszańcowy.
Na opakowaniu vulgaris też podana jest wysoka temperatura kiełkowania? Dziwne, bo one akurat kiełkują w niskiej. No ale jak jest podana temperatura na opakowaniu to tego trzeba się trzymać.
Pozdrawiam
Agneska
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orlik pospolity ( Aquilegia Vulgaris )

Post »

Na vulgaris nie ma podanej temp. (pisząc miałam na myśli, że te też posiałam - nie wyraziłam się dokładnie,sorry), nawet nie ma napisane na opakowaniu czy się je zasypuje-dlatego w ubiegłym roku część przysypałam a część nie. Wysoka temp. podana jest na tych pozostałych.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orlik pospolity ( Aquilegia Vulgaris )

Post »

Hmm... Jak masz zwykłe vulgaris to siałabym w niskiej. Są jednak różne odmiany vulgaris np pełne i one być może wymagają innych temperatur.
Każdy producent powinien podawać informację czy stratyfikować, w jakiej temperaturze wysiać itd. bo nie zawsze jest to oczywiste. Jak w przypadku orlika - tyle różnych gatunków i odmian...
Może sprawdź w necie czy inni producenci oferują tą samą odmianę i napisali jaka ma być temperatura siewu.
Pozdrawiam
Agneska
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orlik pospolity ( Aquilegia Vulgaris )

Post »

Dzięki za podpowiedź. Poczytałam trochę i pełny też powinien mieć wysoką a ten zwykły ok.18. O stratyfikacji nic nie mam napisane na opakowaniach, więc pewnie producent je stratyfikował-szkoda, że wschodzą po 20-30 dniach dopiero-tak długo trzeba czekać.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orlik pospolity ( Aquilegia Vulgaris )

Post »

A jednak wykiełkowały wcześniej:
Obrazek
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orlik pospolity ( Aquilegia Vulgaris )

Post »

Cieszę się, że wschodzą. Wschody mogą być nieregularne więc nie wyrzucaj szybko podłoża.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Orlik pospolity ( Aquilegia Vulgaris )

Post »

Kupiłam i ja nasionka orlika ale planowałam wysiać bezpośrednio do ziemi jak zaczną dojrzewać nasiona z tych co już mam , uważacie że trzeba go siać wcześniej do doniczek???
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orlik pospolity ( Aquilegia Vulgaris )

Post »

Chyba nie, to ja jestem taka wyrywna - kupiłam nasiona i coś musiałam już z nimi zrobić :;230 . W maju wsadzę je już na miejsce docelowe - zakładam nową rabatę (zryję trochę trawnika) i chcę już trochę ją wypełnić by nie była taka łysa (będę miała "trochę" :;230 jednorocznych, ale i o bylinki też już chcę zadbać, by nie było pustych placków na rabacie).
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Orlik pospolity ( Aquilegia Vulgaris )

Post »

Oj doskonale Cię rozumie , mnie też łapki swędzą i gdyby nie fakt , że nie mam gdzie trzymać rozsady też bym już coś posiała, a tak to muszę czekać aż się nieco ociepli i da się na balkon wynieść szklarenkę
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orlik pospolity ( Aquilegia Vulgaris )

Post »

Niedawno kupiłam w Brico kłącza orlika: 3 szt. - jak się okazało 1 szt. dodatkowo się zaplątała. Wsadziłam do doniczek i jakież było moje zdziwienie jak zaczęło coś wychodzić, ale...czy aby to na pewno jest orlik??? Mam już jednego w ogródku, ale on ma zupełnie inne liście. Czy może to jest jakiś inny gatunek? Pomóżcie mi! Mam nadzieję, że to nie chwasty - we wszystkich 4 doniczkach wyrastają takie same:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Orlik pospolity ( Aquilegia Vulgaris )

Post »

Ninia, orlik to to nie jest na pewno. Prędzej floks (płomyk wiechowaty) albo coś w tym stylu - choć na pierwszy rzut oka wygląda na floksa :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”