Agave - agawa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

Czołem Leszku, dzięki za poradę. Tych kilka moich agaw odpoczywa w pomieszczeniu widnym i chłodnym (10 - 15 st.), więc warunki mają chyba odpowiednie. O zimowaniu agaw czytałem tutaj na forum, że można je zimować na sucho, można też sporadycznie lekko podlać, aby korzenie nie zaschły (o odmiennym traktowaniu młodszych i starszych agaw, o ile mnie pamięć nie zawodzi, nikt nie wspominał, ale też można się tego było domyślić). Ubiegłej zimy podlewałem, tej postanowiłem trzymać je o suchym pysku. Starsze mają się dobrze, natomiast ta, najmniejsza, jest ewidentnie przesuszona. Wiotkie są wszystkie liście, natomiast najbardziej pomarszczone od spodu te dwa, na których widać plamki u nasady od strony górnej. Od dołu przebrązowienia wyglądają jak te na końcach liści:


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Korzenie nie wyglądają najgorzej, ale trzeba jej, jak myślę, wody. Dzięki raz jeszcze za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Agave - agawa

Post »

Jeżeli to przesuszenie, to moim zdaniem nic jej nie będzie. Moje na początku były jeszcze mniejsze i trzymałam je na sucho całą zimę. Tak mi poradził hodowca, od którego je kupiłam. Były bardzo pomarszczone, ale nadrabiały po podlaniu. Jest tylko różnica w temperaturze, moje mają dużo chłodniej.

Tak wyglądały 2 lata temu. Niektóre też zasuszyły dolne liście.
https://www.instagram.com/p/1OiNrFFNEP/ ... pactgarden

Jak tak teraz na nie patrzę, to widzę, że bardzo wolno rosną. Prawie wcale się nie zmieniły. Chyba zacznę je nawozić w tym sezonie. Nawozicie swoje? Jakimi nawozami?
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

Agnieszko, a co to za gatunki? Podobne do moich (utahensis w różnych odmianach).
U mnie również bardzo wolno rosną, ale to ponoć normalne, że dwa stare liście agawa zasuszy, w zamian za to jeden nowy wypuści :wink:. Ale tym się nie przejmuję, mam nadzieję, że za cierpliwość odwdzięczą się bardziej naturalnym pokrojem.
Ja swoje nawożę podobnie jak kaktusy, dwa, góra trzy razy w sezonie, połową dawki zalecanej przez producenta nawozu. Nawóz jak do kaktusów, na forum polecają nawozy o proporcjach (N:P:K) - 2:4:3, 4:8:6, 4:7:7, 4:5:6. Ważne jest, aby azotu było mniej niż fosforu i potasu. Ponadto nawóz powinien być mineralny, bez dodatków organicznych.

PS. Przeczytałem opisy zdjęcia i widzę, że rzeczywiście podobne mamy agawy. Ta moja z problemami to eborispina, cudna roślina. Jeśli mi padnie, a Twoja się rozkrzewi, to mam nadzieję, podzielisz się odrostami? Pięknie się o to uśmiecham ;:300, bo ciężko ją upolować, ja swojej szukałem ponad rok. (W zamian odwdzięczyć się mogę odrostem A. parryi, pozostał mi jeszcze jeden ukorzeniony odrost, który z chęcią w dobre ręce oddam, w razie czego pisz na pw).
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2504
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Agave - agawa

Post »

Odczekaj kilka dni po posadzeniu jeśli masz zamiar ją podlać. Eborispina bardzo ładna. Ja mam niespełna roczne A. sebastiana, trzymam je na sucho w widnym miejscu temp. 8-13*C, tylko najmniejszą trochę podlewałem po przeniesieniu na kilka dni w cieplejsze miejsce.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

Dzięki Sebastianie za rady (choć o tym akurat wiem, i o odczekaniu kilku dni, i o przeniesieniu po podlaniu w cieplejsze miejsce).
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Agave - agawa

Post »

Agawy ze zdjęcia
- utahensis
- utahensis v. eborispina RP31
- utahensis DJF1521
- neomexicana SB948
- utahensis v. kaibabensis
- neomexicana SB105

Jednej już nie mam, padła po poparzeniu słonecznym. Zapomniałam cieniować ;:223 Nie pamiętam tylko która, muszę sprawdzić numery na doniczkach. Pozostałe ledwo odratowałam.
Jak puszczą odrosty, na pewno się odezwę.

Ja swoich nie nawoziłam jeszcze. Zacznę w tym roku, może szybciej będą rosły.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

Dzięki raz jeszcze, trzymam za słowo :wink:
Awatar użytkownika
Mirana
100p
100p
Posty: 151
Od: 21 kwie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja (Północ), Lille

Re: Agave - agawa

Post »

Powiedzcie, co dalej zrobić z moimi "plonami"? Posiałam kilka rodzajów agaw i juk. Niestety nie wiem teraz która to jest która, bo przez przypadek kopnęłam w podstawkę i podział szlag trafił. Ale z tego co widzę, agawy wzeszły prawie wszystkie, natomiast juka tylko jedna :/ Z agaw mam viviparę, montanę, baccatę, kerchovei i ovatifolię. Nie za bardzo wiem co dalej. Czekać aż podrosną, czy już powinnam je umieścić w odpowiedniej mieszance ziemi. Wykiełkowały na krążkach torfowych.

Obrazek


Obrazek
"Proszę, weź tego hibiskusa, Mirana. Wiem, że u ciebie każda złamana, chora roślinka dostanie nowe życie".
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Agave - agawa

Post »

Z tego co widzę te agawy to dopiero kiełki z łupiną nasienną. W tym stanie zostaw je w tym w czym wykiełkowały , przy przesadzaniu pouszkadzasz korzenie , chyba że całą bryłę umieścisz w większej doniczce i obsypiesz ziemią.
Awatar użytkownika
Mirana
100p
100p
Posty: 151
Od: 21 kwie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja (Północ), Lille

Re: Agave - agawa

Post »

Jedna z moich agaw mnie nagrodziła za moją troskę: sprezentowała mi dwa maluszki:)

Obrazek


Obrazek
"Proszę, weź tego hibiskusa, Mirana. Wiem, że u ciebie każda złamana, chora roślinka dostanie nowe życie".
Awatar użytkownika
Mirana
100p
100p
Posty: 151
Od: 21 kwie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja (Północ), Lille

Re: Agave - agawa

Post »

Zobacz tutaj: http://www.bambusowysen.pl/agawy-mrozoo ... nkow-agaw/
Przygotuj dobrze ziemię. Koniecznie. Odkąd zaczęłam sadzić kaktusy, agawy i sukulenty w odpowiedniej ziemi nie straciłam jak dotąd żadnego okazu :)
"Proszę, weź tego hibiskusa, Mirana. Wiem, że u ciebie każda złamana, chora roślinka dostanie nowe życie".
HDD_pl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 gru 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Witam

latooooooooooo dzis moje Agusie wyjechaly z kuchni ;)
w sumie nie pokaze jak wyglada moja skóra na rakach i nogach, ale mam duzo środka do dezynfekcji :D
mam pytanie, co to za odmiana, liscie ma dość długie, nie umiem ocenic mimo 25 lat znajomości z nimi

pozdrawiam


Obrazek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Agave - agawa

Post »

HDD_pl pisze:Witam

latooooooooooo dzis moje Agusie wyjechaly z kuchni ;)
Już po lecie :? Ale to ochłodzenie nie powinno im zaszkodzić
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”