Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Balkonowce, parapetowce i parterowce - tom_ek

Post »

No! Nareszcie podjąłeś właściwą decyzję ;:333
Kaktusy wystawowe (moim zdaniem Coryphantha), fotki superowe, ;:215 a co u siewek?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i parterowce - tom_ek

Post »

M. glassii rzeczywiście ma swój urok, choć mnie bardziej podoba się z pąkami, a nie z rozwiniętymi kwiatami. Zdjęć aż tak wielu nie mam, ale na kilka postów jeszcze starczy.
Lucy, mnie również wydaje się, że to raczej Coryphantha, problem w tym, że kupiłem ją w sklepie z owadem, a tam królują Mammillarie i inne dość pospolite rodzaje.
Co się zaś tyczy siewek - te, które dotrwały do jesieni zimują teraz ze starszymi roślinami i, na moje oko, mają się dobrze. Z wysiewami mam jednak pewien kłopot. Otóż wschody wychodzą mi dobrze, czasem nawet bardzo dobrze, jednak pod koniec sezonu zaczynają mi siewki seriami wypadać: tracą kolor ("rdzewieją"), zasychają i umierają w błyskawicznym jak na rośliny tempie, w ciągu kilku dni. Wygląda mi to na zgorzel, ale pewności nie mam. Zaskoczyły mnie islaje, o które obawiałem się najbardziej, a które radzą sobie najlepiej, straciłem ich niewiele. Zadziwia mnie też Blossfeldia minima - wzeszło mi kilkadziesiąt sztuk, przetrwało kilka, może kilkanaście, a obecnie zimują o suchym pysku ze starymi roślinami, a takie z nich mikrusy (największe mają góra 1 mm średnicy). Trochę błędów przy tych pierwszych wysiewach popełniłem, ale dzięki temu na wiosnę, podczas kolejnych, będę odrobinę mądrzejszy. A jak patrzę na Twoje wysiewy, to podziwiam i bardzo zazdroszczę :wink:

Na zakończenie - kolejne obrazki:


Neoporteria nidus f. senilis
Obrazek


P. obtusa
Obrazek


E. pulchellus
Obrazek


Obrazek


T. klinkerianus
Obrazek


C. humilis
Obrazek


G. vatteri
Obrazek


Neoporteria sp. (kupiona jako N. kunzei, ale jak porównuję ją z internetowymi zdjęciami kunzei, to mam duże wątpliwości). Na wiosnę planuję ją ciachnąć i ukorzeniać, choć trochę obawiam się ryzyka, nie chciałbym jej stracić, bo ma piękny kolor.
Obrazek


Escobaria zilziana
Obrazek


T. schmiedickeanus
Obrazek
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Balkonowce, parapetowce i parterowce - tom_ek

Post »

Ładne, zadbane, dopieszczone rośliny, pięknie kwitnące. Cieszę się, że nam je pokazałeś, bo jest na co patrzeć ;:303
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Balkonowce, parapetowce i parterowce - tom_ek

Post »

Kolejne ładne rośliny z Parodia obtusa i Echinocereus pulchellus na czele. Jak widzę pokazom końca nie widać - doskonałe widoki na szarzyznę za oknem. ;:204
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Balkonowce, parapetowce i parterowce - tom_ek

Post »

;:138 Wszystko cudne, ale Echinocereus pulchellus to mnie powalił. Jakie to cudo. Mój jeszcze nie kwitł, ale tym bardziej z niecierpliwością będę wyglądać kwiecia u swojego i spojrzę na niego bardziej czułym okiem.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i parterowce - tom_ek

Post »

Dzięki za odwiedziny i za wpisy. Tak podejrzewałem Henryku, że Parodia i Echinocereus najbardziej przypadną Ci do gustu :wink:. A kwiatek tego ostatniego rzeczywiście niczego sobie, kwitło to u mnie pierwszy raz i nie spodziewałem się, że będzie tak ozdobne.

I kolejna porcja obrazków:

Neoporteria multicolor
Obrazek


Obrazek



L. ferox
Obrazek



L. haematantha
Obrazek



Od lewej: L. ducis-pauli, L. aurea v. shaferi, L. haematantha z poprzedniego zdjęcia
Obrazek



L. haematantha v. densispina
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Balkonowce, parapetowce i parterowce - tom_ek

Post »

Faktycznie, nie wydaje się abyś miał swoją ulubioną grupę roślin. Czyli... wszystko jeszcze przed Tobą. :)

Tu pokazane bardzo ładne, szczególne wrażenie robi na mnie zaś (jak zwykle) Neoporteria multicolor ze względu na kwiat oraz śliczne ciernie. ;:333
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i parterowce - tom_ek

Post »

Henryku, różnorodność musi być, jakże by inaczej, bez różnorodności jest monotonia :wink:. Ale to nie tak, że zbieram wszystko, co mi w ręce wpadnie. Na początku, owszem, tak właśnie było, ale chyba większość z nas tak zaczynała. Zresztą i dziś jak mi się co szczególnie spodoba, to staram się to zdobyć, bez względu na "profil" zbioru. Dlatego nawet nieliczne gymokalicia w niewielkiej liczbie u mnie goszczą (wiem, że wielu, również Tobie podpadnę :wink:, ale zupełnie nie pojmuję popularności tego rodzaju i zachwytu nad nim :roll:). Obecnie skupiam się na długo- i grubociernistych lobiwiach i akantokalicjach, miniaturkach meksykańskich, fraileach, chilijczykach a przede wszystkim na rodzaju Copiapoa. A w przyszłości chciałbym się wziąć za trudniejsze rodzaje: echinomastus, pediokaktus, sklerokaktus, austrokaktus.

PS. Mam dwie N. multicolor - jedna nie kwitnie w ogóle, druga jak szalona. Startuje jako pierwsza (choć czasem wyprzedza ją T. valdezianus) i kwitnie kilkakrotnie w ciągu sezonu. Ostatni pąk wypuściła na zimowisku, ale coś mi się widzi, że zasechł i nic z niego nie będzie (a może się tylko skurczył?):


Obrazek


Obrazek



Pąk wypuścił też wspomniany valdezianus


Obrazek
Awatar użytkownika
GTC111
50p
50p
Posty: 61
Od: 15 gru 2015, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sleschien

Re: Balkonowce, parapetowce i parterowce - tom_ek

Post »

Wszystkie rośliny bez wyjątku są fajne.Lubię te długie i różnorodne kolce.Kolekcja godna pozazdroszczenia.
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Balkonowce, parapetowce i parterowce - tom_ek

Post »

Kolejnymi zdjęciami utwierdzasz mnie w przekonaniu, że jest u Ciebie co podziwiać ;:333
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i parterowce - tom_ek

Post »

Dziękuję bardzo Pani i Panu :) A skoro się podoba, dorzucam jeszcze kilka obrazków.


E. pulchellus (pokazywany już wcześniej, teraz w trochę innym ujęciu)
Obrazek



Mammillarie (głównie)
Obrazek



M. nejapensis
Obrazek



Frailea grahliana itepoensis
Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Balkonowce, parapetowce i parterowce - tom_ek

Post »

I kolejne super rośliny i fotki. Mam nadzieję, że od początku sezonu będziemy je mogli oglądać na bieżąco. ;:173
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Balkonowce, parapetowce i parterowce - tom_ek

Post »

Bardzo podobają mi się turbiniaczki a Echinicereus pulchellus kwitnie bosko. N. multicolor to Neoporteria multicolor ? To ta z fantazyjną czupryną ? Jest świetna ;:333
tom_ek pisze:Henryku, różnorodność musi być, jakże by inaczej, bez różnorodności jest monotonia :wink:. Ale to nie tak, że zbieram wszystko, co mi w ręce wpadnie. Na początku, owszem, tak właśnie było, ale chyba większość z nas tak zaczynała. Zresztą i dziś jak mi się co szczególnie spodoba, to staram się to zdobyć, bez względu na "profil" zbioru. Dlatego nawet nieliczne gymokalicia w niewielkiej liczbie u mnie goszczą (wiem, że wielu, również Tobie podpadnę :wink:, ale zupełnie nie pojmuję popularności tego rodzaju i zachwytu nad nim :roll:)
Tomku, po co zastanawiać się nad popularnością tego czy innego rodzaju :wink: każdy rodzaj ma swoich zwolenników, w każdym rodzaju można znaleźć coś pięknego i o to właśnie chodzi, myślę, że to jest dobre :D Gymnole też są piękne ;:224
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”