MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
kmszeryf
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 cze 2013, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północne woj. Świętokrzyskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Widzę szaman76, że też masz takie kokony jak ja. Udało Ci się rozpoznać co to może być? Chodzi mi o te brązowo-różowe kokony przyklejone osiowo do przegród z gliny.
szaman76
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 17 maja 2016, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

kmszeryf, na 38 stronie tego wątku DaniM stwierdził że to prawdopodobnie węgarniki
Awatar użytkownika
jactoy
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 lut 2013, o 10:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: włocławek

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Szaman gratulacje za trzcinkę i wyrozumiała żonę :)
Ja wyłuskałem na razie 15,5 tys. i zostało jeszcze około 12 ty.
nie liczyłem ile mam rogatej ale koło 1,5 tys pewnie będzie ...
Co do trzciny - czekam na mrozek i jak pojadę to całego Doblo zapakuje:)
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

jactoy Jeżeli dobrze pamiętam prawie rok temu pisałeś o około 600 kokonach pszczolinki rudej. Zniknąłeś i nie odpowiedziałeś na nasze pytania. Jesteś pewny oznaczenia gatunku? Jak je "hodujesz"? Osmia pilicornis jest łudząco podobna tylko mniejsza. O. cornuta też nieco przypomina rudą.

szaman76 To będzie trudna sprawa, ale trzymam kciuki. Największy problem widzę w odseparowaniu roboty murarek od zapyleń dokonanych przez miodną i inne owady. Niby można porównać sady/uprawy z murarką i te bez murarki , ale to nie będzie chyba dokładna metoda. Dla bardziej miarodajnych wyników trzeba by było kilku lat badań przed wprowadzeniem murarki.
szaman76
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 17 maja 2016, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

klik, wiem że łatwo nie będzie, co do wyników z ubiegłych lat to większość moich rolników ma dane odnośnie plonowania i zbiorów, więc jakaś skala porównawcza będzie. Zapylenia przez pszczołę miodną i inne owady trzeba przyjąć jako zero, nie ma możliwości ich odseparowania. Poza tym równie ważne jest to czy wpływ murarki będzie widoczny w plonowaniu, oraz czy ich pomoc w tym zakresie jest przydatna. Równie dobrze może się okazać że miodne i inne owady w zupełności wystarczają do odpowiedniego zapylenia plantacji, chociaż trochę w to wątpię, biorąc pod uwagę fakt że miodnych jest coraz mniej. Na pewno dane zebrane w ciągu jednego roku będą mało wiarygodne, dlatego chciałbym to doświadczenie przez kilka klat pociągnąć. Jak wyjdzie? Pożyjemy zobaczymy
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Mam murarki do zapylania jagody kamczackiej. Sprawdzają się świetnie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

szaman76 Z miodną to jest tak , że przenosimy nieświadomie na nasze warunki informacje o zjawiskach, które występują głównie w Ameryce Północnej i częściowo w Europie zachodniej. Tam faktycznie nie jest różowo. U nas z roku na rok miodnych przybywa i to w stosunkowo szybkim tempie. Zrobiły się modne i zdaje się trochę bardziej dochodowe odkąd ludzie zaczęli interesować się tzw. "zdrowym" jedzeniem. Jak będzie wyglądała jej przyszłość, to oczywiście trudno przewidzieć.
Co do danych o plonowaniu z poprzednich lat, to bez uwzględnienia przebiegu pogody w okresie kwitnienia i wcześniej, nie dadzą Ci mocnej podstawy do wyciągania wniosków. Np. w tym roku w wielu rejonach kraju wiosna była wyjątkowo dziwna. Przełom marca i kwietnia prawie lato , potem do ostatnich dni kwietnia prawie zima. Opóźniło to kwitnienie znacznie. Wcześniejsze cieple dni pozwoliły miodnej na zebranie sporych zapasów żarcia dla młodych. W ten cudowny sposób w chwili pełnego kwitnienia sadów, ogrodów rodziny były bardzo silne i przyczyniły się do wyjątkowych plonów. Dotyczy to też trzmieli, które zdążyły wyprowadzić pierwsze robotnice na czas.

jactoy Sorki :wink: jakoś mi umknął wiersz , że to jednak O. cornuta. Wtedy jak pisałeś o rudej, podejrzewając że to jednak rogata, zapytałem się czy startowałeś od dzikusów czy kupionych. Możesz odp.?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Może ja dorzucę swoje trzy grosze chociaż w takim zaawansowanym towarzystwie to aż się boję zabierać głos. Od jakichś pięciu lat śliwy trzy szt prawie wcale nie owocowały kilkanaście owoców na drzewie, w tym roku po raz pierwszy miałem murarki 200 szt. nie wiem czy to akurat był zbieg okoliczności ale drzewa łamały się od owoców słyszałem również, że sąsiedzi skarżyli śię na klęskę urodzaju. W przyszłym roku będę obserwował czy owocowanie się powtórzy i w jakim stopniu.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Skoro miałeś 200 kokonów czyli połowę z tego samic to raczej ten szalony plon trudno na nie zrzucić chociaż jakiś wpływ na powodzenie z pewnością miały. Dobierałeś się do rurek, czy zostawiasz wszystko na łasce natury? Warto byłoby sprawdzić jak liczna ferajna będzie zapylać za parę miesięcy.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

toldi ja myślę że, taki wpływ jednak miały te pszczółki na owocowanie śliw :D Ja też miałam 200szt i odwaliły kawał dobrej roboty.Byłam prawie zdecydowana na wycinkę drzew owocowych bo kwitły obficie ale owoców prawie wcale tyle że, zauważyłam że, z wiosną coraz mniej owadów oblatujące krzewy i drzewa. Po zadomowieniu pszczółek, na ogrodzie owoców miałam dostatek szczególnie jagody kamczackiej i czereśni na które praktycznie już nie liczyłam.


PS ;:114 Szczęśliwego Nowego Roku ;:136
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Owocowanie drzewek to baaardzo złożone zagadnienie, wpływa na nie mnóstwo czynników pogodowych i nie tylko. Więc uprzedzam, że nie jest to taka oczywista i łatwa do stwierdzenia zależność :wink:

Ale ja wychodzę z założenia, że im więcej zapylaczy tym lepiej, na pewno nie zaszkodzą a ich praca jest bezcenna :wink:
Mimo tego co napisałem powyżej, z całą pewnością mogę Wam powiedzieć, że odkąd mam większą populację murarek ogólnie owocowanie moich drzewek jest zauważalnie lepsze.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

diodas1 w tym roku mam niewiele więcej niż zakupiłem 260, ale za podstawowy błąd uważam to, że wystawiłem za mało rurek nie wiedziałem jeszcze gdzie rośnie trzcina i kupiłem zaledwie 100 rurek i parą swoich z papieru. A pszczółki już dawno wykąpane leżakują w pudełku. Teraz buduję im domek. Jak będzie gotowy to pokażę, może będziecie mieć jakieś sugestie co by poprawić.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Wyszło zatem 2.6 gniazd na rurkę. To trochę słabo więc przyczyna musi leżeć gdzieś indziej. Danie pszczołom więcej rurek niewiele by zmieniło moim zdaniem. Może miałeś rurki zajęte przez pasożyty i to spowodowało mały przyrost kolonii. Możliwe też że dostałeś w paczce mało pszczół a więcej trutni. W nadchodzącym sezonie powinno być już pod tym względem lepiej, tym bardziej że zadbałeś o czystość kokonów. Pamiętaj tylko o zapewnieniu teraz pszczołom możliwie niskiej temperatury spoczynku zimowego.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”