Karp królewski ... w oczku wodnym

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Adi9397
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 14 gru 2016, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Karp królewski ... w oczku wodnym

Post »

Hej Wszystkim. Na wstępie zaznaczam iż jak tylko uzyskam odpowiedx to zaraz ten temat usunę a nie będę zaśmiecał naszego forum :wit

Mianowicie mój brat "młody" kupił sobie wczoraj w hipermarkecie żywego karpia. Nie mógł przepatrzeć jak te biedne ryby są traktowane przez sprzedawców i klientów, postanowił że ocali chociaż jedną sztukę. Okej niestety nie dało mu się przegadać wiec pojechałem z nim kupił tego karpia a następnie wypuścił go w domu do ustawionej kasterki z woda w ganku gdzie podłaczył dodatkowo napowietrzacz (czy jak to się pisze). Już tego samego dnia wieczorem w ganku zaczęło "śmierdzieć" mułem, smród narasta, jest nie do zniesienia a gdzie tutaj do Wiosny? ;:202 Bo plan młodego był krótki uratować karpia od swiątecznego stołu, przechować go przez zimę w tej kasterce i na Wiosnę wypuścić do Naszego oczka wodnego. Jednak ze względu na smród jest to niewykonalne. Kochani Rybiarze poradzicie coś? Oczywiście wpuszczenie ryby o tej porze roku do lodowatej wody w oczku wodnym będzie od razu skutkowało jej śmiercią prawda?

Bardzo prosze pomóżcie, doradźcie mi coś :?
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Wigiliny? Karp...

Post »

Temat raczej o oczku wodnym . W zbiorniku z wodą karp nie przeżyje zbyt długo (kilka dni) , jeśli chcecie żeby żył "miał szanse przeżyć " trzeba go wpuścić do zbiornika na zewnątrz jeśli jest dość duży . Ale musi przejść adaptacje tzn. 20 % wody powoli wlewasz ze zbiornika do którego ma trafić a wylewasz nadmiar z tego co w nim jest powtarzasz czynność co godzinę i tak z 4 razy i rybę wpuszczasz do stawu lub dużego oczka.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wigiliny? Karp...

Post »

Nawet jeśli przetrzymasz do wiosny i potem przez lato w oczku, to nastanie następna zima i co? Ja wpuszczałem do mojego oczka o średnicy 8 metrów, ale jest za płytki, bo ma 1metr głębokości i bez powietrza się udusiły. Mam zamiar dać napowietrzanie i wykorzystać instalację wodną, która jest nieczynna w czasie zimy i mogłaby ogrzewać powietrze w czasie dużych mrozów. Jeśli lód jest na powierzchni wody, to na dnie jest +4, to tak z fizyki i rybom to wystarczy na przezimowanie.
Adi9397
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 14 gru 2016, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Wigiliny? Karp...

Post »

No nasze oczko ma głębokość maxymalną 120cm i przyznam że ryby spokojnie tam zimują.

Nowy 33 ale jak przeprowadzić adaptację jeśli pojemność oczka liczę w tysiącach l wody a w zbiorniku z karpiem jest z ile z 20l?

A karp przeżyje o tej porze roku wpuszczenie do stawu/oczka wodnego?
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Wigiliny? Karp...

Post »

Chodzi oto żeby przyzwyczaić rybę do nowej wody .
Masz" pudło " z wodą 20L . z karpiem. Dolewasz 5l. do karpia w pudle wody ze stawu i wylewasz nadmiar z "pudła" i tak co godzinę ok. 4 razy , to jest taka krótka aklimatyzacja ryby do nowych warunków .
Adi9397
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 14 gru 2016, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Wigiliny? Karp...

Post »

Jeśli tak zrobię jak piszesz to ryba przezyje? odnajdzie się w zimowej porze w nowym zbiorniku? poradzi sobie?
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Wigiliny? Karp...

Post »

Na pewno zdechnie w pudle ;:174 ale może przeżyje w oczku .
Jeśli po adaptacji będziesz widzieć zmiany na leprze to dobry znak .
Ryby żyją w zimę w stawach i nie marzną :wink: .
Adi9397
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 14 gru 2016, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Wigiliny? Karp...

Post »

jak te zmiany na lepsze będą ewentualnie wyglądać? ;)
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Wigiliny? Karp...

Post »

Będzie hmmm " żywszy" sam zobaczysz zmianę . A teraz jak wygląda ,leży na boku ? Jeśli pływa pionowo to jest w miarę w dobrej formie.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Wigiliny? Karp...

Post »

Zmiany na leprze ;:306
Ciekawe - lepra to przewlekła choroba skóry. Myślę że karp i bez lepry ma marne szansy doczekać wiosny.
Pierwsze objawy że koniec się zbliża to nadmierne wydzielanie śluzu, następny to postrzępienie płetw - to się nazywa pleśniawka. Dojdzie do tego kilka wewnętrznych pasożytów itd
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Adi9397
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 14 gru 2016, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Wigiliny? Karp...

Post »

Okej dzięki wielkie za porady powiem co i jak młodemu, może mu w końcu przegadam do rozumu i zrobimy jak mówicie :wink: Po całej akcjii adaptacji oraz wpuszczeniu ryby do stawu zdam wam relacje :D a tymczasem jeszcze raz wielkie dzięki
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Wigiliny? Karp...

Post »

Chyba cośik przeoczyłeś Asprokol :) powodzenia .
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Wigiliny? Karp...

Post »

Z akwarystyką mam kontakt pewnie od lat 40. Książek na jej temat pewnie z kilkadziesiąt. Własne oczko z lat 18. Zastanawiam się co przeoczyłem w swoim wykształceniu i jaki błąd w rozumowaniu popełniłem.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”