Ściółkowanie rabat

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Aby nie za grubo od razu :wink: i jak jest możliwość to dobrze jest trochę zagrzebać.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

dsk121 pisze:Trawę po koszeniu wysypuję pod jabłonie,wiśnie,jeżyny,maliny i winorośla. Doby pomysł?
Bardzo dobry.
Ja sciółkuję trawą bez nasion międzyrzędzia w warzywniku. Praktycznie wszystkie warzywa. Nie trzeba wtedy tak często podlewać.
miod malina
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 wrz 2016, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Witam ja bym radziła najpierw zamocować obrzeża do trawników, które nadają eleganckiego wyglądu oraz chronią przed przerastaniem trawy do trawnika. My mamy takie o długości 1 m i są naprawdę fajne. Na to rozłożyliśmy matę antychwastową na którą przez lata sypaliśmy korę, niestety co roku trzeba było ją uzupełniać. Ostatnio pokryliśmy ją kruszywem i po kłopocie. Ziemia się zakwasiła a przez kruszywo i matę chwast tak szybko nie przerastają. Jest szeroki wybór mat i agrotkanin w sklepach internetowych czy na Allegro ;-)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Zamiast kory pod iglaki daję pocięte gałązki drzew szpilkowych i igliwie.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Skoszona trawa (najlepiej bez nasion chwastów) jest idealna na ściółkę, ale w moim przypadku całość idzie na warzywniak, więc pod iglaki pozostaje mi tylko kora lub zrębki, ale tych ostatnich ciężko dostać w dobrej cenie.
miod malina pisze:Na to rozłożyliśmy matę antychwastową na którą przez lata sypaliśmy korę, niestety co roku trzeba było ją uzupełniać.
Wiatr ma łatwiejsze zadanie gdy kora jest na macie. Ja nie mam maty i kora wciąż jest po 3 latach, choć trzeba przyznać, że jest to mniej więcej połowa tego co było na początku. W tym roku na pewno będę dosypywał kolejną warstwę (5cm wysokości) ale najpierw zainstaluję obrzeża, by kora nie lądowała na trawniku gdy jest silny wiatr.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

U mnie normalny wiatr nie podnosi z ziemi igliwia i gałązek. Taki huragan jaki był kilka lat temu mocno pozamiatał.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

ściółkuję od 3 lat magnolie korą. Kora jest drobno zmielona, przekompostowana i wilgotna. Na zimę dosypuję po worku 80 l na drzewko. Do tej pory nie zdarzyło się, żeby korę zwiało na trawnik (nie mam obrzeży) pomimo, że zdarzały się takie wiatry, że mi zwiało wszystkie liście ze starych dębów poza działkę a sąsiadowi poderwało garaż blaszak.
Pozdrawiam Lucyna
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Na zachód od mojej działki jest pole uprawne skąd nieraz bardzo mocno wieje, a w pobliżu właściwie brak jakichkolwiek drzew. Dwa lata temu wiatr bywał tak silny, że potrafił łamać bardzo grube gałęzie drzew owocowych, a małe i suche części kory potrafiły bez problemu pofrunąć na kilkanaście metrów. Mam nadzieję, że obrzeże w jakimś stopniu zminimalizuje ten problem w przyszłości. Z drugiej strony obrzeże ułatwia koszenie, więc może się uda upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu :D
miod malina
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 wrz 2016, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Witam, ja też uważam, że najlepszym rozwiązaniem pod iglaki jest kamień bądź też żwir. Prezentuje się bardzo ładnie ale i też chwasty przez niego nie przerastają, nawet nie ma konieczności wykładania podłoża agrotkaniną. Jadnak przy dużej ilości drzewek jest to spory koszt i ja przynajmniej zanim zakupiłam kruszywo sypałam pod tuje skoszoną trawę, która delikatnie zakwaszała ziemię oraz dłużej utrzymywała wilgoć w ziemi a i chwasty też nie rosły tak szybko.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Szczurbobik pisze:Ściółkuję od 3 lat magnolie korą. Kora jest drobno zmielona, przekompostowana i wilgotna. Na zimę dosypuję po worku 80 l na drzewko. Do tej pory nie zdarzyło się, żeby korę zwiało na trawnik (nie mam obrzeży) pomimo, że zdarzały się takie wiatry, że mi zwiało wszystkie liście ze starych dębów poza działkę a sąsiadowi poderwało garaż blaszak.
Uważaj, żeby zbytnio nie podnieść poziomu gruntu.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Wiosną po ustąpieniu przymrozków zbieram nadmiar kory i ściółkuję nią w innych miejscach
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

To dobrze, bo dla magnolii ważne jest utrzymanie stałego dostępu tlenu do korzeni.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Oj korzenie to one potrafią mieć rzeczywiście płyciutko ;:oj Jak rozgarnę ręką to co nazywam "normalnym poziomem kory" czyli po usunięci zimowej warstwy, to niektóre korzenie potrafią być centymetr poniżej ;:219
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”