Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
stashko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 13 sty 2015, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Wydaje mi się że mówimy o tym samym. Obaj kładziemy nacisk na warunki rozwoju jakie stworzymy roślinie jako główne źródło sukcesu. Nie twierdzę że genetyczne uwarunkowania niewiele dają ale że nie należy ich przeceniać bo one same niewiele są stanie zdziałać w warunkach kiepskich. Poruszyłeś bardzo ciekawy temat związany z wpływem warunków produkcji rozsady na termin owocowania. Jest to na pewno temat niedoceniany a w naszych warunkach istotny. Myślę że większość z nas swoje rozsady produkuje na parapecie okna na przełomie marca i kwietnia. Z pewnością nie sa to warunki oświetleniowe ani termiczne wymarzone dla pomidorów i często nie zdajemy sobie sprawy z ich wpływu na efekt końcowy. Próby przedłużania dnia przez doświetlanie oprócz tego że sa dość kłopotliwe też nie są sprawą prostą jak by się mogło wydawać. Istotny wpływ ma przecież nie tylko ilość lumenów/luxów jakie dostarczymy roślinom (zwykle dużo za mała) ale też temperatura barwowa światła. Można by tak jeszcze wyliczać inne czynniki jak temperatura podłoża (a tu parapet i zwykle kaloryfer), temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu itd. Okres produkcji rozsady dla amatora to też czas próby, zmagań i wystawiania na próbę cierpliwości innych członków rodziny. :) Słowem nie ma lekko.. :)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Przemyślałam odmiany , które uprawiałam i moim zdaniem odmiany rosyjskie są bardziej tolerancyjne
na niedobory światła . Pewnie nie wszystkie . ;:131 Z tego co pamiętam to przy produkcji rozsady
pomidorów istotne znaczenie ma natężenie promieni świetlnych .Póżną zimą i wczesną wiosną , często
jest tak , że prawie słońca nie ma . Niby jest , ale zachmurzone . ;:222 No i jak te pomidorki mają
prawidłowo wykształcać grona ?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Zawiązki pierwszego grona tworzą się przeważnie po 10 dniach od rozłożenia liścieni a drugiego grona 8 dni później. Można sterując temperaturą i natężeniem światła wpłynąć na liczbę kwiatów w gronie oraz na to jak wysoko będą usytuowane grona.
Przemku bardzo ciekawy temat. Chętnie poczytałbym więcej w tej kwestii. :wit
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Aktualnie przymierzam się do wyboru odmian ogórków. Na pewno będę porównywał następujące odmiany: Zuzana F1 (partenokarpiczna-średniowczesna), Atomic F1 (brak danych co do wczesności), Octopus F1 (o przewadze kwiatów żeńskich-średniowczesna) oraz Panandra F1 (ta raczej powinna rosnąć w tunelu ale pójdzie do gruntu). Na pewno wypróbuję też odmianę Monisia F1 -podobno zaczyna plonować o ok. 2 tygodnie wcześniej niż tradycyjne odmiany. Zobaczymy jak będą plonować w 2017 r.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

:wit Monisia f 1 ciekawa odmiana .Widzę , że jest uniwersalna , może być w tuneli i w gruncie .Nie rozrasta się
na boki i nie zarośnie całego tunelu . ;:202 Atomica i Octopusa miałam .Atomic wczesny , jak dla mnie lepszy
od Octopusa .
Awatar użytkownika
Sybil
200p
200p
Posty: 226
Od: 9 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna, Roztocze Gorajskie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

logitech55 pisze:
anulab pisze::wit Klon dzięki za opinie dotyczące pomidora Volovie Ukho , bo myślałam , że tylko u mnie on taki
nietypowy . Nasiona dostałam od Kamy i pomyślałam skoro mnie nimi obdarowała to pewnie wart uprawy . ;:333
Dobrze u mnie w tym roku wypadła papryka Kapia .Owoce zbierałam od lipca .Na przyszły sezon chcę spróbować
Carycę .
Nie kupuj carycy. Już 4 rok chcę ją mieć i żadne nasiono z 5 opakowań nie wzeszło. Z innymi odmianami nie było problemu polecam Robertę F1. Jakie masz te nawozy na korzeń bo jak by co to ja posiadam nadmiar (2 różne). Taki sam problem z kiełkowaniem ma cebula exhibition z opakowania udaje się uzyskać tylko 5 -7 roślinek. Jak ktoś chce to posiadam nadmiar z dużej paczki pisać PW
To ja dla równowagi w przyrodzie bardzo pochwalę Carycę :P Kilka lat temu Romaszka ją zachwalała, ale miałam dużo jeszcze nasion tych Robert, Robertin i innych, więc jak mi się już skończyły przypomniałam sobie o Carycy, ale nie mogłam kupić nasion, późno bardzo je znalazłam i wysiałam później niż inne, więc nie wiem czy wczesna.
Natomiast reszta cech- ZACHWYT! Plenność- krzaki obwieszone, smak- bardzo dobry, grubość ścianki- najgrubsza jaką kiedykolwiek miałam. A jaki cudny krzak! Bardzo efektownie się prezentuje, myślę, że ją można między kwiaty dla ozdoby posadzić ;) Mnóstwo sercowatych jakskrawoczerwonych i seledynowych owocków, bo ona ma dość charakterystyzcny kolor, nie bordo, tylko czerwień strażacka.
Do tego z wszystkich odmian najpóźniej została i nie poddała się do listopada! ( w foliaku oczywiście)
Cena nasion nie jest mała, ale ani chwili w tym sezonie nie żałowałam tego zakupu. W amatorskiej zabawie ogródkowej chodzi też o fun, przyjemność a tę uprawa Carycy daje :) Pełna satysfakcja.
Aha. Co do wschodów, wysiałam punktowo 10 nasion do 10 doniczek i wzeszło 10 ;) Niczym nie polewałam, nie namaczałam, nie kładłam na waciki, nie dezynfekowałam. Włozyłam do dołka, przysypałam. Tyle ;)
Awatar użytkownika
Sybil
200p
200p
Posty: 226
Od: 9 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna, Roztocze Gorajskie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Z ciekawością czytam, jakie odmiany wczesnych pomidorów polecacie? Od 2 lat bawię się tak, że kilka sztuk (do 10) rozsady wysiewam już w lutym, doświetlam małą lampką diodową, wysadzam już z pąkami kwiatowymi do nieogrzewanego tunelu na przełomie kwiecień/maj i mam pierwsze pomidory w czerwcu. Dużo zabawy w stosunku do plonów, ale z 10 doniczkami można się pobawić.
Dotychczas jako wczesne wysiewałam Stupice, Subarctic Plenty, Siberian, Betalux, Legend, Ola Polka, Perkoz. Najlepszy smakowo był Legend. Wczesność podobna, chyba Siberian najwcześniejszy.
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Ja w tym roku chcę taki eksperyment zrobic z Dwarft Arctic Rose.
Pozdrawiam ;)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Sybil dzięki za opinię o Carycy .W przyszłym roku napiszę jak się u mnie sprawdziła .
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Caryca F1 należy faktycznie do odmian wczesnych. Owoce dojrzewają przeważnie 70-75 dni od posadzenia roślin na miejsce stałe. Warto dodać, że jest to odmiana hodowli PlantiCo.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

No to teraz rozumiem skąd te słabe kiełkowanie Carycy . Kilka lat temu kupiłam z Plantico
nasiona cebuli , mieli dużo odmian , z opisu wydawały się fajne. Niestety kiełkowały słabo
a nawet wcale .Nie poddawałam się kupiłam ponownie , niby świeższe w innym sklepie .
Znowu to samo .Plantico mi wtedy strasznie podpadło . ;:222 Firmę omijałam , nawet
nie sprawdzałam co mają ciekawego .A w nadchodzącym sezonie mam zamiar posiać Carycę ,
zaryzykuję , obym tylko znowu nie narzekała .
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1418
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Wiem, że wątku nie o antyreklamę chodzi ale temat może być warty poruszenia - też w mijającym sezonie byłem zdziwiony jakością nasion tej firmy, z popularnych warzyw nabrałem co było trzeba z regału - właśnie tej firmy, nawet te otoczkowane fatalnie kiełkowały, nie widziałem jeszcze tak słabych nasion...
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

aria ja też tak uważam, swoją marchewkę sieję współrzędnie z cebulą i mam zdrową marchew jak i cebulę.

Obrazek
Pozdrawiam Józef
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”