Prawda o jajach

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Prawda o jajach

Post »

Rozmowa z Tadeuszem Trziszką (Tadeusz Trziszka (technolog żywności i żywienia, nauczyciel akademicki, profesor nauk rolniczych, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu)
Człowiek, który je dużo jaj, będzie na skutek tej konsumpcji odkładał mniej cholesterolu w naczyniach. Bo cholesterol, jaki dostarczamy organizmowi z żywnością, nigdy nam się nie odkłada w naczyniach, natomiast odkłada się wyłącznie nasz własny, ten produkowany w wątrobie. I to wówczas, kiedy nasz organizm ma jakiś defekt metaboliczny.
***
Mój kolega miał poziom ok. 280 mg/dl cholesterolu, czyli za dużo. Zaproponowałem mu, by przez miesiąc jadł po dwa-trzy jaja dziennie. Z trudem to robił, ale robił. I w efekcie cholesterol już po miesiącu spadł mu do 200-210 mg/dl.
***
W ostatnim czasie pod kierunkiem prof. Polanowskiego została wyizolowana z żółtka substancja, którą nazwaliśmy Yolkiną. Prowadzimy intensywne badania. Być może substancja ta okaże się nowym lekiem na choroby otępienia mózgu, w tym na chorobę Alzheimera.
***
A co z żółtkiem?
To jest fenomen natury. W żółtku jest aż 50% suchej substancji, reszta to woda. Z tych 50% 32% to tłuszcze, 16% to białka, a 2% stanowią witaminy i związki mineralne. W tych 32% tłuszczów istotną część stanowią fosfolipidy, które są kluczowymi związkami niezbędnymi do życia, a głównym fosfolipidem jest lecytyna. Lecytyna potrzebna jest do sprawnego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego.
Fosfolipidy są w każdej komórce, tak jak cholesterol. Mogą służyć wprost do poprawy jakości życia i regeneracji tkanek. Są w nich zawarte kwasy omega-3. Jest ich relatywnie dużo, bo od 10% do 20%. Poza tym zmniejszają ryzyko odkładania się cholesterolu w naczyniach krwionośnych.
Straszy się ludzi cholesterolem w jajach, a nikt nie mówi, że w żółtku jest tylko 0,3% cholesterolu, za to aż od 10% do 20% fosfolipidów, które zmniejszają odkładanie się cholesterolu.
Częścią lecytyny zawartej w jaju jest cholina, której potrzebujemy do regeneracji wątroby. Mamy w aptekach różne produkty z choliną, które mają chronić naszą wątrobę, a dwa jaja dziennie pokrywają nasze całkowite zapotrzebowanie na tę substancję.
http://martabrzoza.pl/porady-zdrowotne/ ... ygodniowo/
pozdrawiam Ewa
miraculum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 sie 2016, o 00:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Prawda o jajach

Post »

Zgadzam się. Jerzy Zięba mówił o tym w swoich wykładach. Oczywiście jaja powinny być eko.
ZielonyJarek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 9 mar 2013, o 04:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Prawda o jajach

Post »

Żółtko lekko ścięte żeby nie zniszczyć tych dobrych substancji. Skorzystałem z linku i przeczytałem cały artykuł. A jajka dostarczają mi moje własne kurki, kaczki i indyki które biegają gdzie chcą i jedzą chwasty z ogródka, ziarno zbóż i w przypadku kaczek muchy.
Pozdrawiam Jarek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prawda o jajach

Post »

Kiedy byłem dzieckiem jajko na miękko było podstawą pierwszego śniadania. Jedno potem dwa jak dorastałem. Potem jajko zrobiło się be....
Teraz znów jest cacy.
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Prawda o jajach

Post »

Warto mieć kilka kurek przy domu chociażby dla tych eko jajek :D
Kiedyś sporo ludzi miało kurki w pracowniczych ogrodach działkowych.
Pozdrawiam
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prawda o jajach

Post »

Nie cytujemy postów, na które odpowiadamy bezpośrednio po nimi. szar...
Ja na działce w POD nie miałem kur ale jak zanosiłem znajomemu wyzbierane ślimaki w skorupkach to dostawałem za to jedno jajko. Kury zabijały się aby dopchać się do tych ślimaków.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Prawda o jajach

Post »

Warto mieć kilka kurek i warto mieć wyrozumiałych sąsiadów.
Moje miasto to taka większa wieś patrząc na obszar ale prawa miejskie ma. Sąsiad kilka domów dalej kupił stadko kurek i 1 koguta. Ale kogut piał i nie przestrzegał ciszy nocnej a kury gdakały a jak pojawiał sie w okolicy lis albo kuna to robiły taki rumor, że sąsiedzi obok spać nie mogli.
Poskarżyli się więc komu trzeba.
Najpierw głową zapłacił największy krzykacz czyli kogut a potem po kolei kurki.
Bo w mieście choćby takim malutkim jak moje żadnych zwierząt hodować nie wolno i już.
Żal mi, bo miałam skąd kupować świeżutkie jajka na domowym jedzeniu, jak one nam smakowały.
Na targu pełno jajek niby swojskich, wiejskich ale karmionych gotowymi paszami, tymi samymi co w wielkopowierzchniowych kurnikach, więc czy to jajko na pewno jest zdrowe? Poza tym dla mnie smakiem nie różnią się od tych sklepowych.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Prawda o jajach

Post »

Przeraża mnie głupota niektórych, brak tolerancji dla innych, naginanie wszystkich do swoich oczekiwań i krytyka tych, co chcą żyć ciut inaczej niż "ogół". Posiadanie kilku kur mieści się w tych kategoriach. Nowobogacki Uświadomiony chce jeść ekologiczne, zdrowe produkty, ale kurki za płotem- ooo to już przekracza ich wyobrażenie o życiu w błogim dobrobycie. A może znajomi parkę pawi by sobie sprawili. Jajka też znoszą, a ptakami ozdobnymi są...w majątkach szlacheckich bytowały :;230
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Prawda o jajach

Post »

Ta..., pawie, to dopiero krzykacze. Szybko zatęskniliby do "cichutkich" kurek ;:224
To przypomina mi starą żydowską anegdotę o ciasnym, przeludnionym mieszkanku. Rabin poradził aby kupić kozę, a po miesiącu sprzedać ją. I mieszkanie wydało się nadzwyczaj wygodnym.
Wracając do jajek, ja nie lubię mięsa, nie jestem wegetarianką, tylko po prostu nie lubię.
Odkąd sięgam pamięcią jajek jem minimum 2 dziennie.
Cholesterol badam regularnie i mimo że mam usunięty woreczek, poziom cholesterolu może być z tego powodu wyższy, u mnie wychodzi książkowy.
Nagonka na jajka jest więc niesprawiedliwa.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
stashko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 13 sty 2015, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Prawda o jajach

Post »

Problem polega na tym, że współcześnie w myśleniu lekarzy i dietetyków myślenie logiczne zostało zastąpione myśleniem magicznym. Zasada "jesteś tym co jesz" została sprowadzona do absurdu: jesz tłuszcz, będziesz tłusty, jesz produkty z cholesterolem będziesz go miał w nadmiarze itp. Brakowało tylko żeby straszono że jak będziesz jadł jajka to zaczniesz je znosić. I nikomu nie przeszkadzało to że kilkadziesiąt lat wcześniej jaja i tłuszcze w tym smalec były podstawą diety i ze świecą trzeba było szukać na wsi ludzi otyłych a na serce umierało się tylko w piosenkach i to z miłości. Nikomu tez nie przeszkadzało też że wzrost produkcji i konsumpcji "zdrowej" margaryny szedł w idealnej korelacji ze epidemią chorób naczyniowo-wieńcowo-sercowych. Fizjologia organizmu jest dużo bardziej skomplikowana niż się wielu wydawało... Niestety myślenie magiczne w połączeniu z giganycznymi pieniędzmi koncernów farmaceutycznych i koncernów żywnościowo-przetwórczych oraz z lewackimi koncepcjami rozwoju w tym wyżywienia i opieki zdrowotnej doprowadziły do sytuacji w której normą jest człowiek chory a człowiek zdrowy jest anomalią. Ludzie już dawno zaczęli dostrzegać że to co im się serwuje na temat zdrowia i zdrowego żywienia jakoś nijak się ma do ich stanu zdrowia i dlatego spotykamy się na tego typu forach żeby pogadać i dać upust swoim przemyśleniom.
Wracając do ostatnich tematów: jaja 3 razy TAK.
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Prawda o jajach

Post »

Z dzieciństwa pamiętam kogel-mogel z babcinych jajek. Współczesne dzieci nie wiedzą co to jest. Za to znają jajko kinder niespodzianka i inne badziewne słodycze. Swoim dzieciom po zdobyciu wiejskich jajek robiłam kogel, do tego łyżeczka prawdziwego kakao i słodka przekąska pychota. A przy tym zdrowa. (Nie licząc łyżeczki cukru na każde żółtko :roll: )
Pozdrawiam
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Prawda o jajach

Post »

stashko pisze: I nikomu nie przeszkadzało to że kilkadziesiąt lat wcześniej jaja i tłuszcze w tym smalec były podstawą diety i ze świecą trzeba było szukać na wsi ludzi otyłych a na serce umierało się tylko w piosenkach i to z miłości.
Wracając do ostatnich tematów: jaja 3 razy TAK.
Słonina i skwarki ze słoniny, a pamięta ktoś jak wygládało sadło??? Ja pamiętam- ogromny kráżek zwiázanej, solonej słoniny, wisiał w komórce u babci. Krojone po kawałku do omasty. Do tego kiszona kapucha z beczki "własnoręcznie" swoimi nogami udeptana, groch, fasola, kiszone ogórasy w beczce , no i oczywiście ziemniaki. Mięsko np z królika i rosół z własnej kury tylko w niedziele. Swiniobicie było tylko na Boże Narodzenie, a cielęta ubijało się na Wielkanoc. No i co oczywiste własne wyroby wędliniarskie.
I masz świętá rację Stashko, nie pamiętam z tamtych czasów nikogo otyłego. :D
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Dagen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 gru 2016, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice

Re: Prawda o jajach

Post »

Zawsze myślałem, że jaja powodują powiększenie cholesterolu a nie jego zbicie. Ciekawe jaka jest prawda, bo widzę, ze zdania ekspertów są mocno podzielone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”