Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
romezo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lip 2014, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Koszmarna Skarpa Help !!!

Post »

Emilia no mam coś podobnego tylko że nie lit acz z płyt ( Fachowcy ) drzewa owszem mogą napierać, był orzech Włoski ok. 30 Lat po którym było widać jak ziemia się osuwała (wygięcie konara) wycięty wczoraj ;:138 gdyż był duży zasłaniał całe światło i to że orzech nie idzie w dół a zdecydowanie rozłożyście na pewno powodował napór na płyty muru. Są zapewne takie gatunki które mają odwrotną analogie do orzech Włoskiego, myślałem o brzozach ewentualnie jakiś iglakach chyba że jest coś jeszcze innego ???
Awatar użytkownika
Baschka
50p
50p
Posty: 58
Od: 18 lis 2016, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zabezpieczanie roślin przed zimą.

Post »

Chyba już "po ptokach". Za oknem biało, na skarpę nie wlezę. Bez białego puchu ledwo się na niej utrzymałam :wink: Skarpa jest wysoka, w najwyższym punkcie przekracza 5 m, a kąt nachylenia to ok 75 a miejscami pewnie nawet 80 stopni. Dodatkowo z tzw. wystawą północną.


Chciałam dopisać że ta skarpa to moje utrapienie, chociaż działka spodobała mi się że względu na nią.
Pozdrawiam, Baśka
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zabezpieczanie roślin przed zimą.

Post »

Skarpa daje duże możliwości wizualne.
https://www.google.pl/search?q=skarpa&c ... lQrygUM%3A
Awatar użytkownika
Baschka
50p
50p
Posty: 58
Od: 18 lis 2016, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zabezpieczanie roślin przed zimą.

Post »

Taaak.... Jak kupowałam działkę to sobie wyobrażałam kaskadowe murki oporowe z pięknymi roślinkami. A jak na razie moja skarpa wygląda tak:

Obrazek
domek narzędziowy w głebi ma ok 2,5 m wysokości
Obrazek
cały czas sprzątam bajzel po poprzednikach
Obrazek

Działki powstały na terenie byłych fortów, a sama skarpa to część fosy. Poprzedni właściciele żeby uzyskać płaski teren, "wgryźli się" w fosę i stąd te stromizny. Niestety nie pomyśleli o zabezpieczeniu skarpy tylko pod skarpą zrobili śmietnisko :(
Pozdrawiam, Baśka
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zabezpieczanie roślin przed zimą.

Post »

Kiedyś miałem w rękach książkę "Ogród na trudnym terenie".
Jeden z rozdziałów był o ogrodach położonych na zboczach. Chyba właśnie tam widziałem pogladowe rysunki jak stabilizować zbocza i jak robić murki oporowe.

Autor: dr A. Marosz
Awatar użytkownika
Baschka
50p
50p
Posty: 58
Od: 18 lis 2016, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Dzięki Dziadku22
Poszukam tej książki, bo ciągle szukam pomysłu na tę "moją" skarpę.
Od początku byłam nastawiona na zrobienie kilkupoziomowych murków oporowych obsadzonych roślinnością. Ale teraz mam wątpliwości. Musiałabym postawić dwa lub trzy poziomy zbrojonych murków na długości ok. 30m. Nie zdawałam sobie sprawy z kosztów takiego przedsięwzięcia :( .
Gdyby chodziło o działkę i skarpę koło domu pewnie nie zastanawiałabym się, ale to działka ROD. Dodatkowo skarpa nie wchodzi w skład mojej działki. Jest to "ziemia niczyja". Nikt nie ma nic przeciwko temu, żebym coś z nią zrobiła, ale w razie jakichś "zawirowań dziejowych" i likwidacji działek nikt mi tego nie zrekompensuje. Więc jestem jestem w kropce, a zostawić tego tak nie chcę i nie mogę.
Może ktoś z "forumków" spotkał się z takim problemem i może mi podsunie jakiś pomysł.
Pozdrawiam, Baśka
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Barbara, wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem byłoby ułożenie geokraty, choćby na odcinkach, które chciałabyś obsadzić. Skarpa jest wysoka, więc może tylko zrobić dolny pas? A górę ustabilizować kamieniami polnymi? Chociaż za kamienie teraz rolnicy żądają ho!ho!ho!
Wiosną będę testowała zastosowanie geokraty na jednym niewysokim odcinku skarpy. Tyle, że jakiekolwiek materiały trzeba by wnieść na jakieś V piętro, a geokratę wniosę sama.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Baschka
50p
50p
Posty: 58
Od: 18 lis 2016, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Emilia
Rozważam geokratę lub biowłókninę. Na razie spróbowałam zasadzić irgę szwedzką. Mniej więcej połowie skarpy posadziłam 20 szt. irgi i kilka sztuk kosodrzewiny. Ale nie wiem co z tego wyjdzie, bo wyczytałam, że irga i kosodrzewina lepiej rosną w słońcu, a "moja" skarpa ma wystawę północną. Dodatkowo rosną na niej wysokie klony które ją dokładnie zacieniają.
Oprócz geokraty lub biowłókniny muszę jakoś zabezpieczyć podnóże skarpy. W tej chwili jest tam stara siatka za którą poprzednicy powtykali różne śmieci od rozpadającej się foli po elementy metalowych łóżek i inne żelastwa. Wszystko to było zasłonięte wielkimi skrzyniami wojskowymi i masą suchych gałęzi. Dopiero jak to uprzątnęłam zobaczyłam z czym mam do czynienia. Co dziwne po drugiej stronie alejki sąsiad ma też tak stromą skarpę (trochę niższą) i jest ona ładnie porośnięta trawą i inną roślinnością zupełnie bez jego zabiegów. Skarpa się u nie nie sypie a u mnie sam piach i spływa :( Może słońce ma taki wpływ? No, do wiosny muszę coś wymyślić.

Tak wyglądało podnóże skarpy już po częściowym uporządkowaniu
Obrazek

A przy okazji :D
Emilio otrzymałam od ciebie wiadomość na PW, ale niestety nie mam jeszcze uprawnień do wysyłania odpowiedzi.
Odpowiem więc tutaj :D To nie Pomiechówek. Działka jest w Warszawie na Bemowie.
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
gabi2059
50p
50p
Posty: 85
Od: 30 gru 2016, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Basiu u mnie irga płożąca rośnie w cieniu i ma się dobrze .Nie znam się na skarpach ale czy nie pomogłoby wzmocnienie jakimiś płytami betonowymi?A jaki wpływ na skarpę mają te krzaki czy drzewa które mają prawie na wierzchu korzenie i na dodatek sa dziwnie przechylone?zmoderowałam/KaRoTyle że masz rację ogródki działkowe to niepewny ogród nigdy nie wiadomo co komu do głowy wpadnie.Niestety nikt później ci wydanych pieniędzy nie odda.A przecież nie tylko pieniądze się liczą ale tez twoja ciężka praca przy czymś takim.
Pozdrawiam .Gabi.
U Gabi na działce
Awatar użytkownika
Baschka
50p
50p
Posty: 58
Od: 18 lis 2016, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Dopóki nie uprzątnęłam stosu suchych gałęzi , które pokrywały skarpę myślałam że drzewa wzmacniają zbocze. Po uprzątnięciu okazało się, że prawdopodobnie deszcz wymywa ziemię (a w zasadzie piasek) spod korzeni. Chyba korzenie drzew są zbyt duże i luźne? Po jakimś czasie takie "wymyte" od spodu drzewo pochyla się i stąd ten dziwny, prawie poziomy układ niektórych konarów. Na samym Szczycie klony mają już ok 10 (chyba) metrów i dodatkowo mocno zacieniają powierzchnię działki.
Tak sobie myślę, że mniejsza roślinność typu krzaczki lub bylinki, które mają drobniejsze i gęściejsze korzenie lepiej utrzymają zbocze. Dużych klonów trochę szkoda, ale myślę żeby chociaż najwyższe przyciąć lub wyciąć i na skarpie posadzić mniejsze.... może jarzębinę lub dereń.
Na wiosnę syn chce postawić domeczek pod skarpą, więc wcześniej muszę coś wymyślić, a czasu coraz mniej.
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Niedawno jechałam nową drogą która po obu stronach miała bardzo wysokie strome skarpy.Skarpy te były trawiaste.Nie wiem czy obsiane czy to były kładzione jakieś trawy z rolki i w sumie nie wiem co było pod spodem.Faktem jest , że do stabilizacji zbocza użyto trawy.Może są to jakieś specjalne odmiany ?
Piszesz , że z drugiej strony sąsiad ma właśnie trawę.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Strome skarpy pokrywa się trawą w następujący sposób:
1. U podnóża skarpy na płaskim kawałku wysiewa się trawę.
2. Przez rok się trawę regularnie kosi na wysokości 5 cm.
3. Następnego roku na wiosnę tnie się darń na pasy o szerokości około 40 cm szpadlem o zaostrzonej bocznej krawędzi. Jedna osoba ciągnie szpadel na sznurze, a druga go prowadzi. Pasy tnie się na kwadraty 40x40cm.
4. Kwadraty te podcina się 20 cm pod powierzchnią darni i układa w szachownicę na skarpie.
5. Po kolejnym roku puste miejsca są już zarośnięte trawą.
henecio
200p
200p
Posty: 207
Od: 16 lut 2012, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

:wit . Basiu ty z tą skarpą się zamęczysz. Ja do niej bym podeszła bardziej praktycznie i to zarówno jeśli chodzi o nakłady finansowe jak i nakład pracy. W pierwszej kolejności zajęłabym się działką, a skarpą, która przecież nie jest twoja dopiero w miarę wolnego czasu.
Wiem, że na początku zielonej choroby wydaje się, że wszystko zrobimy, ale rzeczywistość jest bardziej ponura.
Według mnie, aż się prosi, by u podnóża skarpy rósł żywopłot i to najlepiej taki, który by nie wymagał strzyżenia.
Wiem co mówię. Mam kilka różnych. Jesienią nie mogliśmy obciąć głogu jednoszyjkowego. Żywopłot jest tak rozczochrany, jakby piorun w niego strzelił.
U mnie zdał egzamin żywopłot z berberysów, ale w tym miejscu mam cały dzień słońce. W miejscu gdzie gałęzie sosny zbyt się rozrosły , to berberys usechł. Koło tego żywopłotu nic nie robimy.
U ciebie widziałabym bukszpany, które sama z gałązek możesz wyhodować. Bukszpan ma tylko jedną wadę -rośnie powoli, ale jest piękny i cień mu nie przeszkadza. Ligustr też w cieniu może być i też sama możesz rozmnożyć. Rośnie szybko, ale kilkukrotne w roku strzyżenie miałabyś gwarantowane.
Jest jeszcze wiele krzewów, nad którymi można by się zastanowić, ale te trochę kosztują.
Całą skarpę zazieleniłabym pospolitym bluszczem ( Hedera helix). Gdybyś gałązki posadziła gęściutko na dole w pobliżu tego żywopłotu, to wspinałby się do góry i po jakimś czasie całą skarpę pokryłby zimozielony gruby dywan, który nie wymagałby żadnej opieki.. Oczywiście byłoby szybciej gdyby posadzić go na całej skarpie, ale nie wiem jak jest z wilgotnością na niej.
Kilka gałązek takiego bluszczu posadziłam u siebie blisko 20 lat temu. Teraz mam go na ok.50 m. kw., a na niektóre drzewa wspina się na wysokość ponad 5 m. Rośnie pod drzewami tak gęsto, że żaden chwast się nie przeciśnie.
Teraz, na wiosnę dużo działkowiczów będzie obcinać swoje bluszcze, bukszpany i ligustry. Możesz poprosić o gałązki, bo oni je najpewniej wyrzucą. Ja mogę ci dać dużo gałązek bluszczu, ale dopiero w wakacje, bo mam je na działce nad morzem.
ciocia Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”