Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie), rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
zbyszek9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lis 2016, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Dziękuję bardzo za podpowiedzi.
A więc zaczynam od przycięcia tej dolnej odnogi, za kilka tygodni przesadzę a potem będę przycinał pozostałe gałęzie. Jednocześnie po trochę przekręcę donicę, żeby łapały światło od innej strony.
Jeszcze tylko taką mam wątpliwość, może to nie jest istotne - ale czy cięcie powinno być prostopadłe, czy pod kątem? Jakie się lepiej zrośnie, jeśli to ma znaczenie?
maxymus77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 paź 2016, o 01:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Witaj, nie ma wielkiego znaczenia jeśli chcesz by z tej odnogi wybiły nowe to starczy kilka centymetrów nad parą liści , zasada jest jedna im silniejsze przycięcie tym mocniejsze wybicie pędów , tak że nie koniecznie tylko z tej poniżej cięcia wyrośnie ale także może z niższych partii co może być bardzo ciekawe doświadczenie . Ja przycinam prosto . A dodam tylko że z odciętej gałęzi można tak jak wspominałem wcześniej jedną lub wiele sadzonek, a co ważne po cięciu sadzonek przemyć , osuszyć można od razu do doniczek ale równie dobrze do wody , o tej porze roku polecam słoik , bo widać co się dzieje i czy już są korzenie , ja w tej chwili mam kilka sadzonek innych roślin i po 2 -3 tyg pojawiły się korzenie mimo że to nie wiosna , w mieszkaniach jest dość ciepło więc idzie nawet zimą wychodować dorodne rośliny z pobranych szczepek o tej porze roku. pozdrawiam i powodzenia .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Zbyszek, z cięciem poczekaj do wiosny. Jest wtedy dużo światła i roślina ma więcej energii, dzięki czemu lepiej zniesie cięcia. Teraz to nie jest odpowiedni zabieg na takie zabiegi. Temperatura to jedno, liczy się też ilość światła i słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zbyszek9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lis 2016, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Tą jedną niestety muszę przyciąć już, na zdjęciu nie widać, bo wszystko poodsuwane ale rośnie nam nad stołem, którego nie bardzo można gdzieś indziej ustawić, i już od dawna przeszkadza.. No i obiecałem żonie, że coś z tym zrobię, bo inaczej jest skłonna wyrzucić Fikusa lub mnie.. ;)
Z innymi zaczekam.
Dzięki i pozdrawiam
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Witam serdecznie!
Na jednej ze stron ogrodniczych wyczytałam,że fikus rośnie tylko do wysokości, do której padają na niego promienie słoneczne. W związku z tym chciałabym zapytać czy tak faktycznie jest? Mam odmianę fikusa tricolor,która na chwilę obecną ma 1,70m wysokości,stoi przy przeszklonych drzwiach więc promienie słoneczne padają nadal na całą roślinę,ale zastanawiam się jak bardzo może ona jeszcze urosnąć. Roślina ta póki co nie rozkrzewia się,no i korci mnie aby obciąć jej wierzchołek wzrostu,żeby obudzić uśpione oczka. Pytanie brzmi czy to dobry pomysł i kiedy najlepiej by to zrobić? Teraz czy poczekać aż wiosna zawita w pełni. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Nie to nie jest prawda. Fikus może spokojnie dorosnąć do sufitu, a potem - jeśli będą się zwieszać - rosnąć dalej.
Odpowiednią porą na przycięcie jest wiosna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Witam serdecznie!
Pewien czas temu zauważyłam na pędzie mojego fikusa sprężystego kilka wypustek. Jedna z nich zaczęła się rozwijać i zastanawiam się co to jest. Nie jest to uśpione oczko,bo ani nie jest różowe, ani nie wyrasta powyżej liścia tylko na środku pnia. Na korzeń też trochę dziwnie. Nie wiem co to może być. Za poradą jednego z użytkowników forum stosuje okłady,aby obudzić uśpione oczka. Przycięcie zaowocowało obudzeniem się tylko jednego górnego oczka.Czyli jak posnął jeden pęd tak rośnie tylko jest teraz odrobinę skrzywiony:) Byłabym wdzięczna za odpowiedź. Dołączam zdjęcie pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Wygląda na zwykły korzeń powietrzny, na końcu widać stożek wzrostu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Czyli nie ma nadziei na gałązkę w tym miejscu? Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z rozkrzewieniem fikusa sprężystego poprzez okłady z waty?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Do rozgałezienia sprzyja przycięcie łodygi, ale normalnie fikusy sprężyste rosną przede wszystkim do góry. Pierwszy raz czytam, żeby okład z mokrej waty sprzyjał wypuszczaniu nowych pędów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Łodyga już przycięta,ale tak jak pisałam wcześniej tylko jedno oczko się obudziło. Te okłady z waty wzięłam z tego wątku. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=20454 Ponoć działa cuda.Nic mnie nie kosztuje spróbować,może się uda. Pozdrawiam
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Witam serdecznie! Na wiosnę odcięłam wierzchołek mojego fikusa sprężystego, chciałam żeby sie rozkrzewił. No i w zasadzie się udało otworzyły się dwa śpiące oczka. Tą odciętą część chciałam ukorzenić i dosadzić do rośliny macierzystej, aby ją zagęścić. Niestety mimo upływu ładnych kilku miesięcy nic się nie dzieje. Czy to oznacza, że nic już z tego nie będzie? Czy powodem może być fakt, że łodyga była po części zdrewniała? Czy lepiej ukorzeniają sie młode zielone łodyżki? Gdzieś wpadło mi w oko artykuł mówiący, że aby sadzonka się przyjęła musi mieć conajmniej 3 liście, ale nie więcej niż 5 czy to prawda???
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Nie ma większego znaczenia między 3, a 5 liści. Po prostu tak bywa, to jest żywy organizm i nie musi zawsze się ukorzenić. A w czym ukorzeniałaś? W wodzie, czy w ziemi - moczyłaś wcześniej w ukorzeniaczu do sadzonek zdrewniałych?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”