Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Grubosz - nie rośnie, brązowe plamy, zgubił liście

Post »

Biały nalot będzie zawsze, nawet jeżeli wodę będziesz przegotowywać. Nie będzie go jedynie wtedy, gdy będziesz podlewać wodą destylowaną.
Roślinkę najlepiej trzymać w podłożu z domieszką piasku i drobnego żwiru (niestety konieczność, żadna ziemia uniwersalna nie wystarczy). Przyczyną może być atak przędziorka i na taki mi wygląda. Lub trwałe uszkodzenie systemu korzeniowego, po prostu jego gnicie, a z powodu przesuszenia i zbicia (wewnętrznego) substratu, nowe korzenie nie mają możliwości wytworzenia się, a stare po prostu się "duszą".
Liśćmi (tymi które są teraz) po prostu się nie przejmuj z czasem i tak opadną, u grubosza najważniejsze są pędy i system korzeniowy, jeśli jeden i drugi są zdrowe sama roślina jakoś sobie poradzi. Co należy zrobić teraz? Moim zdanie roślinę jeszcze raz przesadzić, wymyć system korzeniowy pod bieżącą wodą, nie będzie to trudne gdyż roślina jest mała i lekka. Następnie przyszykować doniczkę (polecam gliniane, lub ceramiczne dla bonsai, jeśli chciałabyś w takiej go uprawiać) na spód nasypać drenażu, najlepiej gruboziarnisty żwir wymieszany z drobnym. potem ziemia dla kaktusów wymieszana w proporcjach 2:1.5:1 (ziemia:piasek:żwir drobny) na sam wierzch wysypać jeszcze 1cm warstwy żwiru. Tak posadzoną roślinkę (w zależności od wybranej doniczki) podlewać w okresie jesień-zima raz na miesiąc (niewielkimi dawkami), a w okresie wegetacji wiosna-lato obficie raz na tydzień. Nawozimy tylko podczas wegetacji raz na miesiąc, w przypadku doniczki klasycznej, lub raz na 3 tygodnie w przypadku doniczki dla form bonsai (płaskiej).
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 914
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Grubosz - nie rośnie, brązowe plamy, zgubił liście

Post »

Te "białe włoski"u nasady liścia to korzonki. Grubosza lepiej przesuszyć, niż przelać, bo faktycznie to sukulent. Przesadź go z tej ziemi uniwersalnej jak radzi Majorek i obserwuj. Jak mu odpadnie jakiś listek- połóż go na ziemi- sam się ukorzeni. Mój hobbit w zeszłym roku przez zimę zmarniał całkowicie, ale zostawiałam w ziemi wszystko, co z niego odpadło. Straciłam roślinkę macierzystą, ale miałam mnóstwo maleńkich roślinek- więc warto się zabezpieczyć w ten sposób ;:108 Myślę jednak, że wszystko będzie OK.
Moonaj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 paź 2011, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - nie rośnie, brązowe plamy, zgubił liście

Post »

Bardzo dziękuję.
To się nie może nie udać! :)

Pozdrawiam
Expired
50p
50p
Posty: 73
Od: 29 paź 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żary

Re: GRUBOSZ HOBBIT więdnie

Post »

Macie może jakieś rady na zimowanie tego grubosza? Mój stał w pomieszczeniu gdzie jest 10 stopni ale go zabrałem do cieplejszego bo nie wiedziałem czy to dla niego nie za zimno... Podlewam baaaardzo rzadko. Ostatnio nawet nie podlałem normalnie tylko zrosiłem ziemię z wierzchu spryskiwaczem.
A Wy jak postępujecie z nim w zimę? :)
KASIENKA82
200p
200p
Posty: 389
Od: 13 cze 2012, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świdnik

Re: Grubosz hobbit więdnie

Post »

Też mam hobbita wysokości 40cm

Obrazek Obrazek i od kąd go mam zaczoł sie wyginać nawet po przesadzeniu do oddzielnych doniczek , co z nim jest nie tak czego tak się wygina ?????
Zielona__23
50p
50p
Posty: 72
Od: 30 mar 2010, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

Witajcie mam niedużą sadzokę Hobbita, ale osttanio listki stały się mniej jędrne, jakby wysysuająca się śliwka. Co może być tego przyczyną?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

A jak często podlewasz? W jakiej rośnie ziemi? Jakie ma stanowisko?
Marszczenie się liści może oznaczać, że albo podlewasz za rzadko/zbyt małą ilością wody albo co gorsza zbyt często i doszło do uszkodzenia korzeni. Rodzaj podłoża i stanowisko też mają znaczenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zielona__23
50p
50p
Posty: 72
Od: 30 mar 2010, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

Podłoże to ziemia ogrodnicza wymieszana z piaskiem takim rzecznym i dodane trochę torfu. Raczej nie podlewam za dużo bo to sukulent ale może za mało. Stanowisko od strony południwe ale słońca ostatnio mniej i szaro... Kurcze nie wiem..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

Rozumiem, że trzymasz go na parapecie?
Mieszanka nie do końca jest trafiona, ziemia uniwersalna i jeszcze z torfem.
Prawidłowe podlewanie to takie, żeby przed kolejnym podlaniem, przeschło całkowicie podłoże. Generalnie podlewa się wg zasady, obficie a rzadko, szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym. Jeśli podlewasz inaczej, dobrze by było zaglądnąć w korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zielona__23
50p
50p
Posty: 72
Od: 30 mar 2010, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

Tak stoi na parapecie. Torfu jest mało, tylko dodatek. Na dnie żwirek.. Wyglada jakby taki przywiędły, jakby w środku pustoszał nie jest jędrny i mięsisty.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

Sprawdź korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zielona__23
50p
50p
Posty: 72
Od: 30 mar 2010, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

Hmm wydaje mi się, że korzonki suche, wręcz trochę usztywnione... Tzn., że jest za sucho?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

Nie napisałaś dokładniej, jak podlewasz. Jeśli podlewasz skąpo, to bryła korzeniowa będzie tylko częściowo nawodniona. Jeśli po wyciągnięciu z doniczki jest całkowicie sucha, to podlej obficie, efekt powinien być widoczny już po jednym dniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”