Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Dzięki. Bo sąsiad likwiduje cześć krzewów u chcialabym od niego wziąć. I tak zastanawialiśmy, kiedy lepej to zrobić.
Pozdrawiam Ekaterina
Krasny
500p
500p
Posty: 520
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Witam. Możecie doradzić, która z odmian jesiennych zaczyna dojrzewanie najwcześniej? Moje obecne są bardzo smaczne, ale w mazurskich warunkach zaczynają owocowanie trochę zbyt późno. Pierwsze mają super aromat i smak, ale następne to już loteria. Wszystko zależy od pogody. Odmiany nie znam. Sadzonki są zdobyczne, od znajomych. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3714
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Polesie i Polka są wczesne z tych "jesiennych".
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Krasny
500p
500p
Posty: 520
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Dzięki za podpowiedź. Teraz tylko muszę gdzieś je kupić :)
Rubus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 5 sie 2016, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Teraz trudno o malinę, zwłaszcza odwirusowaną.
Ale w przyszłym sezonie po tegorocznej zniżce ceny będzie raczej taniej.
Bardzo fajną sadzonkę, doniczkową a nie z gołym korzeniem ma Rubus KP. Widziałem doświadczalną kwaterę na Malinowym Factory w tym roku, ale nie mogę znaleźć ich strony.
http://www.jagodnik.pl/nowa-plantacja-m ... projekcie/
Tu jest opisane jak Krawiec to zrobił. Byłem zaskoczony efektami. W przyszłym roku sądzę, że będzie pełny zbiór.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

seedkris pisze:Polesie i Polka są wczesne z tych "jesiennych".
Dziwne , bo u mnie Polana była przed Polką .A teraz jeszcze owoców więcej na Polce . Jak dzisiaj nie będzie przymrozków to jutro nazbieram z 5 litrów , w sobotę nazbierałam 9 l.

Beata ;:3
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile nawozu pod krzaki malin?

Post »

Garść Fruktusu w marcu na zagonek malin.
Awatar użytkownika
dorota514
200p
200p
Posty: 484
Od: 23 lut 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Obrazek
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Zasadziłam na wiosnę rządek malin. Jak już przyjęły się i zaczęły ładnie kwitnąć nadeszła susza i wszystkie kwiaty które w tym czasie kwitły obumarły. Maliny chciały dalej kwitnąć więc zaczęły wypuszczać nowe bukieciki kwiatów, i wyszło tak że teraz całe są obwieszone zielonymi owocami i kwiatami. Nie wiem co mam z nimi zrobić, czy wyciąć te pędy , czy zostawić do wiosny, nawet nie wiem czy to jednoroczne czy dwuletnie. Mają jeszcze zielone liście i tak ładnie wyglądają że niechętnie myśle o wycięciu..
miod malina
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 wrz 2016, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Mój znajomy ma plantację malin i wszystkie nawozy oraz środki zasilające rozprowadza razem z woda poprzez linie kroplujące firmy Rivulis do których ma podłączony inżektor. Jest to takie sprytne urządzenie które pobiera ze zbiornika rozpuszczony nawóz wraz i w ten sposób trafia równomiernie do każdej rośliny, przez co rośliny szybciej przyswajają składniki odżywcze poprawiając znacznie jakość plonów....
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

akacjowaTeż posadziłem maliny powtarzające wiosną i przez to, że musiały się dodatkowo ukorzeniać się, to opóźniły plonowanie i mam obecnie dużo niedojrzałych owoców, które już nie dojrzeją. Tak samo u Ciebie i u mnie w przyszłym roku będzie wcześniej obfity plon. Ja wycinam stare łodygi wiosną, bo przynajmniej nie zostaje tak mocno w porze zimowej ziemia przypadkowo ugnieciona i także z braku czasu jesienią.
janopolski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 13 lis 2016, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Z racji, że jestem nowym to witam wszystkich :wink:
Przechodząc do rzeczy: od moich Rodziców dostałem (a może lepiej: zgodę na wykopanie) kilku sadzonek malin.
Trochę posiedziałem na forach i wiem, że maliny prowadzi się różnie (mam na myśli cięcie) w zależności czy są owocujące na pędach jednorocznych czy dwuletnich. Moi Rodzice nie mają pojęcia jaka to odmiana, generalnie owocuje w okresie wakacji i jesieni, wysokość do 1,30-1,40m. Dla mnie świadomość jaka to odmiana jest nieistotna, natomiast ważniejsze jest czy to malina, której owoce rosną na dwuletnich czy jednorocznych pędach. Poniżej fotki, które może podsuną Wam myśl jakie to mogą być maliny:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Najprawdopodobniej masz Polanę - na pewno masz malinę powtarzającą owocowanie. Po ścięciu łodyg jesienią przy ziemi, wiosną wyrastają pędy, które owocują w drugiej połowie lata i jesienią do mrozów. Jeśli nie zetniesz pędów - to początkiem lata będziesz miał na tych pędach, na dolnej części drugie owocowanie, a potem już na pewno trzeba wyciąć te pędy. Równocześnie od wiosny wyrastają z ziemi nowe pędy, które zaowocują w drugiej połowie lata do jesieni itd wkoło...

Ja nie trzymam malin na drugie owocowanie tylko jesienią ścinam przy ziemi. Dzięki temu mam duży ładny zbiór malin bez robali.
Jeśli zostawisz na drugie owocowanie to będziesz miał dwa mniejsze zbiory (niezdrowa konkurencja), a pierwszy zbiór może mieć mięsną wkładkę.

Jesienią po posadzeniu i tak powinieneś wyciąć wszystko przy ziemi niezależne czy odmiana powtarzająca czy nie. Później podejmiesz decyzję co do sposobu uprawy.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”