Leszczyna - uprawa

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Koniec maja jest ostatnim terminem do zastosowania nawozów azotowych w uprawie leszczyny,więc nic nie stoi na przeszkodzie by zabieg powtórzyć raz jeszcze,tym bardziej że krzewy zareagowały pozytywnie na takie nawożenie.Nie wiem co zastosowałeś przed sadzeniem,jaką masz glebę jej pH,ale możesz jeszcze teraz zastosować nawożenie magnezem-siarczan magnezu,jesienią potas-siarczan potasu oraz fosfor-superfosfat najlepiej z borem bo leszczyna pozytywnie reaguje na ten mikroelement.Choć ja osobiście dostarczam rośliną bor wraz z cynkiem dolistnie jesienią po zbiorze orzechów.

Pozdrawiam klakier.
Jarek1996
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 cze 2016, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Dziekuje Klakier za wszystkie odpowiedzi. Na pewno zastosuje się do Twoich porad :)
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Coś się dzieje z moim Cosfordem. Czyżby słońce za bardzo grzało?

Obrazek
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Zaschnięte brzegi liści tak jak na zdjęciu wskazują niedobór potasu. Oprysk siarczanem potasu byłby wskazany.
A jeszcze lepiej zastosować kilka oprysków i podlanie nawozem typu "Florovit - uniwersalny jesienny", ma mało azotu, dużo potasu, fosforu i inne np. bor. Uzupełni to niedobory pierwiastków i wzmocni roślinę przed zimą. Na wiosnę wystartuje bez żadnych obciążeń.
Czy liście innych roślin nie wykazują niedoborów?
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Obok rośnie olbrzym z Halle i on jest w lepszym stanie. Ale spróbuję użyć nawozów jak wyżej.
antinet
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 20 sie 2013, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

A na mszyce jeszcze robić opryski na jesień?
Jaki najlepszy preparat?
Kirelek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 paź 2016, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Leszczyna

Post »

Witam,

Chciałbym zasadzić na działce (Rod) 500m2 leszczyny. Zastanawiam się jaką odmianę najlepiej zasadzić, aby dawała dużo dobrych orzechów. Z tego co wyczytałem to różnie ludzie ja sadzą bo 3x5 2x3 w zależności od odmiany. Ile drzewek proponujecie na taki metraż? Szukałem informacji czy można coś sadzić w pobliżu bezskutecznie. Czy mógłbym np zrobić w małych skrzynkach pomiedzy drzewkami uprawę np ziół? Interesuje mnie najbardziej posadzenie kolendry/pietruszki
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Leszczyna

Post »

Posadziłam trzy odmiany leszczyny jakieś 15 lat temu.Prowadziłam w formie drzewek.W tej chwili nie powiem jakie to były odmiany i w jakiej odległości rosną od siebie-napiszę jutro.Jedno jest pewne-nie posadzisz między nimi żadnych roślin,bo obfite ulistnienie ocienia sąsiedztwo.Z czasem leszczyny sie rozrosną i będziesz miał aleję do koszenia trawy.Oprócz tego jest dużo roboty przy wycinaniu odrostów,no i bez oprysków na majowego szkodnika ani rusz.
Aha-kolendra lubi wylegać,więc najlepiej zrobić jej grządkę osobno.
Halina
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Czy każdą odmianę leszczyny można prowadzić w formie drzewa? Czy może są jakieś lepsze/gorsze odmiany do takiego prowadzenia? Jak wysokie urosną leszczyny w postaci drzewa?

Czytam o leszczynach i widzę że najlepiej posadzić dwie. Jedna będzie zapylaczem dla drugiej. A gdyby tak zaszczepić dwie odmiany na jednym pniu? Np. taką o czerwonych liściach i drugą o zielonych? Mielibyśmy dwukolorowe drzewko a przy okazji zapylałyby się wzajemnie. Tylko czy takie coś dałoby się zrobić i czy faktycznie byłyby to dwa rodzaje drzewek i pyłków?
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Wszystkie odmiany leszczyny wielkoowocowej, możemy prowadzić w formie drzewek.Istnieją jednak trudniejsze odmiany, do takiego prowadzenia np. Royal. Odmiana ta wykazuje tendencję do tworzenia wysmukłych form, co utrudnia uformowanie rozłożys­tej korony.Bez cięcia, 'drzewka'' mogą osiągnąć wysokość niewiele mniejszą, od roślin rosnących jako nieprzycinane krzewy. W zależności od odmiany jest to; 5 - 7 metrów.
Oczywiście możliwe jest uzyskanie rośliny - drogą szczepienia lub okulizacji, składającej się z dwóch odmian - zielono i czerwonolistnej, wzajemnie się zapylających. Jednakże uzyskanie jej, w polskich warunkach jest bardzo trudne - panujący klimat.

Pozdrawiam klakier.
LigiaM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 8 mar 2017, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Witam, jesteśmy początkującymi działkowcami :) Działka stara (około 20- letnia) i bardzo zaniedbana.Drzewa nieprzycinane od wielu lat. Mamy na działce trzy leszczyny, strasznie wielkie. W ubiegłym roku (działkę mamy od kwietnia) orzechy były zawiązane,ale wszystkie opadły zanim dojrzały,nie wiemy dlaczego. W tym roku chlelibyśmy przyciąć jedną leszczynę, środkową. Tylko nie wiemy jak :?: Wyciąć wszystkie boczne gałęzie i skrócić środek??? Spróbuję dodać zdjęcia,mam nadzieję,że mi się uda...
Obrazek

Obrazek
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Zdecydowanie za dużo pędów w tym krzewie. Ja bym wyciął te stare grube gałęzie oraz kilka tych młodszych połamanych oraz kładących się na drugi krzew. Poprawi to przewietrzanie krzewu i warunki świetlne, będzie mniejsza podatność na choroby (monilioza).
Ponadto na tych młodszych pędach, dwuletnich, zdecydowanie lepiej owocuje. Jakie były objawy na opadłych owocach?
LigiaM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 8 mar 2017, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Orzechy miały brązowe plamy i były miękkie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”