Bukszpany Lemonki

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Witaj Grażynko :wit Miło bardzo mi Cię widzieć tutaj :) Jeśli będę miała pytania to będę pytać oczywiście. Dziękuję ;:196
Mój mąż już zaczyna się cieszyć coraz bardziej z tej działki i nawet twierdzi, że będzie coś przekopywał jak mu powiem co :D
Już szkice robiłam, ale mam problem z zachowaniem proporcji i odległości. No, ale jakos dac rade muszę :)
Dziękuję za kciuki :D
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

No tak, u mnie jest ten sam problem ;:306 czyli sadzenie zbyt gęsto.
Ale kiedy chciejstw jest tyle to trudno o zdrowy rozsądek.
Jednak pomiędzy roślinami musi być przynajmniej 50 cm odległości a puste przestrzenie można wypełnić cebulowymi.
Co do krzewów, pozostaje ostre cięcie przy małej powierzchni nie da się inaczej.
Bukszpany też trzeba utrzymać w ryzach, chociaż one najłatwiej dają się opanować.
Młode drzewka też można przyciąć lub przerzedzić żeby dopuścić do roślin więcej światła, wszystko zależy od tego jaki ma być styl twojego ogrodu.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
marpa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11252
Od: 2 sty 2009, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: płd.wsch.

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Dotarłam wreszcie do Ciebie Izko ;:196 Działka,którą pokazujesz już wygląda całkiem imponująco... ;:333 Dorodne rośliny ,czegóż tam u Ciebie brakuje :shock: Z każdym rokiem będziesz wprowadzać zmiany nie myśl,że uda Ci się zrobić coś raz a dobrze ;:oj ... Zawsze pozostaje niedosyt i dobrze, bo byłoby nudno! Zresztą zmieniają się ogrodowe trendy a my chcąc nie chcąc podążamy za nimi więc roboty Ci nie braknie przez lata! :D
Zazdraszczam działeczki tak blisko domu..marzę o takiej właśnie działce bo mam taki ROD bliziutko tylko muszę cierpliwie poczekać aż się coś zwolni... Będę Ci kibicować!


:wit
MARYNA pozdrawiam
spis wątków
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Grażynko, dzięki za rady. Zapamiętam :) Styl mojego ogrodu chyba teraz nie istnieje :lol: Pewnie długo nie będzie go widać bo będzie misz-masz :oops: No, ale co tam, kiedyś trzeba zacząć :)

Mario, cieszę się z Twojej wizyty :wit Kibicuj, kibicuj :) Ja za to trzymam kciuki żeby udało Ci się znaleźć coś jak najszybciej blisko domu. Choć szkoda byłoby opuścić Twój tak osobisty i ułożony już piękny ogród... Roślin mam rzeczywiście dużo już zastanych. Nie wiem jakie przetrwają a jakie nie. Poprzesadzałam to i owo i możliwe, że niektóre rośliny nie przyjmą się w nowym miejscu. Mam wrażenie, że hortensje się nie przyjęły. Nie wiem czy zakwitną piwonie wiosną bo też przesadzone są.
Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Jeszcze trochę zdjęć z początków na działce. Portrety i nie tylko :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Izo ;:196 Brawa za wątek! Cieszę się, że dałaś się namówić i otworzyłaś własny wątek. To ma same plusy. Dziękuję za wszystkie miłe słowa.
Z wielką przyjemnością obejrzałam zdjęcia i muszę powiedzieć, że działka sprawia dobre wrażenie. Do tego masz mnóstwo ciekawych roślin. Te łany orlików są cudowne. Wygląda na to, że poprzedni właściciel był zielonozakręcony. Nawet specjalnie nie widać żeby działka była bez opieki przez rok czy dwa. Metraż jest raczej standardowy jak na ROD i myślę, że akuratny na ogarnięcie. Odległość od domu idealna. To prawie ogród przydomowy :wink: Super, że możesz liczyć na wsparcie fachowca. Nawet gdy macie odmienne zdania. Czasem dobrze spojrzeć na "problem" cudzymi oczami. Doskonale rozumiem, że czujesz się zagubiona, niepewna czy skołowana. To całkiem naturalne. Myślę, że większość osób decydujących się na działkę czy ogród tak ma. Szczególnie gdy ograniczają nas możliwości i finanse. Najważniejsze to czerpać przyjemność z tego co się robi - ze zmian, z obcowania z naturą, z małych sukcesów i każdego kwiatka. Nie ma potrzeby z nikim i z niczym się ścigać. Życzę Ci powodzenia i wielu sukcesów ogrodniczych. Oczywiście będę regularnie zaglądała i wspierała Cię.
Piękne portrety białych kwiatów ;:oj Ta biała róża to może być Schneewittchen.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Izo przybiegłam zwabiona tytułem, kocham bukszpany. :wit Działka prawie jak ogród przydomowy. Łatwo będzie planować pracę, bo w wolnej chwili można szybko dotrzeć. ;:215 Świetnie, że masz tyle dojrzałych drzew i krzewów, od razu jest tło dla mniejszych roślin i cień dla odpoczynku. Taka mnogość kwiatów po poprzednich właścicielach, to skarb. Nie musisz większości testować, już wiesz co ładnie rośnie na twojej glebie. ;:108 Zima to dobry czas na naukę i planowanie. Pozdrawiam ;:3
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Witaj Izo! Przywędrowałam na Twoją działkę od Izy (Tu-Ja)
Mam ogromny sentyment do ogrodów działkowych. Miałam taką działkę przez dwadzieścia lat. Wiele się tam nauczyłam a przyjaźnie tam zawarte trwają do dzisiaj ;:4
Piszesz o swoich wątpliwościach i dylematach. To normalne, każdy z nas coś takiego przeżywa... Nic na siłę, musisz uzbroić się w cierpliwość i trochę poobserwować swoją działkę, z czasem ukształtuje Ci się koncepcja tego jak powinno tam wyglądać i które rośliny będą tam najlepiej wyglądały. Fajnie, że masz możliwość podglądania innych ogrodów tu na forum. Gdy ja kupiłam działkę w 1986 roku mogłam tylko zaglądać przez płoty do mijanych po drodze ogrodów ;:306 Trafiłaś w fajne miejsce, nigdzie nie znajdziesz tylu inspiracji co tu :D
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Izuś, tak, tak...wątek dzięki Tobie ;:196 Rzeczywiście bliskość domu to duży plus no i nasadzenia, które zastaliśmy. Dzięki za nazwę róży :) Chciałabym ją przesadzić, tak jak kilka innych, ale boję się je zniszczyć bo są już leciwe chyba. Pani od której kupiliśmy działkę kochała ją bardzo i płakała sprzedając :| Roślin posadziła mnóstwo rzeczywiście. Niektóre przekopałam bo chciałam zrobić niewielki trawnik, rabatkę z innymi roślinami i planuję warzywnik. Jak przekwitły orliki i czarnuszki to niestety nie wiedziałam, które to są bo tylko po kwiatach je rozpoznawałam więc nie mogłam przesadzić. Jak gdzieś wyrosną wiosną to zapamiętam a potem przesadzę. Na żywo było widać, że działka bez opieki długo była. Zastaliśmy wszędzie wysiane konwalie, jasnotę, barwinka, mniszka, dzikie pędy bzu no i podagrycznik. Plus hordy ślimaków kryjących się głównie w barwinku.
Chciałam wszystko zrobić w rok, ale zrozumiałam dość szybko, że tak się nie da albo że to ja tak nie umiem :lol: Powoli dojdę tam do ładu ;:108

Soniu, miło mi Cię gościć :wit Cieszę się, że też kochasz bukszpany. U mnie to całkiem świeża ta bukszpanowa miłość. ;:167
Tak, wiem z grubsza co lubi moją glebę. Niestety wiem, że lubi ja podagrycznik. Póki co przegrywam walkę z nim. Wiosną nazbieram listków na sałatkę zanim wykopię korzenie :uszy Zimą planuję dokładnie poczytać wątki na forum, książki, obejrzec trochę moich ulubionych angielskich programów o ogrodach ;:65 Może doznam olśnienia i stworzę dobry plan :wink:

Mario, witam Cie serdecznie :wit Rzeczywiście, kiedyś nie było tylu inspiracji. Tym bardziej podziwiam :) Dziękuję za to co napisałaś :) Na forum ogladałam ogrody długo zanim miałam działkę i nigdy nie myslałam, że sama wątek założę i będą mogła cos pokazać. Choć skromnie jeszcze, ale może kiedyś coś uda mi sie pięknego stworzyć ;:170 :wink:
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Dobrze zacząć od planu ;:333 , wtedy robi się mało błędów, które potem trzeba naprawić.
Zima jest długa, więc na pewno coś Ci się skrystalizuje i wizja działki będzie przejrzysta.
Faktycznie starych róż lepiej nie przesadzać, zwłaszcza tych o dużym gabarycie.
Żle się przyjmują i najczęściej giną.
Czas jaki minie do gotowego ogrodu na pewno będzie długi, jak u nas wszystkich, da się go szybko zrobić tylko z ugoru, ale i to trwa często kilka lat.
Więc spokojnie, dasz rady ;:168 .......powolutku wszystko się ułoży. ;:333
Jak pisze Iza, to nie konkurs, ani wystawa, to działka jest dla Ciebie a nie odwrotnie i ma dawać radość a praca na niej sprawiać przyjemność. :D
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Grażynko, masz rację. Powoli się wszystko ułoży ;:196 A plan mam i nie mam. Bo chciałabym mieć zakątki w ogrodzie a nie wiem jak to zrobić z drugiej strony zaplanowałam miejsce na warzywnik, jest już trawnik, kompostownik i jedna niby-rabatka. Posadziłam tez krzaczki owocowe w miejsce docelowe. Nie jestem jednak pewna czy to dobry plan. Myślę sobie, że i tak już byłam jakoś "zobowiązana" do pewnych ram bo stare nasadzenia juz były dobrze zadomowione i niektórych nie ruszałam.
Będę Wam zdawać relację z działań ogrodowych :) A teraz jeszcze powrzucam zdjęcia letnie a potem bardziej aktualne :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Och ;:oj Powstał Lemonkowy wątek. Jak ja to przeoczyłam ;:202 Fantastycznie. Czyli jeszcze jeden pokoik się dobudował do zwiedzania. Działka czarowna Ci powiem. Będę się na niej gościć :tan ja bardzo lubię takie sielskie lekko zabałaganione klimaciki, nie przesadź Izuniu z porządkowaniem ;:108
zbyszek50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 13 gru 2009, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Wspaniała działeczka, jest wiele roślin strukturalnych, które będą osnową Twoich nasadzeń, jest też kilka fajnych bylin. Jest super, będziesz bardzo zadowolona z efektów pracy, nie zniechęcaj się ciesz się każdym kwiatem !!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”