Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Witam. Tej wiosny posadziłem w ogrodzie Surmię wielkokwiatową. Rośnie w glebie przepuszczalnej, ale żyznej. Przez wiele lat leżał tam kompost. Przyjęła się, ale nie dała za dużego przyrostu, może z 10cm. Czy to normalny przyrost jak na pierwszy sezon po posadzeniu i czy w przyszłym roku powinienem się spodziewać już czegoś więcej? Drzewko było wysadzone z doniczki. Korzenie miało mocno zbite, ale bałem się je rozluźnić, żeby nie uszkodzić. Podobno surmie nie lubią grzebania przy korzonkach. Powinienem ją jakoś zabezpieczyć na pierwszą zimę, czy da radę bez okrywania? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Jeżeli przyrosła 10 cm (ile miała cm. po wsadzeniu ?) to nic złego. Gdyby nie przyrosła, to byłby powód do obaw. Nie przyjęła się, bo rosła już w pojemniku, więc co ma się przyjąć ? Catalpa ma delikatne mięsiste korzenie i lepiej w nich nie dokonywać eksperymentów. Jeżeli roślina jest mała=niska, to można delikatnie osłonić ją z każdej strony najlepiej gałęziami sosny, świerku itp. Jednak w kwietniu/maju końcówki mogą lekko podmarznąć. Nie przejmuj się. Wybiją nowe poniżej, a najsilniejszą pozostaw, inne obrywając. Prowadz w pionie na jeden pęd do 2,5-3.0 m. Potem niech sobie rośnie jak chce.
Możesz nic nie odcinać z boku, ale raczej krzewu nie zamierzasz uprawiać ?
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Oczywiście wolałbym ją w formie drzewka. Sadzonka miała około 120cm wysokości. Drzewko rosło przez kilka lat w doniczce i najwyraźniej bardziej trwało niż się rozwijało. Mam nadzieję, że w przyszłości się rozbuja, jak poczuje przestrzeń w korzeniach.
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Musi przyrosnąć znacznie, bo 120 cm obecnie, to przyrost ponad 150 cm. jesienią 2017 roku.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Awatar użytkownika
Miododajna
50p
50p
Posty: 94
Od: 17 sie 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Krasny ja wiosną sadziłam kilkadziesiąt szt Katalpy. Niektóre ładnie porosły w górę ok pół metra, ale większość rośnie wolniej, a część jakby stoi w miejscu. Albo to wina sadzonki słabszy egzemplarz, albo jakiś pasożyt korzeni. Możesz wykopać i sprawdzić. Ja np miała w tym roku problemy z migdałowiec słabo rósł więc pomyślałam że miejsce mu nie odpowiada . Wykopałam nowe miejsce wysypałam ziemi patrzę a korzenie ma jakieś dziwne koraliki. Po oczyszczeniu z tej zarazy i przesadzeniu odżył.
U mnie katalpie Katalpie pozrzucały już liście i wyglądają jak małe kikuty bez tych dużych liści.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Krasny, pomyśl z czego to drzewko miałoby się rozwijać w doniczce.Zawsze to bardziej trwanie jak nazwałeś niż wzrost.Jak pójdzie do ziemi to tez od razu nie strzeli większymi przyrostami, bo musi rozwinąć system korzeniowy.Często to trwa dłużej niż jeden sezon, im dłużej jest 'męczona' w donicy tym dłużej to trwa.Uprawa w donicy jest dobra, ale nie za długo dla szybko i silnie rosnących drzew jak katalpa.Ja przymierzam się wiosną do posadzenia u córki, ma być nie szczepiona i raczej będę szukać małego drzewka, bo szybciej pójdzie niż taka umęczona w donicy :roll:
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Możesz odnaleźć u mnie bo chyba jest ich z 70 szt. Sadzonki 3 -letnie z siewu C.b 'Aurea' w pojemnikach 3 l.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
junior2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 lis 2016, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Katalpa

Post »

Jak okryć na zimę młodą katalpę? W tym roku zasadzona, po przwiezieniu ze szkółki miała 2,5- 3m.
Pozdrawiam,
Andrzej
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Katalpa

Post »

Okryj włókniną. Obwiąż. Pospinaj. Ziemię koło korzenia wyściółkuj korą. Na stronach dostawców włókniny widziałem niedawno jak to robią.
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Bez przesady, te drzewa u nas nie marzną, tylko na wiosnę majowe przymrozki potrafią zniszczyć młode listki. Jeżeli Catalpa zaszczepiona jest na 2,5-3,0 m, to raczej wytworzona jest u nas = w naszym klimacie i zapewne kilka zim przeżyła (podkładka)
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

W moim ogrodzie rośnie od 2002 r. katalpa pośrednia i rozsiewa się, a siewki rosną i przeżywają zimy bez żadnego zabezpieczania (jeśli ich w porę nie zauważę, i nie wyrwę).
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

W moim ogrodzie rośnie ponad 25 lat i nie rozsiewa się wcale. Powód jest prosty. Przy jesiennych porządkach związanych z usuwaniem ogromnych ilości liści, jednocześnie usuwam strąki. Jeżeli pozostawiam, to tylko kilka sztuk dla własnych doświadczeń.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Prawie wszystkie strąki katalpy pośredniej pozostają na drzewach do kwietnia lub maja następnego roku.
Pozdrawiam
Basia B.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”