Clematis - pielęgnacja, wymagania

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Witam :wit mój nowo zakupiony powojnik Mr. President już kwitnie, ma jednego kwiatka, pomimo że jest mały krzaczek.;:138
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
thelullaby
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Witam.
Mam pytanie, posiadam powojnik Rouge Cardinal posadzony w ubiegłym roku na wystawie południowej. Jak o niego dbać? Początkiem kwietnia przycięłam suche pędy, dałam nawozu do clematisów. Tak wyglądał 13.04.2016 r.
Obrazek
Od tego czasu trochę się rozrósł. Wczoraj dokupiłam dwa clematisy Hagley Hybrid, które mam zamiar posadzić na wystawie północnej. Może jakieś dodatkowe porady?
Pozdrawiam
s_krystyna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 cze 2016, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Witam Mam pytanie:czy obrywać puchate nasionka? Jak to wpływa na kondycję rośliny ?

Pozdrawiam
Krystyna
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Czy pomoże- trudno powiedzieć, na pewno jej to nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1808
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Witam,
kupiłam powojnik botaniczny "Alba" i wstyd przyznać, chcąc wyciąc uschniętą gałazkę, ciachnęłam i.... w jednej rece zostało mi zielone a w drugiej doniczka ;:145 . Wyczytałam, że mogłabym ukorzenić sadzonki z pędów, a co z korzonkiem? Została mu licha 10 centymetrowa gałązka. Czy ten powojnik odrośnie w tego korzenia? Czy go wysadzić w takim stanie jak jest?
Pozdrawiam
Aga

- Pt 29 lip 2016 13:51 -

Sama sobie odpowiem, może się komuś przyda.
Z korzenia odbił. Zielone było rześkie dopóki stało w wodzie, po wysadzeniu do mokrej ziemi momentalnie zwiędło.
Korzeń posadziłam na docelowym miejscu. Tak więc "Alba" rośnie z kolegą "Stasikiem" .

Czy jeden powojnik może służyć jako zacienienie korzeni drugiego? Bo taki miałam pomysł?
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

s_krystyna pisze:Witam Mam pytanie:czy obrywać puchate nasionka? Jak to wpływa na kondycję rośliny ?

Pozdrawiam
Krystyna
Tutaj Leszek ciekawie to wyjaśnił na podstawie własnego doświadczenia.
aga_zgaga pisze: kupiłam powojnik botaniczny "Alba"(...) Wyczytałam, że mogłabym ukorzenić sadzonki z pędów, a co z korzonkiem? Czy ten powojnik odrośnie w tego korzenia?
Chyba chodziło Ci o powojnik bylinowy 'Alba' ? Nie botaniczny ? Botanicznym części nadziemne nie zamierają na zimę i można je rozmnażać z odkładów, czyli latem zasypać ziemią żywy fragment pędu , pozostawić do wiosny, gdy już będzie gotowy do odcięcia jako nowy egzemplarz.
Natomiast powojnikom bylinowym zamierają części nadziemne na zimę i moim zdaniem nie ma możliwości ukorzenienia. Twój ułamany pęd zachowywał się jak typowa bylina - wsadzony do wody żył , do gruntu -już nie.
Jedynym sposobem jest podział karpy. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę. Sama jestem bardzo ciekawa Waszych doświadczeń.

notabene botanicznym też można podzielić bryłę korzeniową - zrobiłam to z powodzeniem na wiosnę mojej teksańskiej 'Princess Diana'. Przyjęła się w nowym ogrodzie i ma się świetnie.
aga_zgaga pisze:Czy jeden powojnik może służyć jako zacienienie korzeni drugiego? Bo taki miałam pomysł?
Moim zdaniem tak - np. Clematis z Grupy Heracleifolia 'Praecox'. Świetnie zadarnia i chłodzi podłoże.Tylko ekspansywny.
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1808
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Jasne, że chodziło o bylinowy. Całolistny "Alba".
To on ma być zacieniaczem - dla nóżek "Stasika". Tam nie może być nic ekspansywnego, bo rzecz się dzieje w skrzyni z kratką ;)

Tu jest wątek o rozmnażaniu powojników:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... zonkowanie

pozdrawiam
Aga
bietka1964
200p
200p
Posty: 288
Od: 19 mar 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Mam kupionego kilka lat temu w biedronce powojnika/ nazwy nie ustaliłam/ -później kwitł lipiec/sierpień który w ubiegłym roku miał tylko ze 3 liche kwiaty a w tym roku ani jednego. Nawozony jak inne.Zostawić go czy raczej wykopać?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Kiedy planujecie zabezpieczanie powojników na zimę i w jaki sposób.
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Ja swoim powojnikom robię kopczyki. Nic więcej. Jeszcze na to za wcześnie. Najlepiej obserwować prognozę i usypać je przed zapowiadanymi stałymi mrozami. Myślę, że nie prędzej jak w listopadzie.
Awatar użytkownika
okavango
100p
100p
Posty: 160
Od: 17 wrz 2011, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

aneczka1979 spadłaś mi z nieba z tą informacją-krótko i węzłowato wyjaśniłaś to co dręczyło mnie od kilku dni ;:138 (w tym roku rozpoczęła przygodę z powojnikami).
Lilka
Awatar użytkownika
bratciszek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 3 cze 2007, o 19:54

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Czy można już przycinać clematisy? Czy to dobra pora?
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Wstrzymaj się z przycinaniem. Za duże są mrozy. Ja poczekam aż zaczną puszczać pędy i one będą mieć widoczną pierwszą parę liści na tym młodym pędzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”