Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

Dziękuję, piękne! :)
Mogłabyś jeszcze pokazać doniczki i system korzeniowy w nich?
Przepraszam, że tak zamęczam, ale chciałabym wiedzieć jak to powinno wyglądać...
Pozdrawiam,Vivien333
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

Obiecane zdjęcie :wit
Obrazek
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

O matko... ale system korzeniowy ;:oj
Ja też taki chcę!
To te, które trzymasz w wodzie? Pytam, bo wyglądają dość "sucho"...
Reno, załóż może swój wątek? Można by się dużo od Ciebie nauczyć, szkoda żeby się Twoje doświadczenie marnowało ;-)
Dziękuję za fotki. :wit
Pozdrawiam,Vivien333
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

To jest Liodoro ;:167 Niesamowicie rośnie w hydro. Trzymam go w wodzie, on lubi pić i muszę pamiętać o uzupełnianiu wody ( czasem zapominam :oops: )
Dziękuję za miłe słowa. Może kiedyś założę wątek :?:
W każdym razie - jeśli masz pytania- postaram się odpowiedzieć :wit
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

Czekam więc na Twój wątek.
Jakoś nie mogę znaleźć tych, którzy uprawiają tak swoje storczyki. Wiele wątków jest pozbawionych zdjęć, więc nawet jak coś pisze, to nie można obejrzeć, trzeba sobie wyobrażać, a choć mam dużą wyobraźnię, to jednak nie zastąpi mi ona fotek... :|
Ja już mam upatrzoną ofiarę ;:204 , muszę tylko poczekać na wiosnę i może w końcu dogadam się ze storczykami... 8-)
Pozdrawiam,Vivien333
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

Pomysł na hydroponikę znalazłam na innych forach- wyłącznie storczykowych. Postanowiłam zaryzykować. Na 1. ogień poszły phaleanopsisy - hybrydy.
Ale nie wszyscy uważają hydro za dobry pomysł, zarzucając przede wszystkim , że taka uprawa jest nienaturalna.
Ja się nie bulwersuję, ilu ludzi, tyle zdań ;:108
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

Chyba wiem z którego forum czerpałaś, widziałam tam chyba Twoje :?: posty... :wit
No wiadomo... w hydroponice w naturze nic naturalnie nie rośnie :wink: a jest to często stosowane- z dobrym skutkiem. Mam znajomych pracujących w szklarniach w Holandii- to powszechna praktyka.
Mówiłaś, że swoje storczyki uprawiasz tak od dwóch lat... To niezbyt długo...
Czytałaś na innych forach i uczyłaś się od innych, wiesz jak długo ci "Inni" uprawiali tak swoje rośliny?
Pytam, bo nawet na tym forum widziałam różne eksperymenty uprawowe, które po odpowiednio długim czasie okazywały się jednak niewypałem.
Mam nadzieję (jestem niemal pewna), że hydroponika to raczej nie jest zbyt ryzykowny eksperyment i ja na pewno też zaryzykuję- mimo, że z niepokojem patrzę na mojego ledwo żyjącego zdechlaczka przeniesionego do keramzytu.
Za to inne rośliny (choćby prawie martwe anturium) wyraźnie odzyskują chęć do życia właśnie w hydroponice.
Pozdrawiam,Vivien333
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

Wiesz, jeśli roślina jest słaba, hydroponika może jej nie uratować. Mnie udało się ukorzenić Ansellia africana ( dostałam od koleżanki bez korzeni, ale kilka psb czy białą Cattleya) ale nie udało mi się z Cymbidiella pardalina.
Dwa lata to może nie jest długo, ale widzę, że 90% moich storczyków rosnie bardzo dobrze, ma dużo przyrostów i kwitnie, co najważniejsze.
Teraz eksperymentuję z uprawą w samej wodzie. Po 2 miesiącach muszę powiedzieć, że jest OK ;:333
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

Tak wiem, że słabe rośliny nie są miernikiem czy dany sposób uprawy jest słuszny, czy nie. Dlatego pomijam to, co wyniknie z przeniesienia do keramzytu prawie martwego storczyka. Na pewno spróbuję z jakimś w lepszej kondycji. I na pewno nie porwę się na jakieś rarytasy, na których się nie znam. Wolę coś znanego i łatwiejszego w uprawie, więc co, jak nie phalenopsis? :wink:
Właśnie rozglądam się za kolejnymi ofiarami 8-) Pewnie jakaś miniaturka też tak skończy. Straaasznie mi się podobają, a do tej pory omijałam je szerokim łukiem- po tym, jak jedyny egzemplarz dokonał żywota po przesadzeniu go w korę ;:145
No, Twoje po 2 latach zupełnie nie wyglądają, jakby miały zakończyć życie, wręcz przeciwnie! :D
Tylko nie znikaj, chciałabym sprawdzić jak się mają po kolejnych latach... :wink:
W wodzie? Czytałam coś... ale tu już się nie odważę... :roll:
Pozdrawiam,Vivien333
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

Phalaenopsis hybryda uprawiany w wodzie ( od lipca 2016).
Pędy kwiatowe i srebrne korzenie wyrosły po przeniesieniu.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

Wygląda to bardzo fajnie... ale... czy to kwestia oświetlenia, czy on ma takie żółtawo-zielone liście? Mam wrażenie, że temu jednak czegoś brakuje (tak intuicyjnie ;-)), w przeciwieństwie do tego w hydroponice.
Czy jemu też zamarły stare korzenie (jak tym w hydro), czy tylko wypuścił nowe?
Pozdrawiam,Vivien333
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

Miał bardzo słoneczne stanowisko ( południowe okno) , stąd liście trochę jaśniejsze.Stracił trochę starych korzeni ( zostały po nich "struny"), te ciemne korzenie są stare, srebrne nowe.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

No tak, nie pomyślałam, że to może z nadmiaru światła, raczej mi się z jakimś niedoborem skojarzyło...
Te "struny" to rozumiem, że zostały po oczyszczeniu zagniwających korzeni, tak?
Czy te zamierające w keramzycie korzenie też czyścisz, czy zostawiasz w spokoju?
Pozdrawiam,Vivien333
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”