Jak uprawiać storczyki ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Jak uprawiać storczyki

Post »

Mam kilka storczyków , pierwszego dostałam od tesciowej ;:108 i mam go do tej pory własnie "pączkuje"

Obrazek

Inne- a to kupiłam, a to dostałam.
Co do ich pielęgnacji , na początku nic o nich nie wiedziałam, trochę poczytałam o podlewaniu i tak sobie stały i rosły. Trzy lata temu stanęły z kwitnieniem -dobre półtora roku były same liście. W końcu zaczęłam czytać, szperać i w końcu doszłam o co chodzi.Wymieniłam podłoże, poprzycinałam korzenie i zostawiłam je w suchym podłożu na 2 tyg. Po tym czasie solidnie podlałam z nawozem i odwdzięczyły mi się kwiatami ;:138
Tutaj powoli zaczynają kwitnąć a kolejne wypuszczają pędy -


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Sky12
200p
200p
Posty: 258
Od: 10 wrz 2016, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie - Kraina lasów i jezior

Re: Jak uprawiać storczyki

Post »

Witam to jest mój pierwszy komentarz w tym wątku. Mam storczyka 1rok. Mam do was pytanie, co robić aby storczyk miał dużo kwiatów tzn. Mój rekord to 7 kwiatów na pędzie a widzę często, że niektórzy mają nawet 12?A oto mój storczyk ;:138
Obrazek
Obrazek
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać storczyki

Post »

Rośnie nowy pęd, będą nowe kwiaty ;:138
Wiele czynników wpływa na ilość kwiatów. Storczyki w sprzedaży są tak prowadzone, żeby były jak najatrakcyjniejsze. I od tego zależy cena.
Awatar użytkownika
Sky12
200p
200p
Posty: 258
Od: 10 wrz 2016, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie - Kraina lasów i jezior

Re: Jak uprawiać storczyki

Post »

Jak wy uzyskujecie ciemne liście u storczyk?w? Pół roku temu przesadziłem do większej doniczki i zmieniłem podłoże ale ciągle ma jasne liście. Moja roślinka rośnie na połudnowej stronie ale gdy jest słońce zabieram go na półkę. Stosuję nawóz florovit do storczyków. Jakieś rady?
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać storczyki

Post »

Jeśli piszesz o Cattleya- to nawet wskazane. Liście powinny mieć oliwkowy kolor.
Jeśli o Phalaenopsis- to chyba jednak trochę za dużo światła. Ale nie przejmuj się- idą ciemne dni, światła będzie dużo mniej ;:222
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Jak uprawiać storczyki

Post »

Ja się słabo znam na storczykach, ale trochę się "oczytałam", więc napiszę:
trafiałam tu wiele razy na informacje, że taki ciemny kolor liści jest też cechą "osobniczą", która występuje częściej u storczyków o ciemnych kwiatach (mowa o phalenopsisach).
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
scousi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 9 gru 2010, o 01:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Kupiłam swego czasu stroczyka. Trochę pod wpływem emocji gdyż koniecznie chciałam białego z fioletowym nakrapianiem. Obejrzałam go dokładnie jednak okazało się, że stożek wzrostu był zalany i był już w fazie gnicia. Stracił większość liści, pomogłam mu i je nawet oberwałam. Pomijam fakt, że trzy liście dodatkowo były przebite palikiem. Zostały mu bodaj ze dwa w marnej kondycji. Nie rezygnowałam, wsadziłam dwie pałeczki nawozowe. W dość sporych odstępach czasu przemyłam z kurzu chusteczkami do czyszczenia liści (mooocno je wzmocniły). Ostatecznie go przesadziłam bo miał system korzeniowy bardzo rozwinięty. Nic więcej nie robiłam, dałam czas do namysłu. I choć pewnie nikt nie dawałby mu szans, to odżył. Widzę pęd kwiatowy, który stoi w miejscu od jakiegoś czasu i z boku odnawiają się na nowo liście. (Zbyt dużo się dzieje i podejrzewam, że dlatego nic więcej się z tym pędem kwiatowym nie dzieje). Jest ich dość sporo, ciągle rodzi się jakiś nowy liść i tu pojawia się moje pytanie. Jest możliwe, że nowa roślina wyrosła z keików czy po prostu to tylko i wyłącznie nowe liście? Czy w ogóle ten pęd ruszy przy tak intensywnym wzroście liści? Tak swoją drogą w zimie moje storczyki wariują i gdy tylko robi się chłodniej to co nie spojrzę to widzę nowy pęd :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Przede wszystkim nie jest nic nadzwyczajnego, że zimą storczyki kwitną. Jeśli chodzi o typowe hybrydy mają tak przesterowane kwitnienia, że mogą kwitnąć raz do roku, dwa razy albo non stop wypuszczając co rusz nowe pędy. Nie ma reguły.
Podobnie jeśli chodzi o wypuszczanie w czasie liści czy keiki. Mogą albo wypuszczać nowe liście/keiki, albo jednocześnie dodatkowo pęd kwiatowy.
Nawozisz go teraz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
scousi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 9 gru 2010, o 01:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Niby nic nadzwyczajnego bo tę prawidłowość zaobserwowałam już dawno temu. Inne zdanie mają jakieś popularne poradniki (nie literatura fachowa), które chyba wychodzą z założenia, że wszystkie rośliny świata przechodzą okres spoczynku w zimie. Zawsze mnie to w sumie bawiło bo to co sama robię ze swoimi storczykami, a to co faktycznie powinno się robić wg innych osób, to dwie różne sprawy. A opinia większości bierze się zazwyczaj stamtąd. Zawsze też wydawało mi się, że storczyk lubi zmianę temperatury. W dzień cieplejszą i chłodniejszą nocą. Co w sumie następuje zazwyczaj zimą. Ten egzemplarz podobno miał być natychmiast wyrzucony bo nic z niego nie będzie. Zalany stożek wzrostu=śmierć. Jedyne co mnie zastanowiło, ale to już czysta ciekawość, że puścił sobie liście bokiem i ma teraz dwa niezależne stożki z liśćmi.

Aktualnie go nie nawożę bo miał zmieniane podłoże, które już z nim było. Tak plus minus na 3 miesiące powinno było wystarczyć. Niebawem może czymś go posilę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Przede wszystkim storczyki nawozimy bezpośrednio po przesadzeniu. W którym podłożu do storczyków masz składniki odżywcze wystarczające do zaspokojenia wzrostu rośliny :?: Żadne podłoże takowych nie ma.
Jeśli storczyk wypuszcza keiki czy liście i jednocześnie pęd kwiatowy to potrzebuje papu. Inaczej skąd ma brać składniki pokarmowe do zakwitnięcia? Z samej wody, którą go podlewasz? To dlatego u tego storczyka nie rośnie pęd kwiatowy...
Druga sprawa, to co jest napisane w jakichś popularnych poradnikach - nie fachowych stronach, można podchodzić z dystansem.
Zgadza się, większość w okresie jesienno-zimowym przechodzi mniejszy lub większy okres spoczynku, ale w przypadku storczyków bywa różnie. Typowe hybrydy falenopsisów rosną w zasadzie przez cały rok i mogą w tym czasie kwitnąć. Nawożenie trzeba dostosować do danego egzemplarza.
Co do różnicy temperatur między dniem, a nocą to w okresie letnim w Polsce jest stała temperatura przez całą dobę?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasiekk90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 paź 2017, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Witam.
Mój storczyk ma chyba za nic "jesienny okres spoczynku" i właśnie wypuszcza nowy pęd kwiatowy :D

Obrazek


Mam jednak pytanie odnośnie kolejnego zdjęcia. Czy ten zalążek po prawej stronie to również może być pęd kwiatowy czy raczej korzeń powietrzny? Kiedy kupowałam tego storczyka był on przez sklep zaklasyfikowany do storczyków "jednopędowych", czy takie mają szansę wypuszczać po kilka pędów na raz przy kolejnych kwitnieniach?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Określenie przy sprzedaży ilu pędowy storczyk oznacza z iloma pędami jest podczas niej oferowany. Ile docelowo w przyszłości ich wypuści zależy od danej hybrydy oraz warunków uprawy. Na drugim zdjęciu wydaje się że to będzie pęd kwiatowy.
Oczywiście warto wiedzieć, że nie zawsze kwitnienie oznacza że ze storczykiem jest wszystko w porządku. Zdarza się, że wypuszcza pęd kwiatowy nawet w krytycznych sytuacjach, kiedy roślina "czuje", że umiera. Dlatego zawsze warto zaglądać od czasu do czasu w korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasiekk90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 paź 2017, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzonki czy pęd?

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Storczyk był 2 miesiące temu przesadzany i było wtedy w porządku z korzeniami, także mam nadzieję, że te kwiaty to nie oznaka tego, że ma dość życia i idę się cieszyć, że będzie mnie raczył dwoma pędami kwiatowymi. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”