Identyfikacja odmian jabłoni

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

Witam.Dago,Twoje jabłka są podobne do starej odmiany Książęca.U nas mało jest zdjęć tej odmiany ale wpisz sobie Prinzenapfel,tam są zdjęcia do porównania.

Pozdrawiam.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

elma27 pisze:twoje jabłko nr2 z poprzedniej strony jakoś mi na Ladsberską wygląda. Jeżeli skórka jest taka wyraźnie tłusta to może być to. Jabłko nr 1 wg mnie trochę za dużo tego rumieńca - kronselki kojarzę jako jabłka prawie całkiem zielone/żółtawe często z leciutko jakby morelowym odcieniem miąższu kontrastującym z tą zieloną skórką. Smak bardzo charakterystyczny, jakby troszkę gorzkawy??
Pozdrawiam
Magda
Tak nr 2 ma tłustawą skórkę, w sumie już jabłek nie ma bo zgniły... bo to odmiana letnia.

Nr 1 nie ma cienia goryczy. Dorzucam jeszcze jedno zdjęcie jabłek zrywanych, a nie tych opadłych robaczywych

Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

Te zrywane jabłka bardziej podobne do kronselki. Nie mam tej odmiany w ogrodzie, ale to jedna z moich ulubionych i zawsze kupuję je na targu od różnych producentów, teraz mam w domu 6szt. Na jednej jest rumieniec, blady wlk. pięciozłotówki, pozostałe całe żółtawe. Ale rozumiem, że Twoje jabłka z przydomowego ogrodu, azotem nienawożone i mogą być trochę nietypowe :D. Rozstrzygający byłby smak a ten trudno opisać, może nie gorzki ale taki raczej wytrawny, cukiereczek to to nie jest.
Nr 2 jeżeli wczesna, letnia to jednak nie Landsberska
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

przepraszam nie mogę usunąć postu
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

MIVIBE pisze:Witam.Dago,Twoje jabłka są podobne do starej odmiany Książęca.U nas mało jest zdjęć tej odmiany ale wpisz sobie Prinzenapfel,tam są zdjęcia do porównania.

Pozdrawiam.
Ale te jabłka Prinzenappel są takie podłużne... no sam nie wiem.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

Szukam jabłoni jaka rosła u mojej babci.
Patrząc na zdjęcia jabłek to z wyglądu pasowała by Landsberska. Jabłoń zasadzona jeszcze przed wojną na Kujawach w okolicach Radziejowa. Jabłka dość duże, żółte z delikatnym rumieńcem. Co do smaku mogę opisać tylko takie prosto z drzewa, bo takie zwykle jadłam. Słodkie, lekko kwaskowe, soczyste. Do zjedzenia z drzewa nadawały się od drugiej połowy sierpnia ale najlepsze były we wrześniu. U babci jabłka obrywało się wszystkie różnych odmian o tej samej porze, kiedy ktoś znalazł na to chwilę czasu i posortowane według odmian szły na przechowanie do piwniczki ziemnej. Pamiętam, że te konkretne zebrane we wrześniu nie przechowywały się dłużej niż 2-3 miesiące. Babcia mówiła na nie "grzechoty". Czy ma Ktoś pojęcie co to może być za odmiana?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

Szczurbobik , może to były kronselki ? Mam ze starego sadu jabłka nazywane kronselkami z opisu pasują . Są to młode drzewka i w tym roku były pojedyncze owoce , jedno jabłko jako kronselka się uchowała żółte dość spore , spłaszczone z minimalnym rumieńcem w smaku winne , kruchy i soczysty miąższ .
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

NOWY 83 Kronselka to na pewno nie była bo Kronselkę też mieliśmy. W porównaniu z Kronselką te jabłka były większe, skórka jaśniejsza i z bledszym rumieńcem i bardziej okrągłe. No i smak zupełnie inny
Pozdrawiam Lucyna
jagusia111

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

KamilK02 pisze:
elma27 pisze:twoje jabłko nr2 z poprzedniej strony jakoś mi na Ladsberską wygląda. Jeżeli skórka jest taka wyraźnie tłusta to może być to. Jabłko nr 1 wg mnie trochę za dużo tego rumieńca - kronselki kojarzę jako jabłka prawie całkiem zielone/żółtawe często z leciutko jakby morelowym odcieniem miąższu kontrastującym z tą zieloną skórką. Smak bardzo charakterystyczny, jakby troszkę gorzkawy??
Pozdrawiam
Magda
Tak nr 2 ma tłustawą skórkę, w sumie już jabłek nie ma bo zgniły... bo to odmiana letnia.

Nr 1 nie ma cienia goryczy. Dorzucam jeszcze jedno zdjęcie jabłek zrywanych, a nie tych opadłych robaczywych

Obrazek
A to nie kosztela jest?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

Nie mam pojęcia nie jadłem nigdy koszteli, zresztą czytałem, że ona na południu nie jest za bardzo popularna. Kosztela podobno nie ma w sobie żadnego kwasu i można ją jeść nawet całkiem niedojrzałą, te jabłka mają kwasek, dodatkowo kosztela jest jak kula armatnia twarda, dopiero jak odleżą są jadalne. :roll:

Mógłbym prosić kogoś o zerknięcie na stronę 7 i 8. Może ktoś widział kiedyś takie jabłka jakie wrzuciłem?
edit: klik Dość podobne te jabłka
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
jagusia111

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

Mój sąsiad ma kosztelę i wygląda bardzo podobnie. W tej chwili większość już spadła, albo gnije na drzewie. Od strony gdzie jabłko ma rumieniec jest słodziutka, od drugiej strony jabłko jest takie trochę trawiaste w smaku, nawet powiedziałabym lekko cierpkie. A co do twardości uważam, że calkiem przeciętna, porównywalna z innymi odmianami.
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

Witam.Dago,znalazłam jeszcze zdjęcie Książęcej w czeskiej szkółce,według mnie bardzo podobne z wyglądu do Twoich jabłek.
http://prodejstromku.cz/produkt/rechtac ... ejnerovany

Pozdrawiam.
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

MIVIBE pisze:Witam.Dago,znalazłam jeszcze zdjęcie Książęcej w czeskiej szkółce,według mnie bardzo podobne z wyglądu do Twoich jabłek.
http://prodejstromku.cz/produkt/rechtac ... ejnerovany

Pozdrawiam.
Szkoda, że tam jest tylko 1 fotka, ale faktycznie podobieństwo jest.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”