Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

NOWY 83 jeśli jest na podkładce ptasiej, to w jaki sposób ją prowadzić? jak wielka może urosnąć? Czy podcinanie pozwoli mi ją uformować w nie za wielkie drzewo?
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Jak puścisz ją na żywioł to czereśnie przez lornetkę obejrzysz :wink: Utrzymasz drzewko na 3-4m to tak optymalnie ale zaplanuj każdy rok [w sensie cięcie , przygnanie , formowanie ] szeroki dół korony w miarę nisko , itd. pamiętaj że tak trzeba kombinować żeby jak najwięcej światła padało na liście w tedy dobrze zawiązują pąki kwiatowe . Częsta rotacja gałęzi stare wycinasz żeby nowe wyrosły po( iluś latach) pionowe zasłaniają poziome itd. . Czereśnie łatwo łapią raka bakteryjnego podczas cięcia smarowanie ran bardzo wskazane :!: Poszukaj opracowań sadowniczych dla czereśni , niestety nawet dla jednego drzewka trzeba sporo przewertować . ;:224
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Nasza czereśnia zawiązuje owoce i później małe czeresienki opdają. Co moźe być tego przyczyną i co waźniejsze jak temu zaradzić?
Pozdrawiam. Sławka
Max Walker
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 maja 2016, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Witam,
Mamy na działce czereśnie. Ze względu na poziomowanie terenu dwa lata temu, zostały częściowo odsłonięte korzenie.
Drzewo owocuje, ale ma strasznie mało liści. Trafiają się liście z dziurami i jedna z gałązek ma poskręcane liście.
Korzenie odsłonięte przyschły. Na pniu pojawiło się pęknięcie, a w niektórych miejscach pojawiła się żywica.

http://www.fotosik.pl/u/max_walker/album/2340629

Czy czereśnia umiera? Czy pora ją wyciąć?
Czy może jest jakaś możliwość jej odratowania - przycinka, opryski, nawozy?

Niestety podwyższenie terenu nie wchodzi w grę.

Bardziej zależy nam, aby tworzyło cień niż sprawiało radość szpakom
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Jestem w szoku, w tym roku 90% owocow mi zgnilo na drzewie! Nie sadze zeby zgnilizna pestkowych bo galazki wszystkie bardzo ladne, tylko owoce zepsute. Pewnie wina mocnych opadow ale zeby wszystkie? Inna sprawa, ze moze za dlugo byly na drzewie (nie wiem co za odmiana, w zeszlym roku zbieralem jak byly jasno czerwone, w tym roku postanowilem zostawic 2 tyg. dluzej). Mial ktos z Was podobny przypadek?
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Pytania laika zakładającego sad:
1. Czy czereśnie, wiśnie i śliwy mogą zapylać się wzajemnie jeśli kwitną w tym samym czasie, czy potrzebują drugiego drzewka (zapylacza) swojego gatunku?

2. Czym i kiedy pryskać czereśnie, wiśnie i śliwy żeby uniknąć robaczywych owoców (mam młode 3-letnie drzewka (wiśnia, wczesna jasna czereśnia i śliwa), na razie zaowocowała tylko śliwa Ulena (bardzo obficie jak na jej 1 kwitnienie) - ale 80% owoców ma wysokobiałkowych lokatorów :( ), oraz po czym organoleptycznie stwierdzić, że pora na oprysk?
;:218
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
marcoman
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 2 lut 2013, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Ad.1 Wiśnie mogą w pewnych warunkach zapylać się z czereśniami ,ale zapewniam że nie będzie to miało satysfakcjonującego Cię efektu.Możesz wybrać sobie samopylne wiśnie takich odmian jak : Northstar, Łutówka ,Szklanka, Nefris,Lucyna, Sabina. Co do czereśni mam złą wiadomość. Ogromna większość potrzebuje zapylaczy,na pewno wszystkie najpopularniejsze. Śliw nie uprawiam ,więc nie odpowiem.

Ad.2Terminy oprysków zobaczysz sobie na stronie w podanym poniżej linku.Kliknij na swoje województwo ,potem powiat i ...wszystko wiesz. Ja na robaki w czereśniach i wiśniach pryskam Mospilanem.
https://piorin.gov.pl/sygn/start.php
Pozdrawiam,Mariusz.
marmod
50p
50p
Posty: 63
Od: 4 lip 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Dzień dobry,

czy ktoś mógłby mi pomóc w podjęciu decyzji co zasadzić do ogródka działkowego?

czytam między odmianami wzajemnie się zapylającymi (podkładki wszędzie Colt):

Buttnera Czerwona i Vega
oraz
Summit i Lapins

Te drugie mają większe owoce i to mi się podoba ale nie wiem jak w praktyce to wygląda.
Ktoś ma jakieś ciekawe spostrzeżenia albo porady?

Będę sadził na ziemi ciężkiej we Wrocławiu czyli obszar ciepły. Prośba o własne doświadczenia.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Czy ktoś mógłby mi doradzić, co się dzieje z moją czereśnia Kordia?
Nie było mnie kilka dni w domu. Wcześniej nie było żadnych objawów (wręcz przeciwnie - wszystkie moje czereśnie mają olbrzymie liście i wyglądały na zdrowe).
Dziś po powrocie z krótkiego urlopu moja uwagę zwróciła jedna z nich, której starsze liście zaczęły schnąć. Z bliska wyglądają jak na zdjęciach. Celowo pokazuje kilka by było widać fazę początkową (kropki na wierzchu i białe plamki od spodu) zaawansowaną (kroki jak i białe plamy zlewają się) oraz końcowa (liść żółknie a potem usycha).

Wydaje mi się, że to jakiś grzyb lub inny patogen ale proszę o wskazówki czym działać i jak. Inne na razie nie maja takich objawów ale na jednej są pojedyncze plamki. Skoro na tej się to pojawiło w kilka dni to wolę nie czekać na rozwój sytuacji.

Dodaj tylko, że z powodu deszczów ta część sądu była lekko podmokła ostatnio - może to ma związek choć akurat ta czereśnia jest na lekkiej górce więc pozostaje były bardziej narażone.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Z wczesnych polecam odm. Karesowa, a z późnych właśnie Summit ze względu na smak i trwałość owoców. Między nimi jest moja ulubiona- Bladoróżowa, ale nie wiem jak to jest z pylnością, bo mam kilkanaście drzewek i zawsze któraś którąś zapyli.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Witam
Dopiszę się do Pytania "MarSz", na mojej czereśni Buttnera też zaobserwowałem kilka takich liści. Co to może być i co z tym zrobić?
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Ja już w międzyczasie postawiłem diagnozę ale potrzebowałbym weryfikacji kogoś bardziej doświadczonego.

Mi to wygląda na drobną plamistość drzew pestkowych - dobrze typuję?

No i jeśli tak to czy Syllit czy coś innego i czy nie za późno?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Tak, tak- generalnie trzeba zapobiegać. Ale Topsinem nawet teraz zatrzyma postęp choroby. Mogą być inne IBE.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”