Zakładanie ogrodu od podstaw,początkujący

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewacampanula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 23 paź 2013, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: zakładanie trawnika na piaszczystej ziemi

Post »

Wydaje mi się, że teoretycznie jest to dobry pomysł. Trzeba jednak uważać na to, co to będzie za glina. Najlepiej, żeby to była raczej ziemia gliniasta, a nie prawdziwa glina (ił), bo tą będzie bardzo trudno wymieszać z ziemią na działce i torfem. Glina (ił) jak jest mokra to się "maże", a sucha z kolei to są bardzo twarde grudy, nie do rozdrobnienia.
Ewa
Kai2000
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 lip 2012, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: zakładanie trawnika - zachwaszczony czarnoziem

Post »

Poczekać, aż się solidnie zazieleni od chwastów i spryskać roundupem. Nie dopuścić tylko do zakwitnięcia chwastów
pozdrawiam Grzegorz
krzychpp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lip 2015, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: zakładanie trawnika - zachwaszczony czarnoziem

Post »

Witam
podłącze się pod temat a po opryskaniu roundupem jak długo odczekać jeśli chodzi o sianie trawnika.
miraculum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 sie 2016, o 00:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tani domek na działce - jaki?

Post »

A ja mam nieco inne pytanie? Od dawna śledzę wątki na forum, bo uwielbiam piękne ogrody, kwiaty, własne warzywa i owoce ale kompletnie się nie znam na ogrodnictwie. Obecnie kończymy dom i marzy mi się ogród jak w projekcie. Jak myślicie, jaki jest koszt? Jakie rośliny zasadzić? Czy w ogóle jest sens aranżować piękny ogród przy 3 małych dzieci? Boje się, że plac zabaw i atrakcje zdominują całą powierzchnie, jaka mi zostanie. Drugie pytanie, co sądzicie o fontannie? Marzy mi się taka zasilana energią słoneczną. Czy to duży koszt? Niestety miejsca mam mniej więcej tyle, co na obrazku.
https://www.novio.pl/14387-large/d144b.jpg
Na razie trawy nawet nie mamy. Jak będę na budowie, to będę mogła zdjęcia jakieś zrobić i wstawić.

Zapraszam do poznania regulaminu forum/Adm.
Awatar użytkownika
abril88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 sie 2016, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zakładanie ogrodu przydomowego od podstaw

Post »

ja, mam małą działkę, ale z drzewkami iglastymi i dosyć trudny teren na fajna trawkę, jednak w tym roku spróbowałam z biopon i dobrze poszło nawet na właśnie tym terenie, który nie ma zbytnio dużo słońca i są drzewa iglaste...trzymajcie kciuki
miraculum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 sie 2016, o 00:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: zakładanie trawnika - zachwaszczony czarnoziem

Post »

krzychpp pisze:Witam
podłącze się pod temat a po opryskaniu roundupem jak długo odczekać jeśli chodzi o sianie trawnika.
Roundup jest bardzo szkodliwy i toksyczny :( może wywoływać różne choroby, z nowotworami włącznie.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Zakładanie ogrodu przydomowego od podstaw

Post »

Roundup jest bardzo szkodliwy i toksyczny :( może wywoływać różne choroby, z nowotworami włącznie.

To samo moja prababcia mówiła o gotowaniu na węglu, później udzieliło się to babci która przestrzegała przed gotowaniem na gazie. Mama miała problem z mikrofalą. Zawsze znajdzie się ktoś kto napisze taki tekst tylko zmieni co w zasadzie ma być szkodliwe.
Każdy chemiczny oprysk jest szkodliwy nie tylko na warzywa ale na glebę w ogrodzie, nawet dojazd na działkę samochodem jest szkodliwy nawet .......
Na tym forum o tym że xxxxxxx jest szkodliwy było tysiące razy i pewnie znów będzie. Autorka nawet pewnie nie wie że 90 % glifosatu używana jest przed zbiorami zbóż i rzepaku a ten zabieg nazywa się desykacja. W praktyce do desykacji zbóż wykorzystuje Roundup i jego ponad sześćdziesięciu odpowiedników.
Pewnie codziennie ma do czynienia ze "zdrową żywnością" i nawet nie ma pojęcia że chlebek oraz smarowidełko bez cholesterolu miało bezpośredni kontakt z tym przeklętym Roundupem.

Podobno za 2 lata nie będzie problemu ;:306 działkowicze i ogrodnicy nie kupią tego nowotworowego preparatu no chyba że od ................. rolnika ;:306
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
miraculum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 sie 2016, o 00:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakładanie ogrodu przydomowego od podstaw

Post »

Już abstrahując od tematu,
asprokol pisze:Każdy chemiczny oprysk jest szkodliwy nie tylko na warzywa ale na glebę w ogrodzie, nawet dojazd na działkę samochodem jest szkodliwy nawet ..
Tu się zgadzamy :)
miraculum pisze:Autorka nawet pewnie nie wie że 90 % glifosatu używana jest przed zbiorami zbóż i rzepaku a ten zabieg nazywa się desykacja. W praktyce do desykacji zbóż wykorzystuje Roundup i jego ponad sześćdziesięciu odpowiedników.
Pewnie codziennie ma do czynienia ze "zdrową żywnością" i nawet nie ma pojęcia że chlebek oraz smarowidełko bez cholesterolu miało bezpośredni kontakt z tym przeklętym Roundupem.
To, że się żywi zdrową żywnością, to prawda. I pojęcie, co je również ma i na ten temat dużo by dyskutować, bo od kilku lat interesuje się tematem. Chlebek piecze wyłącznie sama (orkisz ekologiczny), gardzi modyfikowaną pszenicą, modyfikowanym, pryskanym na potęgę rzepakiem, a na nabiał nawet nie spojrzy. Warzywa i owoce wyłącznie ozonowane, tak dla pewności. A cholesterol? Polecam książkę "Cholesterol naukowe kłamstwo".
Haggie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 mar 2020, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pierwszy ogród na nowej działce

Post »

Dzień dobry,

Przeczytałam kilka "dyskusji" i różnych informacji w internecie i trochę się zagubiłam.

Kupiłam działkę 1000 m2. W wakacje ma ruszyć budowa (która będzie trwać miesiąc), ale już teraz chciałam z tyłu zając się powoli ogrodem.

Ma być to ogródek w wiejskim stylu, z przewagą drzewek owocowych, grządek i polnych kwiatów. Póki co jestem na etapie wywożenia krzaków i różnych odpadów oraz składowania kamieni. Wybrałam już do zakupu konkretne drzewa owocowe (samopylne lub dobierając im zapylacze).
Z takich ogólnych rzeczy wydaje mi się, że to wszystko :) a dręczące mnie pytania to:

1. Czy przy drzewach owocowych warto zakładać agrotkaninę (z tworzywa PP) ?
2. Czy wokół nowo posadzonych drzewek można od razu wysiewać kwiaty i zioła ? (oczywiście takie które dobrze wpływają na drzewko)
3. Czy sadząc drzewka na czystym humusie powinno się je od razu nawieźć?
4. Czy macie również jakieś najważniejsze rady dla początkujących? Od czego zacząć? Czego unikać? Za każdą wskazówkę będę wdzięczna

Z góry dziękuję za pomoc :) Pogoda coraz lepsza, działka z dala od miasta więc chciałabym się wziąć do pracy :)
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Pierwszy ogród na nowej działce

Post »

Moje doświadczenia z zakładaniem sadu:
1. Czarna agrotkanina ograniczy rozwój chwastów i zmniejszy wyparowywanie wody z gruntu (ważne zwłaszcza w okresie suszy). Ja stosowałam w pierwszych latach sadu i jestem zadowolona.
2. Ważne jest żeby zachować odpowiednie odstępy pomiędzy drzewkami (zależy to oczywiście od podkładki i docelowej wielkości drzewek, znajdź te informacje w sieci). Częstym błędem jest sadzenie drzewek i krzewów zbyt blisko siebie. Wiem, gdy są malutkie, trudno sobie czasem wyobrazić, jak będą wyglądały za kilka lat. Generalnie czereśnie, ale też niektóre śliwy, rosną najsilniej i trzeba je sadzić tak, aby nie zasłaniały światła słonecznego niższym drzewkom. Rozrysuj to sobie wcześniej na mapce i weź pod uwagę nasłonecznienie na danym terenie.
3. Przy zachowaniu odpowiednich odstępów między drzewkami pozostanie duża ilość wolnej przestrzeni (przynajmniej w pierwszych dwóch latach). Możesz ją oczywiście wykorzystać pod obsianie. Zapobiegnie to rozwojowi chwastów. Ja miałam wysianą facelię jako nawóz zielony, ale też zmieściły się truskawki i trochę warzywa. Także rozsadnik dla wieloletnich bylin, które potem przesadziłam na rabaty kwiatowe. Niemniej nie sadź niczego w promieniu 1 - 1,5 metra od młodych sadzonek, żeby rośliny nie konkurowały o pokarm i wodę, osłabiając młode drzewka. W tym pasie najlepiej wyłożyć agrotkaninę ewentualnie wyściółkować grubą warstwą kompostu tudzież zrębkami.
4. Najważniejsze to odpowiednie ukształtowanie korony drzewek. O tym też znajdziesz sporo informacji tutaj na forum. Sa oddzielne wątki poświęcone temu tematowi.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Pierwszy ogród na nowej działce

Post »

Podoba mi się Twoja wizja nasadzeń :) Z tego co mi wiadomo drzewa owocowe nie lubią trawy o włókninie się nie wypowiem, ja raczej rozsypuję kompost wokół drzewek, dostęp do nich powinien być łatwy: bielenie, przycinanie, zbiór owoców. Nie nawozi się świeżo posadzonych drzewek w pierwszym roku no chyba że kompost się doda przy sadzeniu i posypie z wierzchu. O sztucznym nawozie radzę zapomnieć - chemiczne nawożenie amatorskiej uprawy moim zdaniem to pomyłka.
Rośliny owocowe powinny rosnąć w słonecznym miejscu w odpowiednich odstępach tak by wzajemnie sobie nie zasłaniały słońca. Nie sadzi się w czysty nawóz typu kompost lub humus tylko miesza się go z miejscowym podłożem :)
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pierwszy ogród na nowej działce

Post »

haggie, agro jak najbardziej , przy wszystkich moich drzewkach stosowałam włókninę. Święty spokój z chwastami, tak przez dwa lata. Później już drzewka były spore. Włókninę w różnych kolorach, szara, brązowa mocowałam po okręgu szpilkami. Jedynie co pozostawało to wyrwanie chwastów tuż przy pniu. Przy sądzeniu, do dołka dawałam obornik i mieszalam z ziemia ale tak by korzenie nie stykały się z nim. Jak korzenie podrosną to sobie same do niego sięgną.
Na fotce malutka brzoskwinka wysadzona z doniczki, dodatkowo zabezpieczyłam siatka przed dzikimi królikami i sarnami.
Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
MariuszW_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 sty 2022, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Lokalizacja tunelu i grządek (upraw warzyw)

Post »

Cześć, to chyba mój pierwszy post bo rozpoczynam przygodę z ogrodnictwem :-)
Planuję założenie tunelu foliowego 4x2,5 i czterech grządek podwyższonych (może dojdzie więcej) w ogródku za domem - na pomidory / paprykę, grządki na trochę innych warzyw. Mam pewną przestrzeń, którą mogę wykorzystać.
Czy moglibyście doradzić, czy taki układ będzie ok? Czy lepiej kombinować z ustawieniem tunelu w osi południowy wschód (opcja 2)? Nie chciałbym go stawiać na skos działki by był w osi północ południe chociaż pewnie tak by było najlepiej.
Z góry dziękuję za podpowiedzi

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”