Murek oporowy

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

Pawel Woynowski pisze:Tak się składa, że nazwa rojnik pospolity, rojniczek pospolity czy rojownik pospolity, to są trzy nazwy jednego gatunku czyli Jovibara sobolifera.
Co zaś do Semperxixium tectorum, to ciekawa sprawa, w jaki sposób ten gatunek zamienił się w drugi, pochodząc z tej samej rośliny matecznej czyli Jovibara sobolifera, rosnąc jedynie na dwóch różnych stanowiskach. Jeden rośnie na drobnym kamiennym tłuczniu, a drugi ten przerośnięty, na podłożu z ziemi ogrodniczej.
No właśnie to jest bardzo ciekawe i dlatego zagaduje, bo jak widać nawet w tym wątku już ktoś na początku nazwał rojnik z drugiego zdjęcia rojnikiem murowym.
Ciekawa jestem, czy twoja teza ma również oparcie w literaturze. Absolutnie się nie czepiam, żeby nie było:). Mam jednak szkółkę w której "przewaliłam" tysiące rojniczków. Dla niektórych roślin mieszamy specjalne podłoże, ale z rojniczkami sie nikt nie bawi i są sadzone na bogatym podłożu. Używamy dobrych nawozów, rozkładajacych się przez 9 miesięcy, w sumie są więc one dobrze odżywione przez cały rok. Owszem trafił mi się kiedyś jeden egzemplarz w doniczce, który przypominał rojnik murowy - usunęłam go spisując na "zaplątanie sie", wszak rojników mam bardzo wiele i coś, gdzieś, kiedyś mogło nastąpić. Pomijając ten jeden egzemplarz, w doniczce, w której było jeszcze z 20 rozet, a na placu w ciagu paru lat przewinęło sie kilka tys. rojniczków żaden mi sie nie upodobnił do rojnika murowego. Chociaż u mnie moze być jeszcze kwestia tego typu, że one u mnie nie stoją zbyt długo i nie mam okazji ich poobserwować.
Może nastąpiła mutacja w twojej roślinie matecznej, nieświadomie tą częśc rośliny przesadziłeś i ona sie po prostu rozrosła. A może ci sie jakas rozeta rojnika murowego jednak zaplątała, . Chciałabym jednak wiedzieć, czy w literaturze spotyka sie takie doniesienia o obserwacjach, że rojniczek zmienia wygląd pod wpływem bogatego podłoża w "coś" przypominające rojnik murowy. Idąc twoim tropem po przesadzeniu na ubogie podłoże taki rojnik powinien przyjąć wygląd typowy dla rojniczka. Postanowiłam sobie podoświadczać i posadzę moje rojniczki na różnych bogatych podłożach. Może moje szkółkowe egzemplarze zbyt szybko sprzedaje, te potrzymam długo.
kolx20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 lut 2011, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Obrzeże i murek oporowy jednocześnie - jaki?

Post »

Witam, temat pewnie nie aktualny, ale jakby się komuś przydało to ja wymyśliłem takie cosik.

Obrazek Obrazek

a tu efekt końcowy-

Obrazek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obrzeże i murek oporowy jednocześnie - jaki?

Post »

A do czego to "cosik" ma służyć. Sadząc po zdjęciach, to wygląda mi na to że budowa w pełni, a nie że to efekt końcowy. Jak te kołki spróchnieją za jakieś trzy, cztery lata to "cosik" runie i z "cosik" zrobi się "ruina"
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
kolx20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 lut 2011, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Obrzeże i murek oporowy jednocześnie - jaki?

Post »

jak widać jest różnica poziomów między działkami, więc cosik to murek oporowy , u teścia w Ustroniu paliki stoją już jedenaście lat (są z modrzewia) i specjalnie się z nimi nic nie dzieje ,pozdrawiam
Eemil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 lis 2012, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

Pawel Woynowski pisze:ObrazekBudujemy Suchy mur.
Jeżeli skarpa jest nie przepuszczalna (ziemia gliniasta) to pomiędzy skarpą a murkiem powinniśmy, na całej jego wysokości, zrobić drenaż o szerokości ok 25 - 30 cm z tłucznia, gruzu lub żwiru. Który na samej górze przykrywamy 25 cm warstwą podłoża. Między drenaż a skarpę i podłoże przykrywające drenaż, można dać włókninę, zapobiegnie to zamulaniu drenażu.
powracając do kwestii muru jako takiego...
dobrzy i mili ludzie... przy założeniu ze dajemy włókninę - to jaką? w sensie: byle co czy jakieś para fil/jet/moll/print? mam dostęp do producenta (http://filtration.pl/ ) ale zanim ruszę temat wołałabym wiedzieć czy warto i jemu i sobie głowę zawracać... a w temacie rojniczka to jak w końcu z tym podłożem: bogate czy nie?
kalidov
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 sty 2014, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

Obrazek
A to mój "suchy" murek.Uważam,że ładnie wygląda i wykonany z solidnego łupka szarogłazowego. Nic się z tym nie dzieje i łatwo zrobić samemu.
Awatar użytkownika
acer
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 maja 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Murek oporowy - z kamieni

Post »

Czy ktoś z was impregnował kamienny murek? Chodzi mi o uzyskanie efektu mokrego kamienia. Znalazłem w sieci kilka impregnatów ale brak jest opinii o tym jak sprawdzają się w praktyce. Są dość drogie i jeśli efekt miałby się utrzymać przez krótki czas to lepiej polać murek wodą...
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12835
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Re: Murek oporowy - z kamieni

Post »

Owszem impregnowałam, zaraz po założeniu, efekt był tak naokoło 1 miesiąc, szkoda kasy.
Awatar użytkownika
acer
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 maja 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Murek oporowy - z kamieni

Post »

Dziękuję za odzew. Twoja opinia pomogła mi w podjęciu decyzji, rzeczywiście impregnaty są relatywnie drogie i jeśli efekt utrzymuje się tak krótko to lepiej o tym zapomnieć...
Awatar użytkownika
acer
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 maja 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Murek oporowy - z kamieni

Post »

iga23

Dostałem od kolegi kilka mililitrów akrylowego bezbarwnego lakieru do kamienia. Pomalowałem nim częściowo dwa kamienie. Po malowaniu wygląda to bardzo dobrze, pomalowana część jest zdecydowanie efektowniejsza. Teraz co miesiąc będę sprawdzał czy coś się zmieni i jak długo utrzyma się widoczny efekt.
Awatar użytkownika
Miododajna
50p
50p
Posty: 94
Od: 17 sie 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Murek oporowy - z kamieni

Post »

Po co fundament na głębokość przymarzania. Słupy pod bramę tak się montuje a nie murek.
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

Bardzo dobry pomysł,w moich planach już od dawna mam takie murki.Może w tym roku będę mogła zrealizować plany.
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Murek oporowy - z kamieni

Post »

Może bez impregnatu,taki murek porośnięty mchem też ma swój urok.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”