Śliwa Dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Śliwki

Post »

Na bielenie raczej nie jest za późno.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwki

Post »

Rzeczywiście na tak zadane pytania nikt nie odpowie bo trzeba by przepisać jakiś podręcznik w całości. I to dla każdego na nowo :roll:

A gdzie szukać informacji? Na forum :wink:
Tylko to trzeba poczytać istniejące już wątki... Wrzuć w wyszukiwarkę wyżej hasła: Śliwa; Cięcie drzew; szkodniki; owocówka śliwkóweczka 8-) - i masz wiedzy a porad bądź ile. np http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a#p1593532 34 strony, odnośniki i linki też znajdą się.

Krótko:
Śliwy przycina się latem, jak ciepło i sucho. Do końca sierpnia.
Miedzian jest środkiem grzybobójczym (przeciw zgniliźnie itp), oprysk zapobiegawczo w okresie bezlistnym, czyli zimą, na początek lub koniec zimy, temperatura musi być dodatnia, ponad 5 C.
Śliwki-robaczywki to robota owocówki lub owocnicy. Nie jest łatwo zwalczyć, trzeba trafić z zabiegami w moment. Nie ma jednej daty, zależy jak kiedy, trzeba patrzyć, a komunikaty dla danej okolicy ogłasza (albo i nie) PIORIN.
Ja tam osobiście drzew nie bielę a żyją; to jak kto lubi.
:wit
Awatar użytkownika
DulfLingren
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 12 lis 2010, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Śliwa - jak o nia zadbac ?

Post »

Co do robaczywości owoców-przyczyna jest owad Owocówka Śliwóweczka,zaopatrz się w opryskiwacz najlepiej z lancą (masz duże drzewo)i preparat przeciw Owocówce np Karate,kilka razy wystarczy opryskać kwiaty(tylko nie węgierki bo płatki opadają od cisnienia)-i potem zalążki,opryskiwać wieczorem po oblocie pszczół.U mnie to przyniosło pożądany skutek.
kowalwojt
50p
50p
Posty: 51
Od: 18 lut 2010, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: śliwa hessei nie przyrasta korona

Post »

Witam,
Podpinam się pod temat, gdyż mam problem z moją Śliwą Hessei.
Śliwa posadzona 3 lata temu. Rośnie w pełnym słońcu, niestety nie wybarwia się jak powinna. Liście są jedno kolorowe. Tylko dosłownie kilka, kilkanaście liści ma obrzeżone, różowe przebarwienia. W połowie czerwca podsypałem nawozu do roślin kwitnących - bez rezultatu.
Pozdrawiam.
Kowal
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Śliwa gorzka w środku

Post »

Witam
Co prawda temat nie dotyczy moich drzewek ale jestem ciekaw czego to przyczyna. Otóż wczoraj na bazarze kupiłem śliwki wyglądały jak tradycyjne węgierki. Ale owoc przy pestce jest czarny a czasami szklisty natomiast śliwka jest gorzka. Wygląda to trochę tak jakby pestka była nieszczelna i jej zawartość rozlała się po wnętrzu owocu. Ktoś wie czy to jakaś choroba czy co to może być?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: śliwa gorzka w środku

Post »

Tak na chłopski rozum to po deszczach drzewa wznowiły wzrost.Nasionka nie mieściły się w pestce i rozsadziły łupinkę.Powstała rana,którą drzewo starało się naprawić wydzielając gumę.Stąd ten kolor i smak .Taka jest moja teoria.
cosma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 maja 2016, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Śliwa nie rozwija liści - przyczyna?

Post »

Mam w ogródku trzy młode śliwki ( 3 letnie) .
Jedna z nich w tym roku w zasadzie nie rozwinęła liści , pąki są napuchnięte , w miejscach gdzie pojawiły się listki są karłowate.
W zeszłym roku drzewo "normalnie" się zazieleniło.
Pozostałe dwie śliwy mają liście miały nawet sporo kwiatu.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa nie rozwija liści - przyczyna?

Post »

Nornice, larwy opuchlaków albo susza.
Dwa pierwsze - nie było podkopu, albo kopców kreta w pobliżu?
Jeśli nie, to wąż pod drzewko i lej wodę dłuuugo, z dobre pół godziny jednorazowo.
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Śliwa nie rozwija liści - przyczyna?

Post »

cosma pisze:Mam w ogródku trzy młode śliwki ( 3 letnie) .
Jedna z nich w tym roku w zasadzie nie rozwinęła liści , pąki są napuchnięte , w miejscach gdzie pojawiły się listki są karłowate.
W zeszłym roku drzewo "normalnie" się zazieleniło.
Pozostałe dwie śliwy mają liście miały nawet sporo kwiatu.
Witaj, masz możliwość wrzucić zdięcie jak to wygląda. Bo u mnie bardziej ciepłolubne śliwy czesto przemarzają, zwłaszcza pąki i krótkopędy.
Sprawdź sobie czy te gałązki są zdrowe, czy zeschnięte. Mogła zostać uszkodzona tkanka przewodząca. Utnij sobie kilka gałazek i zobacz jak wygląda przekrój. Czy tkanka jest zielona czy brązowa. Zobacz też jak wygladaja te napuchnięte pąki, czy są suche, martwe ?
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
cosma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 maja 2016, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa nie rozwija liści - przyczyna?

Post »

Dzięki za rady postaram się jutro zamieścić foto przedmiotowej śliwy
pozdrawiam
cosma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 maja 2016, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa nie rozwija liści - przyczyna?

Post »

Obrazek
W przedmiotowym poście wgrywam zdjęcie gałązki śliwki do dzisiaj stan drzewa identyczny

-- 25 maja 2016, o 07:19 --
cosma pisze:Obrazek
W przedmiotowym poście wgrywam zdjęcie gałązki śliwki do dzisiaj stan drzewa identyczny
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa nie rozwija liści - przyczyna?

Post »

U mnie jak sobie nornice zrobiły gniazdo pod brzoskwinią, to do czerwca nie wypuściła liści. Dziabałem kijem, zalewałem wodą i sypałem piach z torfem - zamulanie. Ruszyła. Jesienią znów był podkop, ale wtedy petarda do dziury, bum, udeptanie, zamulanie.
W tym roku już ładnie wypuściła liście i wygląda że nie jest podkopana w sposób który by ją mógł zabić.
Weź kawał pręta i sprawdź czy nie masz tam korytarzy i komór :)
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Po powrocie z urlopu zastałam ułamany jeden z dwóch konarów mojej śliwy :(

Proszę powiedzcie, czy dobrze zrobię jeśli zabezpieczę to miejsce Eko Dermą lub Funabenem Plus?
Mam wątpliwości bo wg mnie "rana" przechodzi także przez rdzeń.
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”