Arzim - Kaktusowe początki

arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Spory czas nic nie pisałem... Czas to zmienić :)

Na pierwszy ogień siewki.
Te które zasiałem na początku lutego eksperymentalnie, od ponad miesiąca przestały rosnąć... Najprawdopodobniej to przez to, że kilka razy zasuszyłem im podłoże ;:224 , albo po prostu przez to że były w czysto mineralnym podłożu bez żadnego nawozu. Człowiek uczy się na błędach... Postanowiłem je wczoraj przepikować, już do znacznie żyźniejszego substratu i tak się prezentują na dzień dzisiejszy:

Obrazek Obrazek
Pierwsze zdjęcie, prawa strona M. polythele; lewa i drugie zdjęcie M. U/I

Wysiew z 19.03 ma się natomiast o wiele lepiej, były małe komplikacje z grzybem, ale ostatecznie wszystko skończyło się pomyślnie i za jakieś półtora miesiąca będzie można pikować.

Obrazek Obrazek Obrazek
Od lewej M. Polythele; M. U/I; Cactus MIX

Poza tym od ponad tygodnia wszystkie kaktusy są na zewnątrz i chciałbym powiedzieć że mają się dobrze... ale przez ten krótki czas udało mi się jednego z moich feraków odrobinę poparzyć (teraz wiem, że nie ważne ile czasu stoją na południowym oknie, czy zimowały przy oknie czy w ciemności, zawsze trzeba je cieniować po wyniesieniu na bezpośrednie słońce... ;:14 ) Zdjęcie grupowe zrobię jak pogoda się poprawi.

Resztę informacji co się działo przez te półtora miesiąca zostawię na później, jak będę miał zdjęcia (plus nie chce zanudzać jednym długim opowiadaniem)
Artur
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

arzim pisze:Te które zasiałem na początku lutego eksperymentalnie, od ponad miesiąca przestały rosnąć... Najprawdopodobniej to przez to, że kilka razy zasuszyłem im podłoże ;:224 , albo po prostu przez to że były w czysto mineralnym podłożu bez żadnego nawozu. Człowiek uczy się na błędach... Postanowiłem je wczoraj przepikować, już do znacznie żyźniejszego substratu
Jeżeli masz w czysto mineralnym, to koniecznie do wody, którą spryskujesz siewki powinieneś dodać nawóz. Nie do każdego pryskania, w mniejszej dawce, niż normalnie, ale coś im jeść dać trzeba.
Jak nie padły, to jest szansa, że odżyją. A Ty jesteś bogatszy o nowe doświadczenie i to też się liczy :)
Siewek nie wystawiłeś na słońce?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Siewki są na wschodnim parapecie i po tym jak się odrobinę zaczerwieniły przykryłem je chusteczką, więc bezpośredniego słońca nie miały, tylko te wysiane wcześniej, co niedawno pikowałem miałem problem z cieniowaniem i miały bezpośrednie słońce. A jeśli chodzi o wystawienie ich na zewnątrz to broń Boże! :)
Artur
jawortm23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 kwie 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Ładnie ci to wychodzi.
Możesz mi powiedzieć czy nasionka zdobywasz sam czy masz jakiś sprawdzony sklep ;:333
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Mammillarie można powiedzieć, że z nasion własnych, choć bardziej kupiłem kaktusa, a nasiona dostałem gratis :wink:
Cactus MIX to zwykłe nasiona w torebce ze sklepu, większość to będą Ferocactusy i Saguaro, liczę że może kilka będzie innych, jak na razie wszystko na to wskazuje.
Dodatkowo ostatnio byłem w kilku sklepach budowlanych i zerwałem 4 owoce z dwóch Mammillarii :twisted: Jutro lub pojutrze wysieję część tego co zdobyłem.

Więc żadnego sklepu nie mam, ale jak z tymi siewkami się nic nie stanie przez kilka miesięcy, to pewnie skądś zamówię i za rok będę siał :)

BTW: Na Mammillarii którą ostatnio pokazywałem znowu tworzą się pąki! To jest dopiero wola! 5cm średnicy a już 2 raz chce kwitnąć :D
Artur
Awatar użytkownika
Korund
100p
100p
Posty: 173
Od: 23 kwie 2015, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

arzim pisze: Cactus MIX to zwykłe nasiona w torebce ze sklepu, większość to będą Ferocactusy i Saguaro, liczę że może kilka będzie innych, jak na razie wszystko na to wskazuje.
O ile faktycznie feraki są dość popularne w tego typu mixach, to o obecności Carnegiea gigantea słyszę po raz pierwszy. Raczej wątpię by identyfikacja tego gatunku na tym etapie rozwoju siewek mogłaby być możliwa.
Korundowa kolekcja kaktusowa
Serdecznie pozdrawiam,
Konrad
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

To zapewne jakieś kolumnowce, ale żeby to była Carnegiea to też szczerze wątpię :) ale kto to wie :)
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Tak, nie jest możliwa identyfikacja na tym etapie, ale kilka lat temu siałem eksperymentalnie, o ile się nie mylę identyczny mix (nawet jak nie, to w każdym mixie jest prawie to samo) i 2 z 10 kaktusów jakie przetrwały jeśli do jakiegoś konkretnego rodzaju są podobne, to właśnie do Carnegia gigantea.

Aktualnego zdjęcia nie mam, ale mówię o kaktusie na pierwszej stronie mojego wątku w większej doniczce (wiem że jakość nie najlepsza, ale w tej chwili nic nie zrobię).
Artur
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Kilka miesięcy nic nie pisałem, czas najwyższy na powrót :)

Przez ten czas dużo się u mnie nie zmieniło, kilka kaktusów przybyło, mają zrobiony prowizoryczny mini foliak i pod nim siedzą, kilka Mammillarii co chwila kwitnie, ale dzisiaj... nie mam słów (ale mam zdjęcia) ;:173

Echinopsis subdenudata "hybryda marketowa"
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak bardzo Mammillarie mi się z początku podobały, po tym co dzisiaj zobaczyłem już sam nie wiem ;:173

Poza tym, najwięcej zmieniło się w siewkach, przez te kilka miesięcy nieźle podrosły i może ktoś potrafiłby przynajmniej rozpoznać rodzaje niespodzianek ze sklepowego mixu :?:

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Jak na 4,40 zł to różnorodność i % wschodów nie są takie złe. 92/200

Oraz z moich własnych nasion

ObrazekObrazek
Mammillaria polythele

Obrazek
Mammillaria niezidentyfikowana

Spóźniony siew, również Mammillaria niezidentyfikowana

ObrazekObrazek

I ogólny rzut oka na przedszkole

Obrazek
Artur
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Przez ten czas dużo się u mnie nie zmieniło, kilka kaktusów przybyło, mają zrobiony prowizoryczny mini foliak i pod nim siedzą
To podstawa , że mają odpowiednią miejscówkę :!: , dobre warunki do uprawy to najważniejsze , reszta z górki

Kwiat super , wysiewy także ładne i zadbane , podoba mi się ;:333 (gatunków nie podpowiem)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Ja przyjmę zakład, że jeden z pokazanych to gruson 8-)

A tak w ogóle to gratuluje sieweczek ;:215 Czyli - w następnym sezonie już profesjonalny wysiew w odpowiednich ilościach? :wink:
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Dziękuję, a czy "profesjonalny" wysiew będzie, to zależy czy będzie mi się chciało zdobyć nasiona. Nie zaprzeczam sprawia mi radość patrzenie jak dorastają i patrzyłem już kilka stron, ale niczego nie mogę obiecać.
Artur
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”