Kaktusy i sukulenty - Allie

Awatar użytkownika
Allie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 23 lip 2016, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Kaktusy i sukulenty - Allie

Post »

Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Od dłuższego czasu przeglądam forum, zwłaszcza wątki dotyczące kaktusów i innych sukulentów. Zachęcona pięknymi widokami u innych forumowiczów w końcu postanowiłam założyć własny wątek i pokazać moje rośliny. Kaktusami zaczęłam się interesować jeszcze w szkole podstawowej. Jednak w wyniku popełnionych przeze mnie błędów do dziś przeżyły tylko dwie rośliny z tych, które udało mi się wówczas zgromadzić. Zniechęcona na lata porzuciłam to hobby :wink: Jakiś czas temu postanowiłam nabyć kilka nowych roślin. Oczywiście, jak można się było spodziewać, na kilku się nie skończyło. Nie wiem ile roślin posiadam na dzień dzisiejszy, ale parapety nie chcą się już rozciągać, a lista pożądanych przeze mnie egzemplarzy ciągle się wydłuża.
Większość moich roślin to maluchy. Kupowane z różnych źródeł, lub otrzymane od znajomych i ich znajomych, praktycznie żadne nie były opisane gdy do mnie dotarły. Część nazw udało mi się dopasować (mniej lub bardziej trafnie) dzięki forum i innym stronom poświęconym kaktusom. Jednak sporo roślin jest opisanych błędnie lub wcale. Będę bardzo wdzięczna za wszelką pomoc w identyfikacji moich ulubieńców i krytykę gdy podane nazwy są błędne :)
1.Mammillaria hahniana
Obrazek
2.Ferocactus latispinus
Obrazek
3.Echinopsis eyriesii
Obrazek
4.Echinopsis subdenudata
Obrazek
Obrazek
5.I na koniec nn
Obrazek
Pozdrawiam, Natalia.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kaktusy i sukulenty - Allie

Post »

Witaj, kolejna ofiaro kaktusów :wink:
Nieźle się zaczyna, czekamy na dalej :D
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktusy i sukulenty - Allie

Post »

Witam :wit

Wstępniak doskonały, czekam teraz na (ulubiony) ciąg dalszy. Bo skoro parapetów brakuje to roślin u Ciebie dużo! ;:173
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kaktusy i sukulenty - Allie

Post »

Witam w naszym gronie , ładne i zadbane roślinki na początek , czekam z niecierpliwością żeby zobaczyć co tam jeszcze masz :!: :)
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Kaktusy i sukulenty - Allie

Post »

Witamy serdecznie :wit

Bardzo nam miło, że do nas dołączyłaś ;:4
W miarę możliwości będziemy pomagać i wspierać ;:108
Uwielbiam oglądać kto co hoduje tak więc pokazuj nam swoje roślinki :D
Te co nam pokazałaś już zasługują na pochwałę ;:333
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Allie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 23 lip 2016, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusy i sukulenty - Allie

Post »

Co tam jeszcze mam... Hmm nasuwają mi się dwa słowa. Bałagan i mix :) Niestety nie mogę się pochwalić zbyt wieloma kwitnieniami w tym sezonie. Rok ubiegły był dość szalony, dwie przeprowadzki, brak miejsca na odpowiednie zimowanie roślin, więc i kwiatów niewiele. No cóż, na tą zimę będę lepiej przygotowana :)
A do tego czasu kilka roślin, które mnie zaskoczyły i pomimo kiepskich warunków postanowiły się wykazać.
1.Gymnocalycium baldianum.
Obrazek

2.Roślina kupiona na przecenie. Była wyciągnięta i wyglądała nieciekawie, ale szkoda mi było jej nie zabrać. W tym roku wygląda zdecydowanie lepiej, chociaż do szczytu formy nadal jej daleko. Lobivia arachnacantha
Obrazek

Obrazek

3.Mammillaria bocasana.
Obrazek

4.Tutaj również nie będę zgadywać :)
Obrazek
Obrazek

Roślina zidentyfikowana jako Turbinicarpus lophophoroides.

5.Jakaś Rebutia? Porównując zdjęcia w internecie znalazłam podobne, oznaczone jako Rebutia pulvinosa perplexa, ale nie wiem ile ta teoria jest warta :wink:
Obrazek
Pozdrawiam, Natalia.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kaktusy i sukulenty - Allie

Post »

Witaj Natalio, masz bardzo ładne i różnorodne (tak jak lubię) rośliny. Wszystkie piękne, ale ten kwitnący na żółto rewelacyjny ;:138
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktusy i sukulenty - Allie

Post »

Na szczęście nie trzeba było długo czekać na dalszy ciąg Twojej sagi. :)

Nie jest tak źle jak piszesz - czyżby kolejny malkontent nam się przytrafił? :wink:
Jak dla mnie to rośliny wyglądają dobrze, znając zaś perturbacje o których wspominasz to nawet bardzo dobrze. Kwiaty ładne, okazałe - a będzie przecież już tylko lepiej... Brawo! ;:138

Jedno co mógłbym zasugerować to troszkę mniej wody.

nr. 4 nie jest zbyt dobrze pokazany ale wygląda mi na Turbinicarpus lophophoroides.
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2578
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie (Żyraków/Rzeszów)

Re: Kaktusy i sukulenty - Allie

Post »

Czołem :wink:.
Post pierwszy - roślina podpisana jako E. multiplex to E. eyriesii. Natomiast na żółto kwitnie prawdopodobnie jakaś forma Lobivia arachnacantha.
Moje wątki (linki) | Hybrydy Chamaecereus na celowniku: 'Annie', 'Cintia', 'Glashouse Walz', 'Nelissa', 'Perla di Verona', 'Quenny', 'Wotan' :wink:
Pozdrawiam - Aleksander
Carpe diem. :wink: | Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciekawych roślin
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kaktusy i sukulenty - Allie

Post »

hen_s pisze:nr. 4 nie jest zbyt dobrze pokazany ale wygląda mi na Turbinicarpus lophophoroides.
Tak może być - wygląda wypisz-wymaluj, jak mój nieodżałowany nieboszczyk T.lophophoroides właśnie :roll:
Ale to kwiatorób, jak korbą nakręcony! Uwielbiałam go parę lat, aż padł (no nie z tego uwielbienia, oczywiście, tylko cos mu tam się przyplątało).

Baldianek tez w moim ulubionym kolorze! I lobivka piękna ;:173 Więcej chcemy ;:65
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Allie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 23 lip 2016, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusy i sukulenty - Allie

Post »

Dziękuję za odwiedziny i pomoc w rozpoznawaniu roślinek :)
Już zrobiłam poprawki w opisach.
hen_s pisze:nr. 4 nie jest zbyt dobrze pokazany ale wygląda mi na Turbinicarpus lophophoroides.
Dla wszelkiej pewności postaram się dzisiaj zrobić i wrzucić lepsze zdjęcie.
onectica pisze:Ale to kwiatorób, jak korbą nakręcony!
Muszę się z zgodzić, ten maluch miał łącznie 11 kwiatów :)

Co do ilości wody powiem tak. Od jakiegoś już czasu jako tako kaktusów nie podlewam, tylko czasami okrywam rośliny na chwilę, gdy pada. A że ostatnio deszczu brak, to powoli zaczynają się marszczyć... Jak dzisiaj nic nie spadnie to wieczorem muszę podlać :wink:

A teraz takie dwa przypadki.
1.Astrophytum. Mam tą roślinkę już jakiś czas, ale wcześniej cierni nie miała... Teraz już ma, plus ta szczecinka, która chyba jest spóźnionym pąkiem? Nie wiem, może to jego ostatni przedśmiertny podryg... bo kilka roślin z tego rodzaju już uśmierciłam :D

Obrazek

2. Jakieś Gymnocalycium kupione stosunkowo niedawno. Tak się zastanawiam czy pąki zasuszy czy jeszcze wykwitnie...

Obrazek
Pozdrawiam, Natalia.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktusy i sukulenty - Allie

Post »

Naprawdę malkontent. :wink:

Roślinki "na oko" wydają się być w dobrej kondycji i pewnie jeszcze zdążą zakwitnąć, ostatecznie do końca sezonu daleko! :)
Awatar użytkownika
Allie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 23 lip 2016, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusy i sukulenty - Allie

Post »

Cieszę się, że nie zostałam skrytykowana... tym razem :)
Niedawno na targach rolniczo-ogrodniczych w mojej okolicy natknęłam się na uroczego hodowcę, który stwierdził, że "nie powinnam zajmować się kaktusami, ponieważ kwitną one wczesną wiosną, a pąki w środku lata świadczą o błędach w hodowli". Zrezygnowałam z zakupów u tego pana, chociaż pewnie miał trochę racji :wink: Stąd moje ostrożne podejście do "spóźnionych pąków". Mimo wszystko bardzo się cieszę, że jakieś się pojawiły, spóźnione czy nie :)

Wrzucam jeszcze raz zdjęcie roślinki zidentyfikowanej jako Turbinicarpus lophophoroides. Tym razem jest chyba nieco lepsze :)
Obrazek
Obrazek

I trochę z innej beczki... aloesy, chyba :)
Aloe vera
Obrazek

Aloe humilis. Może podłoże nie jest zbyt dobre, ale misa w której rośnie jest bardzo płytka i woda w niej nie stoi.
Obrazek

Aloe 'Black Gem', tak przynajmniej było podpisane.
Obrazek

Aloe juvenna
Obrazek

Aloe aristata
Obrazek

I dwie roślinki bez nazw.
1.
Obrazek

2.
Obrazek
Pozdrawiam, Natalia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”