Żółknący,usychający trawnik, placki

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nibyalicja
200p
200p
Posty: 216
Od: 21 mar 2014, o 00:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: przenawożenie trawnika, zła wertykulacja?

Post »

Specem od trawników nie jestem ,ale jedno wiem na pewno,rocznego trawnika NIE WERTYKULUJE SIĘ!
Poza tym twój trawnik nosi wszelkie znamiona przenawożenia ,4kg nawozu na 50m2 to zdecydowanie za dużo:)Masz problem.Teraz wygrabić puste place dosypać ziemi ,dosiać i lać, wodę.Dużo wody.Powodzenia:)
Wszystko co doskonałe dojrzewa powoli.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: przenawożenie trawnika, zła wertykulacja?

Post »

Sąsiedzi na roczynych, dwuletnich trawnikach stosowali wertykulacje więc się zgodzę ale dziękuję za pomoc.
mleno
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 21 kwie 2011, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Schnące "placki" na trawniku

Post »

Witam
Mam problem z trawnikiem, a mianowicie pojawiły się "placki" suchej trawy. Jak co roku przeprowadziłem na początku kwietnia wertykulację, następnie nawożenie. Co roku robię to tak samo i nigdy takich problemów nie miałem. Psa nie posiadam, więc problem po stronie psiego moczu nie leży. Wczoraj podkopywałem trawę na głębokość około połowy szpadla w poszukiwaniu pędraków. Nic nie zauważyłem, a przecież nie są one małe żeby je przeoczyć. Darń pod sucha trawą jest raczej mocna i zwarta, nie odchodzi łatwo od podłoża. Więcej już pomysłów nie mam. W miejscach schnięcia podlewałem również nieco obficiej, ale bez przesady. Też nic nie pomogło. Może ktoś podsunie mi jakiś pomysł co można jeszcze zrobić, co mogłem pominąć.
Poniżej zdjęcia.
Pozdrawiam forumowiczów.

Obrazek

Obrazek
beata021
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 maja 2016, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam,
Uprzejmie proszę Państwa o pomoc. Co roku mamy ten sam problem z trawnikiem. Wychodzą na nim plamy jak na zdjęciu. W tych samych miejscach co roku. Z zabiegów pielęgnujących nawozimy siewnikiem nawozem complex wiosną innym jesienią innym. Mamy nawodnienie które załączamy rano i wieczorem. Z tego co obserwujemy pojawiają się ciemnozielone miejsca które dość szybko robią się zółtawe. Na trawniku siadają ptaszki i coś notorycznie po deszczu wydziobują. Jakie mogą być tego przyczyny ? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam wszystkich
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Proszę korzystać z wyszukiwarki, a nie zakładać ciągle nowych wątków na ten sam temat. szrotka66
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI

Post »

Jeżeli jest tam nawadnianie możliwe, że zbyt mokro w niektórych miejscach i trawa podgniwa.W takim miejscu jest więcej dżdżownic, którymi żywią się ptaki.Dżdżownice unikają suchych i słonecznych miejsc, najlepiej im w wilgotnych glebach, gdzie śluzówka nie wyschnie.Nawóz i woda na wiosnę powodują szybki wzrost, ciemnozielone zabarwienie, ale szybko wyczerpują się składniki pokarmowe.Potem nadmiar wody w okresie słabszego wzrostu powoduje gnicie trawy w tym miejscu.
multihunter
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 cze 2016, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowy trawnik żółknie

Post »

Witam serdecznie,
Na samym początku chciałbym się przywitać ze wszystkimi ponieważ jestem tutaj NOWY :)

Mam problem z nowo założonym trawnikiem. Zacznę od samego początku. Mój trawnik nie jest zbyt duży bo ma całe 100m^2 :) ale jest to ogród w mieście...
Pod koniec kwietnia (25-30) był zakładany ten ogródek, lecz przez mojego dewelopera, nie wiem jaką siał trawę, nie wiem jaka jest ziemia na całej szerokości ogrodu, lecz przy kopaniu pod różne krzaczki na obrzeżach było różne podłoże, czasem trochę gliny, czasem czarna ziemia. Chcąc mieć piękny trawnik dokupiłem nasiona Barenburg uniwersalne. Najpierw usypałem delikatną warstwę ziemi kupioną w markecie - uniwersalna najtańsza.... następnie sypnąłem nasiona trawy i zawałowałem (zrobiłem to kilka dni po tym jak deweloper siał swoją trawę, po prostu dosypałem troszkę ziemi i posiałem dodatkową trawę). Trawnik z tygodnia na tydzień robił się coraz gęściejszy i piękniejszy. Na początku czerwca sypnąłem trochę saletry, wydawało mi się, że to pomoże w rozwoju i sypnąłem niewielką ilość nawozu substral 100dniowego - jedno opakowanie, które miało być na 50m^2 wysypałem na cały trawnik. Lecz przez ostatni tydzień czy może dwa trawnik strasznie zaczął żółknąć. Są to takie miejscowe placki żółte, które niestety się powiększają :( ale nie jest to takie bardzo intensywne żółte bo w tych miejscach też są zielone źdźbła trawy. Trawnik podlewam codziennie zraszaczem wahadłowym przez około godzinę. No chyba, że pada deszcz to nie podlewam :) Zauważyłem, że na trawniku miejscami występują jakby takie muszki malutkie, które tak jakby skaczą po tym trawniku. Nie potrafię zidentyfikować tego, wygląda jak muszka owocówka. Bardzo bym prosił o poradę co mogę zrobić, aby zahamować i zapobiec dalszemu żółknięciu trawy. Koszę ją na wysokość 4cm co 5dni.
Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
multihunter
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 cze 2016, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc, coś doradzić? Dzisiaj wysypałem nawóz agrecol przeciw żółknięciu trawy, czy to coś pomoże?
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Nie jestem specjalistą, ale moim zdaniem trawa została spalona nawozem.
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Też mi się wydaje, że to skutek przedobrzenia z nawozami. Multihunter używałeś siewnika, czy sypałeś te nawozy z ręki? Jeśli z ręki, to by wyjaśniało miejscowe wypalone placki.
multihunter
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 cze 2016, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

no właśnie z ręki.... ok, to już mamy wstępną diagnozę, a teraz mam pytanie. czy ta trawa jest do uratowania? czy będzie się jeszcze powiększać? czy na przyszły sezon trzeba dosiać nową trawę? albo nawet teraz.

Zdania zaczynamy wielka literą, a kończymy kropką :!: szarotka66
Awatar użytkownika
acer
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 maja 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Można wydłużyć czas podlewania, nadmiar wody przy tej pogodzie nie zaszkodzi, a przyspieszy wypłukanie ewentualnego nawozu. Przyczyną plam może być też mocz zwierząt (psy, koty itd jeśli mają dostęp do trawnika). W tym przypadku woda również pomoże.
severum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 lip 2016, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Gdzie niegdzie suche źdźbła trawy

Post »

Witam. Prosiłbym forumowiczów o pomoc. Trawa posiana w zeszłym roku ma wiosne, rosła cudownie, nawożona, podlewana. W tym roku również. Jednak dwa tygodnie temu pojawiły się pomiędzy zielonymi, suche źdźbła trawy które strasznie szpecą cały trawnik. Jaka może być przyczyna.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Gdzie niegdzie suche źdźbła trawy

Post »

Odkrój wokół szpadlem taki placek i zajrzyj . Może pędraki, może turkucie? Może też być choroba grzybowa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”