Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena żółknie

Post »

A jak często podlewasz?

B.
Natka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 lis 2006, o 20:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Była przesadzana w listopadzie do wiele wiekszej doniczki wiec to wyklucza problem za małej doniczki a sucho tez nie ma bo bałam sie nawet ze jest to problem przelania podlewam ja reg. 1-2 razy w tyg. A ten problem to wyskoczył tak prawie z dnia na dzien.
Natka
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

A drenaż dałaś? Dużo tego podlewania!

B.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zasolenia ziemi nie widać może masz w ziemi dżdżownice (zobacz czy na podstawku po podniesieniu doniczki nie ma drobinek ziemi) lub ziemiórki( po podlaniu widać małe ruszające się rubaszki na powierzchni ziemi) a może masz za ciepło w pokoju? Jukę ponadto wystarczy podlewać raz w tygodniu w zależności od temp. otoczenia i przesychania ziemi. Ile wody lejesz podczas podlewania na raz? :D
Natka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 lis 2006, o 20:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Drenaz jest, jutro za dnia sprawdze co z tymi robaczkami i napisze.
Natka
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Podlej jukę i sprawdź czy nic się nie rusza na powierzchni ziemi no i zobacz podstawek po podniesieniu juki czy nie ma drobinek ziemi(dżdżownice) a jaką masz temp. w pokoju? i jak duzo wody lejesz na raz przy podlewaniu? :D
Natka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 lis 2006, o 20:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Wiec po podlaniu sa pojedyncze maluteńki białe robaczki, a podstawek jest czysty.Juka jest dzisiaj w jeszcze bardziej opłakanym stanie. W pokoju mam ok 22-23 stopni. Co robic nie chce zeby zdechła?
Natka Obrazek Obrazek
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Kup trochę ziemi uniwersalnej. Najmniejszy woreczek. Wyciągnij roslinę z doniczki. Oczyść dobrze sama doniczkę.
Wsyp na spód trochę nowej ziemi, z bryły usuń tyle starej ziemi ile się da nie uszkadzająć zbytnio korzeni. Wstaw roślinę i wolne miejsca wypełnij nową ziemią.
Nie podlewaj. Możesz stuknąć doniczka o podłogę by ziemia osiadła. Potem jak wierzchnia warstwa ziemi przeschnie ale pod nią wyczujesz reka wilgoć to wstrzymaj się jeszcze z podlewaniem. Możesz najwyżej zrosić wierzchnią warstwę opryskiwaczem. Podlewanie zaczniesz jak pod palcami na głębokości kilku centymetrów nie wyczujesz wilgoci.

Roślina jest zalana, a to jest naszybszy i najlepszy sposób by korzenie dostały powietrza.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jak nie dasz rady pomimo tych zabiegów, które podała Basia( bo tez tak może się zdarzyć, np. zrzuci wszystkie dolne liście pomimo pomocy z Twojej strony to zawsze możesz jukę odmłodzić(zajrzyj w mój temat) ale to dopiero ostateczność jak zostanie goły pień i czubek z liśćmi. :D :D :D
Natka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 lis 2006, o 20:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Dziekuje za porady mam nadzieje ze pomoze ta zmiana ziemi ale jeśli nie to prosze o link do tego tematu gdyby opadły wszystkie liscie bo nie moge znalesc.
Pozdrawiam Natka
Natka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 lis 2006, o 20:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Znalazłam taki post i pytanko czy w razie czego mozna to samo zrobic z juka? tzn czy zcinajac Juke na jakiejs wysokosci(jakiej) tez zalac ja woskiem i wypusci nowe odrosty? Znalazłam juz post z odmłodzeniem Juki ale czy cos sie da z dołem (pniem) zrobic.
NAtka


"Jest i na to rada chociaż może trochę drastyczna ale możesz odmłodzić swoje draceny wystarczy je ściąć za piątym liściem od góry i czubek włożyć do wody z ukorzeniaczem do roślin zielonych a jak wybiją korzenie wsadzić w ziemię i nie zalać ponownie. pozostały po ścięciu czubka pinek obcina się dziesięć centymetrów nad ziemią bardzo ostrym nożem tak by cięcie było gładkie wierzchołek pinka zalewa się woskiem z świeczki lub zasypuje węglem drzewnym i trzeba się uzbroić w cierpliwość a z pinka wyrosną nowe odrosty dracen. no i jak była zalana to koniecznie trzeba przesadzić w świeżą ziemię albo bardzo oszczędnie podlewać żeby nie zgnił pozostały pinek."
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Natka pisze:Znalazłam taki post i pytanko czy w razie czego mozna to samo zrobic z juka? tzn czy zcinajac Juke na jakiejs wysokosci(jakiej) tez zalac ja woskiem i wypusci nowe odrosty? Znalazłam juz post z odmłodzeniem Juki ale czy cos sie da z dołem (pniem) zrobic.
NAtka"
Tak! możesz tak zrobić... być może nawet uda Ci się uzyskać na starym pniu kilka nowych odrostów i roślina będzie pełniejsza ;-)
... ale chyba lepiej jeszcze zaczekać...
Natka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 lis 2006, o 20:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Jeszcze poczekam (w sumie nie wiem ile) ale nie sadze zeby to cos dało bo roslinka ewidentnie schnnie i boje sie ze to schniecie pójdzie jeszcze wyzej a wtedy nic nie uratuje. Ale w razie czego obciąć to co jeszcze sie uratuje i wsadzic do wody aby pusciło korzenie i potem do doniczki z ziemią a reszte cały pien zostawic goły czy obciac go na jakiejs odpowiedniej wysokosci od dołu bo jeśli zostawie cały to bedzie go ok 2m.?
Natka
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”