Formowanie drzew owocowych

Drzewa owocowe
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Mam pytanie odnośnie jabłoni ALwa i śliwy Amers.Mają juz teraz bardzo długie tegoroczne przyrosty,czy w czerwcu,lipcu przyciąć je nieco,by jeszcze zawiązały pąki na przyszły rok? Nie chcę ,żeby drzewka były zbyt duże.
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Witam się w wątku.
Mam pytanie odnośnie formowania jabłoni w szpaler. Mam sadzonkę wysokości mniej więcej 160cm. Chciałam ją formować w szpaler jak inne moje drzewka. Jednak jej boczne gałęzie rosną za wysoko jak na moje plany i potrzeby. I tu pytanie laika: czy jeśli przytnę główny pęd poniżej wyrastania gałęzi wyrosną nowe, zaczynając od miejsca cięcia i w przyszłym roku będę je mogła zacząć formować?
Pozdrawiam,Elżbieta
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Tak , wyrośnie sporo pędów ze śpiących oczek i może do jesieni zastąpią uciętych braci o ile nie zostawisz ich wiele i warunki pozwolą , nie dasz rady tych do wycięcia przygiąć ?
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Rosnące gałązki da się jeszcze przygiąć, nie są całkiem zdrewniałe, ale są za wysoko, będzie za duży odstęp między ziemią, a pierwszym piętrem gałęzi. Mam mały ogródek, wszystko musi być dobrze rozplanowane. Nie chcę drzewek prowadzić za wysoko, wolałabym zacząć jak najbliżej gruntu.
A może jeszcze poradzisz, na jakiej minimalnej wysokości ciąć? Są jakieś wytyczne czy po prostu szukać uśpionych oczek i ciąć powyżej?
Pozdrawiam,Elżbieta
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Uśpionych oczek :) nawet jak nie będzie , same się znajdą jak dostaną sygnał do pobudki [utrata gałęzi] , minimalna wysokość rozwidlenia + - 50cm. 70cm. od poziomu gruntu . Myślę że najwięcej nowych przyrostów będzie 10- 15cm . poniżej cięcia .
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Dzięki:) To jeszcze dwa pytania:
-ciachać teraz czy jesienią (ma kilka zawiązków jabłek, trochę mi szkoda ale też nie chcę jej wysilać za wcześnie)
-z tych nowych przyrostów jeden ma zostać jako przewodnik?
Pozdrawiam,Elżbieta
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

1 . Każde jabłko osłabia wzrost ,na jakiej podkładce owo drzewko ?
2. Nie wiem jaką masz koncepcje , ale piszesz że jakieś doświadczenia masz w tym temacie .
Może narysuj co byś chciała uzyskać i pokaż co masz chociaż jeden okaz [foto] mile widziane . :D
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Podkładka M26 albo M29, jutro sprawdzę dokładnie. W każdym razie drzewko karłowe albo półkarłowe.
Dziś byłam tylko przelotnie w ogródku i zobaczyłam, że pod gałązkami, z oczek uśpionych zaczyna coś zielonego wyrastać. Na razie jest malutkie ale zdecydowanie zielone. To może poczekać z cięciem? Jest szansa, że będą z tego gałązki?


Na razie mam dwie jabłonki (3 letnie) i jedną gruszę. Próbuję formować je w szpaler (uczę się ciągle, na razie chyba w miarę to wychodzi).

Tak to mniej więcej wygląda na moich starszych drzewkach,
Obrazek
Tylko, że w sadzonce, którą chcę teraz posadzić korona zaczyna się wyżej niż potrzebuję.

Znalazłam taki rysunek jak formować koronę:
Obrazek
Tylko, że w moim drzewku chciałabym ew. ciachnąć pod koroną ( usunąc wszystkie gałązki) tak, żeby utworzyła się nowa, tylko niżej. I nowe przyrosty rozpinać w szpaler.

Zdjęcia pożyczyłam z internetu.

Mam nadzieję, że zrozumiale piszę... Dziś nie miałam czasu przyglądać się dobrze drzewkom bo leje i leje, plaga ślimaków, zeżarły calutką sałatę i dwie sadzonki melona:/ trochę ich dziś wyzbierałam, ale nawet z ziemniaków liście objadają, straszne potwory, może choć drzewkom odpuszczą...
Mam nadzieję, że w końcu przestanie lać, bo inaczej to tylko pole ryżowe będę mogła załozyć..
Pozdrawiam,Elżbieta
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Sporo cięcia cie czeka smaruj rany po cięciu funabenem lub lub topsin + farba do ścian , bez cięcia drzewko może wypuszczać pąki kwiatowe na przyszły rok z nich też będą pędy ale w przyszłym roku . Jak masz zaplanowane jak uformować to ja bym nie liczył na przypadek ciąć i formować [po posadzeniu wskazane cięcie nawet dość drastyczne dla zdrowego startu drzewka ]
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Dzięki. Będę próbować, jak nie wyjdzie to zacznę znów w przyszłym sezonie ;)
Pozdrawiam,Elżbieta
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wiśnia ozdobna ( Prunus x yedoensis 'Ivensii'? )

Post »

Witajcie,
Otóż pogodziłam się juz z tym, że sprzedano mi co innego niż chciałam kupić, ale próbuję coś zrobić z kształtem tych drzewek... ;:14

Otóż, teoretycznie powinny to być korony parasolowate. Popodpiano ja jakoś tak dziwnie, że już przy kupnie miały dziwaczne kształty, a teraz to już w ogóle nie wiadomo co z nimi zrobić :roll:

Szczepione są bardzo nisko, może zamysł był taki, żeby je trochę "wyciągnąć" w górę, aby te wiszące kiedyś gałęzie nie leżały na ziemi. W każdym razie teraz próbuję te jeszcze podatne gałązki podwiązywać ku górze, aby puściły więcej bocznych przyrostów i się w końcu zagęściły. Ale nie wiem czy dobrze robię ;:218 W końcu powinny to być parasolki. Tylko gdzie te parasolki się wytworzą jak jest kilka głównych gałęzi, które niebawem będą do samej ziemi (a suma sumarum i tak będą krótkie, bo wysokość drzewek to może 1,2-1,5m).

I tym sposobem, przy samym tarasie zamiast parasolek, codziennie oglądam te wygibasy - ratunku! ;:145 Co za trefny zakup...


Podwiązywać do góry? Obcinać? Zostawić w spokoju? ;:218


ObrazekObrazekObrazek
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Mam pytanie czy nadal można odginać gałęzie w celu formowania drzewka? Czy już termin minął, bo chyba powinno się to robić po starcie wegetacyjnym?
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Pomidek można, Ann_85 to na fotce to jest czereśnia ? Na jakiej podkładce ? I czy czasem nie chodzi ci o drzewka karłowe [niskie]?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”