Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Kasqu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 gru 2015, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Dziękuję Wam bardzo. Mam nadzieję że mój cycas odżyje i będzie tak piękny jak w dniu kiedy go dostałam. Mam tylko nadzieję, że rzeczywiście go nie przewiało. :( Co do światła ma go odpowiednio dużo - mieszkanie jest widne, praktycznie przez całe ciągną się okna. Zdjęłam go z tych nieszczęsnych parapetów żeby dalej nie śmigało po nim zimne powietrze szczególnie teraz, gdy na dworze temperatura spada poniżej 0. Pająka niestety nie znalazłam, gdy wyjęłam cycasa ponownie z doniczki. Wczoraj przetarłam mu liście wilgotną szmatką bo były strasznie zakurzone. Doczytałam że powinno się opryskiwać liście co jakiś czas. Czy też powinnam to robić w tej chwili czy zacząć od wiosny? W mieszkaniu mam oprócz cycasa jeszcze dwa storczyki, ale z nimi problemów żadnych nie mam. Kwitną rosną stoją na parapecie co prawda w szklanych długich wazonach więc ich raczej nie owieje... Już nawet myślałam czy czasem storczyki nie były zainfekowane czymś i nie przeniosło się to na cycasa. Mszyc nie ma szukałam ziemię też troszkę rozchylałam zerkając czy nic nie podjada go od dołu ale nic nie widzę takiego.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Zdjęłaś z parapetu, ale postawiłaś w pobliżu okna?
Spryskiwać nie ma potrzeby, szczególnie że i tak te liście straci (procesu żółknięcia już nie powstrzymasz). Jeśli nie ma szkodników, to jest jak zostało wcześniej napisane normalny proces starzenia liści.
Byłoby dobrze, jakbyś miała do dyspozycji chłodniejsze i jasne pomieszczenie. Sagowce powinny przechodzić okres spoczynku w okresie jesienno-zimowym w nieco niższej temperaturze niż podczas wegetacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kasqu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 gru 2015, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Tak tak, przestawiłam go, jest w odległości od okna około 1,5m. postawiłam go na lodówce - w kuchni mam chłodniej niż w reszcie mieszkania bagatela bo nie mam tam grzejnika...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Za daleko od okna dla Sagowca. Jak masz możliwość to postaw w kuchni przy oknie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tygryskowy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 31 maja 2016, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Witam, roślinke posiadam około 2 lat. Stała od północy i nic się z nią nie działo. Po przeprowadzce niestety umarła na 5 miesięcy najprawdopodobniej z mojej winy. Zmieniłem jej ziemie i przesadziłem już dogorywającą do nowej donniczki. I wszyscy postawili nad nią krzyżyk. Ale nie zdejmowałem jej z parapetu z zachodniej strony bo wierzyłem w roślinkie, choć coraz mniej i nawet przestałem podlewać. I tak sobie stała 5 miesięcy. Aż tu nagle opalana długim zachodnim słońcem: ;:oj Jestem tak szczęśliwy, że aż zalogowałem się do was.
W ciągu jednej nocy wyrosły 3 listki!


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Cykas powinien być zimowany w niższej temperaturze, niż w sezonie wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że będzie wypuszczał nowe liście co roku. Inaczej, może to robić nawet raz na parę lat.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Daro71
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 paź 2014, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Witam po przerwie.
Na początku wątku niemal 2 lata temu pisałem o problemie z jednym największym z 3 moich cycasów, który na szczęście przeżył, liście straciły na urodzie, końce uschnięte obcinałem.
Chciałem napisać co dalej z rośliną.
Mija właśnie 2 lata odkąd roślina jest u mnie w w zasadzie u mojej dziewczyny.
Po roku 2 z cycasów, średni i mniejszy wypuściły liście, ten niestety nie.
W tym roku postanowiłem od wiosny wystawić go na balkon gdzie przebywa do chwili obecnej.
2 pozostałe stoją na parapecie.
Od wiosny do października traktuję je nawozem, zimą bardzo rzadko podlewam, stoją wówczas na parapecie. Z racji tego, że moja pani lubi zimno (okno lub balkon zawsze uchylone), mają temperaturę idealną.
2 mniejsze okazy spauzowały w tym roku i niestety nic nie urosło. Duży natomiast zrobił mi niespodziankę i zobaczyłem małe kiełki, z początku 2-3. Stał w nasłonecznionym stanowisku (teraz Słońca wiadomo mniej), jakoś nie bardzo miałem możliwość zorganizować stanowisko nieco zacienione, z resztą stwierdziłem, skoro w naturze rosną na Słońcu, więc czemu nie.
Druga fotka robiona była wczoraj, gdy obciąłem już 5 starych liści, zostały tylko nowe, w sumie 12.

Obrazek

Obrazek
Tygryskowy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 31 maja 2016, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Ratunku mój sagowiec (ten kilka postów wyżej wypuścił teraz! sic! kolejne 3 nowe listki w tym roku w listopadzie. Co mam robić uciąć je przezimowując czy pozwolić mu rosnąć. Te trzy poprzednie małe się bardzo ładnie wykształciły, nie chciałbym aby następne byłyby zbyt rozłożyste. Kwiatek stał na całe lato na powietrzu, jak i teraz zresztą co mnie dziwi, że wypuścił.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

W żadnym wypadku nie ucinaj. Skoro wypuścił, znaczy się że chce rosnąć. Nie unikniesz rozłożystych liści, bo z czasem i tak w miarę wzrostu będzie je wypuszczał. Zapewnij mu najjaśniejsze stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tygryskowy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 31 maja 2016, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Chyba za długo stał na dworze i za dużo deszczu było :( I co mam teraz z nim robić nawozić? Chodziło mi o to by przerwy między kolcami były jak najmniejsze tak jak udało mi się go uratować na poniższym zdjęcu. Nawozić podlewać? Zima idzie trzymać w cieple czy zimnie w tej sytuacji?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Za długo? Mój Cykas jeszcze stoi na zewnątrz, choć nocami są już przymrozki.
W żadnym wypadku zimą się nie nawozi. Potrzebuje tylko jasnego i słonecznego stanowiska. Nic więcej. Temperatura zimowania optymalna to ok. 12 - 15 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tygryskowy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 31 maja 2016, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

A podlewanie tak jak przedtem? Czy troszkę rzadziej?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Im niższa temperatura, tym rzadziej i mniejszą ilością wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”