Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Musisz pomieszać chyba na oko. Moja mama tego specyfiku używa. Ja wybieram expel i jest naprawdę bardzo skuteczny.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Ok. Spróbuję naturalnie, w końcu do kompostownika, w którym chce uzyskac naturalny nawóz, chemię trochę głupio dawać ;:131
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Wczoraj wreszcie się zebrałam i przerzuciłam zeszłoroczny kompost. Tak w trakcie przyszła mi myśl do głowy, skoro pokrzywy zawierają dużo azotu, czy rozdrobnione świeże pokrzywy będą dobrą pożywką dla mikroorganizmów kompostowych i czy pomieszanie ich warstw z innymi warstwami kompostowymi może przyspieszyć proces trochę jak gotowe przyspieszacze ze sklepu ;:88

Poza tym chciałam się pochwalić, że na dnie kompostownika (drewniany, ażurowy) czekała mnie niespodzianka w postaci pięknego, ogromnego padalca. Leżał sobie zwinięty w ciepełku, jakie wytwarzała pryzma i nie chciał się ruszyć. Musiałam delikatnie ręcznie skłonić go do przeprowadzki ;:198

Teraz już wiem, żeby na przyszłość ostrożnie "machać widłami", bo nie wiadomo kto mieszka w pryzmie.
Pozdrawiam Lucyna
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

felo
Ja zakupiłem podobny jakby przyspieszacz. Raczej mikroorganizmy podobne jak EM. Na filmie wyglądało to fantastycznie,ale w praktyce....daj spokój.Pomijam kilkadziesiąt złotych wrzuconych w błoto.
Czyli -na początek,kilka łopat ziemi ogrodniczej z kilkoma łopatami obornika.To traktuj jako starter.Później co jakiś czas przerzucaj kompost. W trakcie dokładania różnych odpadów -łopata ziemi z ogródka.Kompost sam się rozkręci Warto dorzucić obornik,kurzeniec również - i też nie wiele trzeba.
Kompost podlewać szczególnie gdy dni są upalne a opady deszczu słabe.

Szczurbobik
Korzystniej będzie z pokrzyw zrobić gnojówkę i w takiej postać zadać do kompostownika.Jednak rozkład kompostu,w zależności od ilości odpadów, rozkłada się około 2 lat. Oczywiście kiedy lato jest upalne to proces trwa szybciej,ale bez przesady.
Jako przyspieszacz,taki prawdziwy, zachęcam zawsze do użycia dżdżownic kalifornijskich.Jednak kompost z ich użyciem to nieco inne zasady wyrabiania jego.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Ja też mam klikanaście kilometrów do beczki z gnojówką i bywam tam z różną częstotliwością.Więc nie mieszam codziennie.Robię gnojówkę trochę rzadszą , może dłużej trwa cały proces ale warto próbować.W każdym razie zawsze otrzymuję śmierdzącą , przerobioną ciecz więc pewnie i tak można.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
JanuszKR
100p
100p
Posty: 153
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Osmunda pisze:Ja też mam klikanaście kilometrów do beczki z gnojówką i bywam tam z różną częstotliwością.a.
Potwierdzam, że od lat dojeżdżając na działkę nie ma problemu z otrzymaniem gnojówki. Wracając do wątku kompostu mam pytanie:
Czy ktoś kompostował barszcz Sosnowskiego? U mnie na działce pełno tego groźnego zielska, ale jeżeli można kompostować bez szkody dla efektu z całości innych kompostowanych roślin, to pewnie nie tylko ja będę tym zainteresowany.
Pozdrawiam

Janusz
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... jw_yAwO3tA

Nie wiem czy dobrze mi się wkleiło ale tam jest o kompostowaniu barszczu.

Wiem , że czasem niektóre gminy mają pieniądze na walkę z barszczem.Może lepiej się go pozbyć niż kompostować?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
JanuszKR
100p
100p
Posty: 153
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Tak dobrze się wkleiło. Mnie natomiast chodziło raczej o skład chemiczny tego zielska. Jeżeli ma takie mocne działanie na skórę, to być może zasadniczo wpływa na skład masy kompostowej i całość będzie nie do użytku. Mam wokół działki tego sporo, ale moja gmina nie radzi sobie tym chwastem. Pozostanie zapewne chodzenie z łopatą i ścinanie roślin bez zabierania na kompost.
Pozdrawiam

Janusz
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Wolfik, Osmunda Daliście mi nadzieję, jutro wstawiam gnojówkę. Jeśli mi nie wyjdzie, to wyleję śmierdziucha na kompost ;:183
Pozdrawiam Lucyna
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Wszystko da się kompostować.Część rozkłada się szybko a część wolniej.Barszcz Sosnowskiego to też roślina.UWAGA! Bardzo Groźna! Skoro miała być paszą dla zwierząt i rozkładać się powinna normalnie.
W upalne dni można się nią również poparzyć od olejków lotnych.
Nie wiem czy skórka warta wyprawki....
Na pewno dużo masy roślinnej.Ale czy ja wiem....
To już lepiej jesienią "porywać" worki w parkach ze zgrabionymi liśćmi. Może sąsiedzi mają niepotrzebną trawę z kosiarki.W mieście jak w sezonie widzę pełne brązowe kubły skoszonej trawy czekające na szybką wywózkę,to mi się serce kraje.Ale ludziom kompostować się albo nie chce,albo zwyczajnie nie maja później na co kompostu przeznaczyć.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Ja uważam ,że jak znajdzie się miejsce na rabatkę czy grządkę to powinno i na kompostownik.
Ale wiem , że dla wielu prościej podjechać do centrum ogrodniczego.
A mnie zachwyca to krążenie materii w ogrodzie.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Mam pytanie odnośnie kompostowania w termo kompostowniku. Zakupiłem 720-litrowy termokompostownik Ekobat TERMO-700. Z początku za bardzo nie wiedziałem jak tego używać i wrzucałem wszystko jak leci. Ponad 90% to świeżo skoszona trawa i chwasty ( do tego wszystko długie i i nierozdrobnione). Po jakimś czasie odniosłem wrażenie że proces kompostowania nie przebiega najlepiej i po sprawdzeniu zawartości faktycznie w głębi wytworzyła się śmierdząca maź o chemicznym drażniącym zapachu jak z obory. Po doczytaniu w internecie wiem już, że to z powodu beztlenowego rozkładu materii organicznej czyli gnicia zamiast pożądanego w procesie kompostowania butwienia.
Moje pytanie brzmi czy tę maź i resztki nią oblepione powinienem wybrać i usunąć, czy mogę je zmieszać razem z bardziej świeżymi odpadkami z góry?
Jak uchronić się przed gniciem zawartości kompostownika kiedy prawie wszystkie posiadane resztki to odpady "zielone"? Czy powinienem suszyć cześć skoszonej trawy i chwatów i potem wrzucać je wymieszanie razem z tymi świeżo skoszonymi?
alinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1801
Od: 16 lut 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kalwaria zebrzydowska

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Proces kompostowania najlepiej przebiega jeśli jest dostęp powietrza a pryzma jest choć parę razy na rok przeruszana widłami lub po prostu przerzucona z kupy na kupę lub z jednej komory do drugiej .
Termokompostowniki to pomyłka bo plastik tego powietrza dopuszcza mało albo wcale.

Zieloną masę dobrze jest przesypać wapnem budowlanym. zabijasz patogeny i przyspieszasz kompostowanie . żadne przyspieszacze tego nie zastąpią.
Wapno musowo dodaj i nie musisz wyrzucać tej mazi . zrób po prostu prawidłowy kompostownik, najlepiej z wyciągającymi sie łatwo deskami i wtedy spokojnie sobie tam kombinujesz z produkcją.


Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”