Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mrooofka
1000p
1000p
Posty: 1097
Od: 4 paź 2014, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

tego różowego astraka to Ci zazdroszczę!
No i piękne talerzyki ;:oj ;:oj ;:oj
Na moim parapecie CZ I CZ II aktualna
AAA-Astrophytum, Ariocarpus, Aztekium
Pozdrawiam Magda
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Wszystko piękne i estetycznie podane, będę to powtarzać za każdym razem.
Przyszły sezon pewnie będzie obfitować w kwitnienia, czego Ci życzę.
I mam nadzieję, że jeszcze zamówimy coś razem. :)

Czy puna siedzi w samych kamieniach, czy to ochrona szyjki? Obudziłeś już ją? Podlewasz? Bo ja sie boję nawadniać tego pokurcza.
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Iwona, co do zakupów to pewnie w już w przyszłym roku coś się zorganizuje ;-) No i mam nadzieję, że nasza oddziałowa wycieczka w przyszłym roku wypali, a to się będzie również wiązało z kaktusowymi łowami ;-)

Puna jest w mocno żwirowym substracie, ale nie w czystym żwirku - z wierzchu jest grubsza warstwa dla ochrony podstawy talerzyka :) Czy się uda? zobaczymy, wiem że to jeden z najtrudniejszych kaktusów z jakim mam obecnie do czynienia...
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

...trochę mnie przestraszyliście co do Puna. Mam Puna bonnieae i tak właściwie nic o niej nie wiem :wink: ...Stoi u mnie na balkonie pod chmurką razem z innymi czy to źle? podłoże ma jak reszta żwirek,piasek i trochę ziemi.Tomku możesz coś więcej napisać.
Nie chciała bym jej stracić ,bo mi się strasznie podoba.
Awatar użytkownika
mgr_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 24 paź 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemce

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Delikatnie się wtrącę w kwestii Pun i innych tefraków. Co do substratu to uważam że wystarczy żeby nie miał za dużo części organicznych - 20 % wystarczy.
Czyli wasze rośliny są w odpowiednim podłożu. Ale warto wiedzieć że ta grupa kaktusów, jak żadna inna jest wrażliwa na infekcje bakteryjne i przy okazji grzybowe.
To miedzy innymi w związku z tym że w naszym powietrzu jest o wiele więcej wilgoci niż tam gdzie one rosną w przyrodzie.
Dlatego też polecam prewencyjnie na początku sezonu polać rośliny z góry jakimś środkiem ograniczającym rozwój tych patogenów.
Polecam Miedzian - jest tani i skuteczny. Można zabieg powtórzyć pod koniec sezonu.
Miałem sporo nieprzyjemnych niespodzianek, a odkąd stosuję tą metodę mam spokój.
Bakterioza to nieciekawe choróbsko, bo jak się ją zauważy to nie ma praktycznie co ratować - roślina robi się czarna w środku w ciągu nie dni, tylko godzin.
Najlepiej :wink: że najczęściej z zewnątrz wszystko wygląda niby w porządku, a po dotknięciu z rośliny zostaje mokra plama.
Pozdrawiam
Marek
Sukulenty zwyczajne i niezwyczajne part 1 part 2
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

No właśnie, pamiętając Twoją Marku kolekcję punowatych wiedziałem, że będziesz najbardziej kompetenty by się wypowiedzieć :)
Czy zamiast Miedzianu może być Previcur? - bo akurat ten środek jeszcze mam. A co na bakteriozę profilaktycznie? Penicyliny bez recepty nie dostanę ;-)
Ja oprócz P.clavarioides mam jeszcze P.bonnieae i P.subterranea incahausi. Z tych trzech póki co najlepiej rośnie bonnieae. Subterranea rosła jak na drożdżach, ale chyba za bardzo ją przesuszyłem przy okazji tych upałów z przełomu czerwca i lipca... Poniekąd spokrewniony T.geometricus napierw wydawał się szykować do odrostowania, ale powstrzymał zapędy. Mam nadzieję, że nie zapadnie się tak jak opisywał Marek...
Awatar użytkownika
gracesz
500p
500p
Posty: 794
Od: 28 sie 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Tomku faktycznie nie próżnowałeś ;:oj jakie zakupy !! piękne :D najbardziej to tych hybryd echinopsisów jestem ciekawa... A ta mammillaria na drugim zdjęciu to faktycznie takiej barwy miała kwiaty? po prostu zahipnotyzowała mnie ;:167
Pozdrawiam, Grażyna

Moje kaktusy
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Grażyna, M.guelzowiana faktycznie ma takie fluorescencyjny róż. Bardzo fajnie też wygląda z przymkniętymi kwiatami bo przypłatki są trochę włochate w kolorze szaro-różowatym. Mam jeszcze inną guelzowianę - LAU 640 - taką z zółtymi cierniami środkowymi. Jednakże ona niestety jeszcze mi nie kwitła...
Awatar użytkownika
gracesz
500p
500p
Posty: 794
Od: 28 sie 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Tomku gdzie jesteś? jak Twoja kolekcja? właśnie zastanawiam się nad kupnem ocynkowanych kuwet pod doniczki i chciałam się Ciebie spytać, czy jesteś z nich zadowolony...
Pozdrawiam, Grażyna

Moje kaktusy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”