Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Nigdy dotąd nie widziałam w moim ogrodzie innych ślimaków, niż wstężyk i od święta winniczek. Wiosną parę razy po deszczu łapałam je po ogrodzie do woreczków strunowych, ale tak naprawdę nie wyrządzały wielkich szkód.

Coś obżarło w nocy dyni oba liścienie.. Wieczorem poszłam pod kompostownik i na dyni żerowały dwa okropne rudzielce. A na powierzchni kompostu MULTUM nagich ślimaków wszelkiej maści i różnych rozmiarów, pomrowów i śliników... :shock: A ja przelewałam go non stop, całą wiosnę wodą, by się ładnie przerabiało, praktycznie sama je zaprosiłam ;:14 Miałam wielką ochotą podlać naftą i podpalić całe towarzystwo :evil:

Postawiłam pułapki z piwem, bo nie mam nic innego, dotąd nie miałam problemu ze ślimakami. Jutro zamówię jakieś granulki do pułapek. Mam nadzieję, że uda się dużą część wytępić, nim jesienią złożą jaja. Były ich dziesiątki, jeden przy drugim... bardzo nieprzyjemny widok.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Agnieszko - one się mnożą cały czas, nie tylko jesienią, wystarczy że dorosną do tego - tak, że zbieranie, zbieranie, zbieranie...
Basia
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Może wujek Google mnie okłamał, ale tu znalazłam inną informację... To mnie dodatkowo zmartwiłaś :|
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Agula1985m
200p
200p
Posty: 220
Od: 22 kwie 2016, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borzytuchom (pomorskie)

Re: Brązowe ślimaki - problem

Post »

Spróbowałam zrobić pułapki z piwa na ślimaki. Słoik wkopany w ziemię wysoki i piwo nalane tak 1/3 wysokości. Topią się.Rano je wybieram.Jak się płyn robi za śluzowaty to wymieniam.Jak ktoś ma mały ogród to polecam no chyba że ktoś chce wiadro wkopać :-)
Obrazek
Zawsze znajduj czas na małe przyjemności, to z nich tworzy się wielkie szczęście..
Awatar użytkownika
dontski1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 kwie 2016, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Turku

Re: Brązowe ślimaki - problem

Post »

Lepiej po kilka mniejszych puszek - większa szansa złapania szkodnika. Przy dużej wilgoci ciężko się tego cholerstwa pozbyć. Proponuję posadzenie obok cebuli i lub czosnku. Powinno odrobinę pomóc, poza puszkami i ręcznym wybieraniem.
ilona58
100p
100p
Posty: 120
Od: 10 lut 2012, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Nie wiem co się stało ,ale po 5 latach zbierania ślimaków -w tym roku ich nie mam.Ale zdążyły mi zjeść kolekcję jeżówek,lilie św Józefa i wiele innych roślin.Do tej pory znalazłam koło 10 sztuk.Może znalazł się jakiś naturalny wróg tych ślimaków.Ilona
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Odpukać w niemalowane , ale u nas też jakby mniej gołych ślimaków , pokazało się natomiast więcej tych z muszlami, ale te mi tak nie przeszkadzają i nie są takie żarłoczne. Jeszcze nie sypałam w tym roku granulek, a nawet funkie i dalie maja się całkiem dobrze i nie zostały zjedzone przy samej ziemi :tan
ilona58
100p
100p
Posty: 120
Od: 10 lut 2012, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

U mnie też jest więcej ślimaków tych z muszelkami ,ale te jedzą kosy.Byłam świadkiem jak kos uderzał muszelką o kamień aby dostać się do ślimaka.
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Ja dzisiaj "iskałam" sałatę, mam jeden rządek, lada dzień do jedzenia, pod każdą po dwa, przylazły 3 dni temu po deszczu, wcześniej nie zaglądałam, dopiero jak wyraźnie już dziurawe liście się zrobiły. Czyli czaiły się.
Basia
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Spotkałam się z opinią, że te paskudne rude ślimaki wyginęły same z siebie , ale że pojawiły się jakieś nowe - malutkie i żyjące pod ziemią obgryzjące dla odmiany korzenie roślin
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Wydaję mi się , że za spadek populacji nagusów odpowiada ostatnia zima.
Był w pewnym momencie taki gwałtowny atak mrozu (u nas do -15st C), i po prostu slimaki nie zdążyły zejść głebiej. Przy okazji wymroziło mi kolka roślin
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

A ja czytałam gdzieś artykuł na temat tych luzytańskich, że jest ich mniej bo suche lato dało im w kość - powysychały złożone przez nie jaja. U mnie tych paskud też w tym roku zdecydowanie mniej.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ślimaki luzytańskie - ślimaki nagie, wyjątkowo groźne dla upraw

Post »

Agneska, dokładnie tak. U mnie nie było ich, aż trzy tygodnie temu spadła wielka ulewa. Rozłażą się teraz bardzo, kalarepki 4 miałam, zeżarte - znalazły! dynie miałam w pojemniku, zeżarły prawie że; wojna!
Basia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”