Szeflera - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
mimi1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 lut 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję bardzo za cenne rady. Boję się o moją roślinę już nie na żarty. :/ Coraz więcej liści robi się takich ze nerwy robią sie jasne i ogólnie liść cały robi się coraz jaśniejszy i odpada. :/
af100
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2016, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Bardzo proszę o pomoc. Kupiłam ok miesiąc temu szeflerę, która niestety marnieje (zdj_1). Stoi przy ścianie między 2 oknami (zdjęcie_1), czy ma wystarczającą ilość światła? Zrzuciła sporo liści - może za mało ma wody? A może coś ją zaatakowało? Przeczyściłam liście wilgotnymi ręcznikami papierowymi i wydaje mi się, że (na kilku) pojawia się na nich białawy nalot (zdj_2) i mam mętlik w głowie - może ten nalot od tych ręczników? Liście wyglądają z bliska jakby środek nabłyszczający z liści się zmywał tzn. są małe plamki bardziej błyszczące niż inne. Poza tym liście zwijają się w dół (zdj_3), a przy och nasadach pojawia się klejący płyn (zdj_4 chyba później brązowieje) Po zakupie przesadziłam ją (doniczka była tak mała, że roślina ją przeważała). Bardzo proszę o pomoc, będę bardzo wdzięczna bo sama nie wiem co robić i nie ma mi kto doradzić....
https://imageshack.com/i/plKcYE5dj
https://imageshack.com/i/pnCgs6zij
https://imageshack.com/i/pmoclPL9j
https://imageshack.com/i/pnPm4GIJj
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

1. Wg mnie ma trochę za ciemno, dobrze by było żeby roślinę przestawić bezpośrednio przy oknie.
2. Liście Szeflery są pokryte takim woskiem, więc nie powinno się ich przemywać mechanicznie, a jedynie spryskiwać bo zmywasz go i powstają plamy.
3. Gubienie liści dolnych jest normalnym zjawiskiem, jest to drzewo i w miarę wzrostu będzie tak się działo. Ale jest to proces stopniowy. Jeśli Szeflera gubi liście również młode i w większej ilości może być spowodowane albo niedostatkiem światła albo przelaniem względnie nadmiernym przesuszeniem podłoża.
4. Opadnięte liście mogą być spowodowane przez przez niedostatek światła.
5. Polecił bym ją uciąć w połowie i sam wierzchołek spróbował ukorzenić (było gdzieś o tym wcześniej pisane w wątku). W ten sposób powinna Ci się rozkrzewić, a tak niedługo dojdzie do sufitu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
af100
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2016, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Bardzo dziękuję za rady. Dojrzałam jeszcze maluteńkie brązowe kroki od spodu, bardzo małe - może 0,1 mm - czy to normalne? I wypatrzyłam jedną "muszkę", może to wciornastki? a może zwykła mała muszka? Otrzepuję liście nad kartką - nic więcej nie spada, żadnych nowych muszek... Ale jakby krawędzie liści nieco podwijały się pod spód. No i te mini kropeczki, na tych liściach żółknących mają kolor jasno beżowy.
Co do ucięcia: uciąć na wysokości tyczek podpierających? i włożyć do szklanki z wodą czy do ukorzeniacza i do wody? No i czy robić to teraz jak jest taki słaby?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Nie uważam, żeby Twoja Szeflera słabo wyglądała. Wg mnie potrzebuje słońca i rozsądnego podlewania. W lecie możesz nawet pokusić się na wystawienie na taras/balkon w nieco zacienione i osłonięte miejsce. Z czasem powinna się zregenerować.
Co do cięcia, możesz jeszcze trochę poczekać. Ukorzeniamy wierzchołek z kilkoma liśćmi i resztę tego co odetniesz też możesz pociąć na mniejsze kawałki. Ukorzeniać najlepiej z użyciem ukorzeniacza. Zapewnij im dużo ciepła i światła więc można poczekać aż zrobi się jeszcze cieplej.

Jak często podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
af100
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2016, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Bardzo dziękuję za rady, czyli na razie niczym nie opryskuję :)
Podlewam ok. raz -max. 2 w tygodniu jak ziemia na wierzchu jest sucha - leję ok. 0,5-0,75 l wody.
kasiag22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 maja 2016, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chora szeflera

Post »

Mam problem z moją szeflerą: najpierw pojawiły się brązowe plamy( liśncie nie opadły):
Obrazek

Od tamtej pory nie rozwinęły się żadne nowe liście bo każdy nowo wypuszczony czernieje :(
Obrazek
Co może być przyczyną?
Szeflera jest podlewana raz w tygodniu, stoi na parapecie od strony południowo-wschodniej.


pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Choroba grzybowa od przelania. W jakiej rośnie ziemi, czy doniczka stoi w osłonce?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasiag22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 maja 2016, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Tak, doniczka stała w osłonce, ziemia jest zwykła, do kwiatów doniczkowych.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Wywal osłonkę, przesadź do normalnej doniczki z podstawką i do nowej mieszanki ziemi próchnicznej (torfowej) zmieszanej z agroperlitem. Przy okazji ocenisz stan korzeni.
Oprysk preparatem grzybobójczym po przesadzeniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
af100
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2016, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Bardzo proszę o pomoc. Moją szeflerę jednak zaatakował jakiś wróg. Już myślałam, że będzie dobrze - zaczęła wypuszczać nowe parasolki, ale... listki okazują się mieć zwyrodnienia - są poskręcane, mają po trzy listki i brązowieją od krawędzi - jakby coś je odgryzło. W wyższych partiach znalazłam wroga - na zdjęciu. Co to i czym się go pozbyć?

Obrazek
okiemrekina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 cze 2016, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Schefflera - zaatakowane łodygi?

Post »

Witajcie,

Czy powinnam się martwić takim wyglądem łodyg u mojego kwiatka - schefflera? :-(
Co mu dolega i jak mogę to zwalczyć?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Większe zdjęcia tutaj:
http://imagizer.imageshack.us/a/img922/9702/0yOEge.jpg
http://imagizer.imageshack.us/a/img922/926/9fmFop.jpg
http://imagizer.imageshack.us/a/img923/9826/EOrhFd.jpg

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Nic jej nie dolega, to naturalne cechy tej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”