Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy - pomysł i wykonanie.

Post »

Mój tunel zakupiony w internecie miał beznadziejne rusztowanie, które nie wytrzymało pierwszego większego deszczu. Folia, która jest fabrycznie zrobiona w jednym kawałku, jest w bardzo dobrym stanie. Zastanawiam się, jak mogę ją wykorzystać. Na ten moment (czas goni, wiosna nie czeka) chcę kupić znowu tunel "gotowca". Czy ma ktoś z Was doświadczenie z tunelami z marketu O.?Wygląda zdecydowanie solidniej, niż ten, który miałam. Ogólnie nie rozumiem, dlaczego nie ma w sprzedaży gotowców (pomijam bardzo duże metraże) z materiału innego niż PCV :? No chyba, że coś wiecie? :roll:
Awatar użytkownika
Andrzejbdg
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy - pomysł i wykonanie.

Post »

Nie z marketu, ale z popularnego serwisu aukcyjnego. Teraz będzie jego 4 sezon i nadal ma się dobrze http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0&start=14
michal4823
100p
100p
Posty: 173
Od: 30 wrz 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Jak tam Wasze tunele przetrwały zimę? Zdejmowaliście folie, czy była założona czas czas na konstrukcje?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

U mnie jest 2 rok na tunelu przez zimę i wygląda cały czas jak nowa. A miała być tylko 2 sezonowa.
michal4823
100p
100p
Posty: 173
Od: 30 wrz 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Ja też zostawiłem na zimę i przetrwała ładnie, a kilka dni było naprawdę wietrznych, ale wkopana była też dość głęboko.
zielistek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 19 lut 2016, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy - pomysł i wykonanie.

Post »

Mam chwilę czasu to napiszę i dam fotki jak obiecałam :).
Nasz tunel zaczęliśmy kilka tygodni temu, co widać po moim ostatnim wpisie. Nie było łatwo...przede wszystkim zimno, czas po pracy czyli ok. 17:30 , możliwie cała sobota, ludzie na wsi nas przechrzcili bo i cała niedziela też była pracowita. Tunel ma wymiary 12m x 6,40m x 3,20m. Wykonanie drut gładki 10, żałujemy że nie zrobiliśmy z 12, ale trudno, dodatkowo profile, gdzie nie gdzie żebrowana 12 wewnątrz tunelu. Stal pomalowana dwa razy biała farbą chlorokauczukową, poszło 3,5 puszki ;/
Folia UV 10. Założenie jej w 3 osoby uważam za niesamowity sukces, zwłaszcza przy moim 161cm wzroście. Szczerze mówiąc myślałam, że nie damy rady jej załozyć..to było mistrzowskie wykonanie mojego Męża. Oczywiście jak cały tunel. Bardzo dużo pracy nas kosztował, wiele potu i wysiłku, ale efekt jak dla nas jest bardzo zadowalający. Zostały jeszcze do zrobienia i zamocowania drzwi z przodu, z tyłu tunelu wszyłam dwa zamki. Można się huśtać, chodzić po konstrukcji no i najwazniejsze - można wreszcie siać! Dziś przekopane, jutro do dzieła.
Z naszego drugiego Domu pozdrawiam wszystkich i dziękuje za Wasze rady.
Obrazek
Wiedzieć, że wiemy, co wiemy, i że nie wiemy tego, czego nie wiemy ? oto prawdziwa wiedza.
amikos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 kwie 2016, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy - pomysł i wykonanie.

Post »

A co myślicie o takich gotowych tunelach do kupienia w sklepie? Powiem szczerze, że jak dla mnie, do własnego użytku - super. Wychodzi to dużo taniej, a i jest przenośny. Tak więc jeśli któregoś pięknego dnia stwierdzimy, że jednak chcemy go przestawić - to możemy to zrobić. Ja polecam
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Tunel foliowy a podwiązywanie pomidorów

Post »

Kochani mam problem i potrzebuję pomocy i dobrych pomysłów. Dwa lata temu po ośmiu latach użytkowana rozpadł się mój tunel foliowy z netto. W gruncie rzeczy byłam z niego bardzo zadowolona, gdyż powstał on z dwóch tuneli a teść dorobił mi przody ze starych okien. Jednak z biegiem czasu trójniki zaczęły pękach a rurki rdzewieć. W zeszłym roku mąż zakupił mi tunel w Leroy za 800 pln bo miał niby porządną konstrukcję. Niestety w połowie sezonu, nawet nie było na krzewach dużego obciążenia, przyszła wichura z deszczem i namiot powaliła na bok. Rurki się połamały. Reklamacja ponoć nie uwzględniona, ale ja uważam, że mój mąż się nie przyłożył, bo powiedział, że to moje pomidory zepsuły tunel. Wczoraj kupiłam nowy - tym razem z rurek pcv. Niestety jest napisane w instrukcji, że nie wolno podwieszać się do konstrukcji. Jak mam sobie poradzić z uprawą pomidorów? tunel ma wymiary 6mx2,2 i posadziłam tam 40 szt. Kiedyś przeciągaliśmy drut i sznurki z pomidorami do niego a co powinnam zrobić teraz??
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania)

Post »

Żadem problem wkopać słupki dla wzmocnienia, do nich przywiązać druty, a do drutów sznurki.
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania)

Post »

Powoli, powoli...
Wbijasz obok pomidora palik drewniany i do niego przywiązujesz wstążeczkami pomidora... Jakiś problem?
A na przyszłość pomyśl, żeby tunel foliowy był na Twoją miarę, a nie odwrotnie.:-)
Awatar użytkownika
mdabr
200p
200p
Posty: 249
Od: 12 paź 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zarzecze, powiat jasielski, podkarpackie
Kontakt:

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania)

Post »

Planuję zakup tunelu o wymiarach 32m (długość) x 7,5m (szerokość). Wstępnie znalazłem kilka firm które oferują takie tunele z ocynkowanych rur o ściance grubości 2mm. Zastanawiam się czy taka grubość ścianki będzie ok (średnica rury to 42mm lub 60mm - około 1000zł różnicy w cenie i też się zastanawiam czy jest sens dopłacić i wybrać większą średnicę))?
Pozdrawiam, Mateusz
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko mało prawdopodobne.
Marakujtak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 maja 2016, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania)

Post »

a co będziesz w nim uprawiał
Awatar użytkownika
mdabr
200p
200p
Posty: 249
Od: 12 paź 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zarzecze, powiat jasielski, podkarpackie
Kontakt:

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania)

Post »

Marakujtak pisze:a co będziesz w nim uprawiał
Tunel będzie wykorzystany hobbystycznie do uprawy dyń gigantów (Atlantic Giant Pumpkin) a dodatkowo w wolnych przestrzeniach będzie pewnie trochę papryki, sałaty.
Pozdrawiam, Mateusz
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko mało prawdopodobne.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”