Nawożenie trawnika

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: trawa - proszę o podpowiedź w sprawie nawożenia

Post »

Jak temp. wzrośnie do ponad 5*C na stałe.
Awatar użytkownika
solange_33
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 16 wrz 2011, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Radomsko

Nawożenie trawnika kompostem

Post »

Witam forumowiczów.
Zbudowaliśmy drewniany kompostownik, w którym mieszkają dżdżownice kalifornijskie. Przy kompostowniku wkopałam naczynie, do którego zbieram wyciekającą ciecz z kompostu (to chyba coś w formie biohumusu mega śmierdzi i ładnie mi po tym rosną kwiatki w domu). Mamy ogromny plac z trawą i nawożenie wychodzi co roku dosyć drogo (bo na nawożeniu trawnika się nie kończy, są również inne rośliny). Posiadam do węża ogrodowego zbiornik, w który można wlewać nawóz i rozpylać przy podlewaniu. I tu się rodzi moje pytanie: czy mogę nawozić trawnik tym płynem z kompostu?
noedom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 kwie 2016, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Trawnik - zasadowa gleba - jak nawozić

Post »

Witajcie,
W zeszłym roku wiosną po budowie domu założyłem nowy trawnik.
Ze względu na różne prace budowlane (dreny, studnie chłonne, szmbo) moja gleba nie wyglądała najlepiej, więc nawiozłem ok 20cm "świeżej gleby", która po bronowaniu, równaniu, ubijaniu itp została obsiana mieszanką uniwersalna barenburg. Jak się zrobiło cieplej trawnik się pięknie zazielenił. Trawnik nawiozłem nawozem Fructus Trawnik w granulkach, z tym że zalecaną dawkę rozłożyłem na pół (połowa po wzejściu trawnika, druga latem).
Pod koniec lata trawnik wyglądał super, systematycznie kosiłem, podlewałem i nie wyglądał gorzej niż u kolegi, któremu w tym samym czasie trawnik zakładała "firma". Wyglądał po prostu dobrze, byłem zadowolony.
Przy zakładaniu trawnika starałem się zmierzyć pH gleby, ale wychodziły mi różne wyniki - pomiędzy 6-7. Zignorowałem to, przyjąłem, że pH jest akceptowalne.

W lutym w dosłownie 3 dni, mój trawnik mocno żółkł (stracił zieleń), i jakoś blado wygląda w porównaniu do okolicznych trawników.
Postanowiłem zrobić 2 rzeczy:
1. zwertykulować trawę - zebrałem ponad 6 ubitych taczek suchego siana (wszędzie czytałem, że na nowym trawniku nie powinienem, ale mimo wszystko delikatnie zrobiłem)
2. zbadać glebę - wykonane w stacji chemiczno - rolniczej
Oto wyniki:
pH - 7,3
zasolenie w g NaCl / dm3 < 0,2
N-NO3 < 3 mg/dm3
P 22 mg/dm3
K 62 mg/dm3
Ca 757 mg/dm3
Mg 104 mg/dm3
chlorki 16 mg/dm3

I odnośnie wyników mam pytanie: czym nawozić trawnik ze względu na wysokie pH? Gdzieś widziałem informacje nt. siarczku amonu, ale wszędzie był to opis dla sytuacji przed założeniem trawnika?
Jak nawozić w jakich dawkach, aby jednocześnie trochę zakwasić glebę?

z góry dzięki,
pozdrawiam,
Krzysiek
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Witam,

ponieważ nie znalazłem oddzielnego wątku na temat przenawożenia tranika podłączę się pod ten temat.
Proszę o pomoc w poniższej sprawie.
Trawnik roczny 50m2 zakładany z roki w maju 2015. W marcu 2016 zastosowałem nawóz wieloskładnikowy Compol NPK+Mg 15-5-8 +3 w ilości 2kg na 50m2. W kwietniu pierwsze koszenie na najniższym ustawieniu + wertykulacja + saletra amonowa kędzierzyńska (32% N) w ilości 3-4kg na 50m2.
Nawóz oczywiście na suchą trawę + obfite podlanie. I tutaj mam pytanie czy żółte (niekiedy czarne place) spowodowane są przenawożeniem czy może złą wertykulacją (ziemia nie była dostatecznie sucha). Co w takim wypadku robić? Lać wodę żeby saltra dalej nie paliła trawy? Czy dosiać trawę? A może czekać aż azot przestanie działać? Pomożcie proszę, fotki poniżej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Przecież jeszcze na dobre nie ruszyła wegetacja, a już po raz drugi zasiliłeś. Nadmiar azotu spowodował, że bakterie mogły się dobrze rozwijać i rozkładać nawet zdrowe korzenie. Jest podana taka ilość nawozu, że by wystarczyło na cały sezon. Radziłbym bardziej dopowietrzyć ziemię, nawet widłami nieco wzruszyć i umiarkowanie podlewać.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Ok dzięki za odpowiedź. Przyjadę zatem butami z kolcami. Dlaczego umiarkowanie podlewać?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Korzenie nie mogą stać w wodzie, muszą nieco mieć powietrza
markis80
100p
100p
Posty: 177
Od: 27 maja 2011, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Kupiłem dzisiaj 50 kg salmagu i 50 kg polifoski 6 za doradztwem Pani w składzie rolnym , i czytałem że można je połączyć tylko w jakich proporcjach na trawnik. Czy lepiej najpierw jeden potem drugi i w jakich odstępach czasu.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Nawożenie trawnika

Post »

29.06 dosiałem trawę, 17.07 zastosowałem saletrę amonową. W efekcie tranik się zagęścił i praktycznie nie ma śladów po wypalonych placach z 19.03.
Dziękuję za pomoc forumowiczom
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawożenie trawnika

Post »

markis80, gdybyś miał ileś tam hektarów do rozsiania, to wtedy celowe jest mieszanie tuż przed siewem, ale z jednym workiem zawsze lepiej wysiewać oddzielnie. Nie trzeba się zastanawiać, choćby o to czy można mieszać.
Cwieku
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 kwie 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Hej, mój trawnik ma 4 tygodnie. Koszony byl 2 razy. Jesień nadchodzi. Zastanawiam sie czy sypać go nawozem jesiennym? Mam florovit jesienny.
Polijka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 paź 2016, o 07:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Też miewaliśmy problem z mchem, psuł cały trawnik. A od zawsze mam wizję, pięknego, przystrzyżonego trawnika w okół domu, a czasem zamiast tego to rosło nam tam wszystko, co tylko możliwe i trudne do wyplewienia, tylko nie trawa. W tamtym roku wynaleźliśmy AntyMech Activ (z tego co pamiętam taka nazwa była), który usuwa mech i zapobiega jego powstawaniu i świetnie się sprawdził. Do tego jeszcze nawóz do trawnika i w końcu wyglądało jak trzeba. Ogólnie to zamawialiśmy na zmoderowano ekopom, możesz tym spróbować uratować swój trawnik w przyszłym sezonie.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Ja mam nieduży trawnik "użytkowy". Kiedyś dla dzieci. Teraz dla wnuczek. Koszę go ręczną kosiarką, a brzegi wykańczam nożycami. Nie nawożę go w ogóle bo jak trawa za duża urośnie to blokuje ręczną kosiarkę. Jak w miejscach zacienionych pojawia się mech to go wygrabiam grabiami. Mechnizacja i chemia nie ma miejsca na mojej działce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”