MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Poprzednia część wątku jest tutaj




Dziś sprawdziłem jak przebiega wygryzanie murarek - jakieś 3/4 kokonów było już puste :) I kolejne samice nadal się wygryzają, słoneczko teraz sprzyja, ale wiatr dziś był bardzo zimny.
Dopiero dziś też samiczki zabrały się za robienie porządków w rurkach i za ich zasiedlanie.
Pozdrawiam, Maciek.
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Murarki u mnie szaleją pyłku tyle że non stop pełne ładunki już ponad 20 rurek zamurowane dają czadu .

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

A u mnie prawie cisza, gdzieś zniknęły ;:130 Tylko trzmiele buczą i pszczolinka ruda. Śliwka zakwitła ,jabłonie. gruszka i czereśnia, i prawie bezruch.
jagusia111

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Moje też śpią. Chyba dwie wyszły jakieś dwa dni temu, ale ja się ochłodziło to się schowały i do tej pory, ani widu ani słychu.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

U mnie tylko samce wpadają z odwiedzinami. Polatają , polatają wdepną do paru rurek i albo się w nich chowają albo lecą sobie dalej. Znowu idzie ochłodzenie podobno i to bardzo przykre, nawet może popadać śnieg, więc jeszcze trochę poczekamy na bzyczenie.
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

A u mnie pojawiają się pierwsze trupy.
Zrobiłem dzisiaj przeglad i zostało mi 80 niewygryzionych na ok 700 kokonów. Nie wiem czy coś jeszcze z nich będzie. Niektóre kokony poddałem działaniu ciepła i kilka samic się z nich wygryzło ale były kompletnie bez formy. Kilka innych od razu wywiało w siną dal.
Jedna po wygryzieniu zaraz padła a w jednym kokonie który rozciąłem była martwa.
Zobaczymy jeszcze jutro czy coś się ruszy bo jeśli nie to najbliższe zimna je wymordują do końca.
Ale i tak jest lepiej od zeszłorocznego kataklizmu gdzie niewygryzła mi się ponad połowa.
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Znalezione w sieci - hotel dla owadów z europalet :D
Zdjęcie Sue Tatman
http://wildaboutgardens.org.uk/img/thin ... Tatman.jpg
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Świetna budowla! ;:oj

U mnie końcówka murarek nadal się wygryza, ale dziś okropny wiatr i mała szansa na ich wyloty.
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

lesioc

Bardzo fajnie to wygląda , efektywnie ale jak dla mnie mało praktyczne - łatwy dostęp wszelkich gryzoni robactwa ptactwa i ogólnie wszystkiego . To tak według mnie zapewne służy bardziej dla oka niż efektów hodowli .
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

A u mnie dziś pomimo znaczących prądów wietrznych kobitki zasówają nadal z ładunkami pyłku i zaślepiają kolejne rurki dziś pojawiła się pierwsza zamurowana z rdestu
Obrazek
Czyli już wiem że śmiało na przyszły rok moge takie rurki szykować ;-) .
Krótką chwilę obserwowałem dziś te moje robotnice i zauważyłem że przed wlotem do rurki przysiadały na domku w słońcu tak jakby chciały obsuszyć ładunek lub uspokoić lot przed celowanie w rurke albo lekko się wygrzać bo wiatr zimny :

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

elraf pisze: Bardzo fajnie to wygląda , efektywnie ale jak dla mnie mało praktyczne - łatwy dostęp wszelkich gryzoni robactwa ptactwa i ogólnie wszystkiego . To tak według mnie zapewne służy bardziej dla oka niż efektów hodowli .
Fakt, ptaki gryzonie, jeszcze z góry nie zadaszone, straszna wilgoć będzie w środku, zwłaszcza że jest tam słoma i siano ale pomysł fajny. Zwłaszcza że u mnie tych palet pełno leży i zawadza. A tak troszkę to przerobić, nastawić się na inne robactwo niz murarka i moze to być fajne.
... dziś pojawiła się pierwsza zamurowana z rdestu
U mnie też bezproblemowo go zasiedlają. Przynajmniej do około kilkunastu rurer wnoszą pyłek. Tylko czemu jeszcze żadnej nie zasklepiły?. :shock:
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
halfoat
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 maja 2007, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Słabo ten sezon na razie wygląda. Najpierw ciepło przyspieszyło wygryzanie samców, samice wygryzały się w zasadzie jeden dzień, pod koniec zeszłego tygodnia. Od tego czasu pojedyncze sztuki i w perspektywie przyszłego tygodnia nie bardzo widać lepszą pogodę. Mam nadzieję, że męska część populacji przetrzyma chłody, bo u mnie tak na oko więcej niż połowa jeszcze nie wygryziona.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.4

Post »

Jest kiepsko, samice śpią dalej i nie widać w najbliższej przyszłości ciepłego dnia , który by je wygonił z kokonów. O samce to bym się nie martwił , są najedzone i w świetnej kondycji. Przetrwają nadchodące chłody. Gorzej z niewygryzionymi samicami , nie wiem czy nie lecą już na "oparach" .
Dzisiaj zauważyłem ciekawą akcję samca. Siedział na kołku w pobliżu chatki i grzał się w słońcu. 30-40 cm od kołka zakwitły 3 kwiaty mniszka. Facet co chwila zrywał się i robił oblot kontrolny tych 3 kwiatów. W chwili gdy na jednym z nich usiadł trzmiel, samiec błyskawicznie zerwał się z kołka i zaatakował intruza (walnął go z boku, a nie z góry , więc to musiał być atak , a nie pomyłka :wink: ) Nigdzie nie czytałem do tej pory o takiej strategii murarki oczekiwania na samicę i pilnowania wybranych kwiatów. Coś jak Anthidium :)
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”