Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Drzewa ozdobne
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Szanse są bardzo marne albo i zerowe. Tuja niechętnie odbija ze starego drewna, to nie krzewy liściaste. Tuja prawdopodobnie uschnie.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Tak obchlastany cyprysowiec nie dał rady :lol: no ale to nie thuja
Obrazek
http://www.transatlanticplantsman.com/t ... hedge.html
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Dzisiaj przycięłam 5-6 letnie tuje Szmaragd , które miały ok. 2 m - myślę że przesadziłam bo ścięłam ok. 80 cm ? mam tylko nadzieję , że odbiją ? jak myślicie?
duduś
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Rosnąć to będzie rosło, kwestia tylko taka jak to wizualnie wygląda dziś, a przede wszystkim jak to będzie wyglądało w przyszłości . :roll: We wszystkim należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Kasia i Tomek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 10 maja 2015, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Witam! Mam ok. 60 szt. szmaragdów zasadzonych w rzędzie, odległość od siebie ok 70cm. Mają utworzyć żywopłot i zasłonić sąsiadów ;:215 . Sadzone były jakieś 4-5 lat temu i aktualnie mają ok. 180cm (niektóre ciut niższe a inne ciut wyższe ze względu na wcześniej rosnące w ich pobliżu inne rośliny, które spowalniały wzrost). Generalnie wszystkie mają ładną formę aczkolwiek wydaje mi się, że powinny być bardziej szersze u dołu. Na razie nie mam fotki ale postaram się wrzucić w niedługim czasie. Czy mogę je przyciąć, by choć trochę je zrównać i czy nie zaszkodzę im takim przycięciem??
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Nie, nie zaszkodzisz. Tylko nie do równa nożycami, tylko sekatorem wybierając z czupryny pojedyncze przewodniki, wycięcie takiego obniży wysokość, a nie zmieni pokroju. Tak z doświadczenia- one za niedługo i tak będą przodować...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Sadząc co 70 cm nie ciął bym zasadniczo całkiem. Ewentualnie w fazie wielkiej nudy tyle co fryzjer u łysego aby wyrównać baczki. Będziesz kombinował to pójdą na boki i może być z czasem problem. Brak światła i będą rude miejscami.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
quality-MS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 lip 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Mam pytanie dotyczące cięcia thui szmaragdowych. U mnie zostały wykorzystane na żywopłot ( ok. 105 szt. ) i dzisiaj to już rośliny ok. 15 letnie. Pierwsze mocniejsze cięcie tzn. ograniczające wzrost i przyrosty na objętości miały ok. 4 lata temu. Teraz chciałabym zabieg powtórzyć. Rośliny oczywiście wewnątrz mają liczne suche gałązki i tu moje pytanie, czy przycięcie do takiego ogołoconego miejsca da im szanse na "odbicie" czy lepiej nie ryzykować i pozostać na strefie zielonych gałązek?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Tnij do zielonego, ale z umiarem. Żeby nie okaleczyć roślin. Takie cięcie lepiej było przeprowadzić w maju. Jeszcze jedna rzecz jak będą sie rozchodzić na boki to z braku światła będzie więcej martwych igieł po bokach . Dlatego szmaragda najlepiej posadzić rzadziej i nie przycinać wcale, sam dojdzie. Obecny rok jest dobry mokro/ czasem aż za, ale odbija to po zeszłorocznych upałach.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

maryann pisze:A ja tak 'odmłodziłem' thuje, odm. kolumnowa. Zmobilizowałem się, bo od strony szosy wyłysiały na 120cm. Mamy szanse.... na 'zabranie się' od dołu?
Obrazek
To miejsce teraz:

Obrazek
Ta największa eksperymentalnie była ścinana dwa lata wcześniej.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
rustin
100p
100p
Posty: 101
Od: 19 mar 2014, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Odkopie temat. Mam posadzone w koło działki ok 120 tuj szmaragd. 80cm od ogrodzenia i między tujami. Mają z 6 lat i niektóre urosły na ponad 2m a niektóre mniej jak 1.5m. Zamiar jest taki aby zasłonić się od sąsiadów i wiatru.
Powiedzcie na jaką wysokość je przycinać? 2m? Nie chce nie wiadomo jak wysokich bo w końcu trzeba będzie je przycinać a nie mam zamiaru wchodzić na drabinę 3 metrowa. Ale też nie chce aby wyglądały jak za małe.
Regulamin Forum
rustin
100p
100p
Posty: 101
Od: 19 mar 2014, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Nikt tyle czasu nie pomógł
czy to jest dobre cięcie ?
https://youtu.be/tfP9GudY3Fs
Regulamin Forum
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”