Żywa wiklina w ogrodzie

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1735
Od: 26 lut 2013, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Na tym drugim zdjęciu, po kilkudziesięciu latach, to raczej nie jest żadna wierzba, pień i liście wyglądają zupełnie inaczej.

Ale taki kilkuletni płotek z wierzby wygląda fajnie, może przeplatać te gałązki przez kratki, zamiast cały czas ciąć?
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Ullak, dziękuję za zdjęcia.
Daria_Eliza, szkoda, że ten drugi płot nie jest z wierzby, bo taki efekt by mi pasował.

A w jakim wieku może być płot z pierwszego zdjęcia?

Mam rozumieć, że nie trzeba się bać odrostów korzeniowych i płot przy regularnym cięciu, nie zajmie z czasem dużo więcej miejsca wszerz?
Pozdrawiam. Jola.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Fafka, ten ze zdjęcia jest chyba jednak dopiero roczny.
Tu ktoś pokazuje podobno trzyletni:
https://www.youtube.com/watch?v=Zb3E292pVjk
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Wierzba nie wypuszcza odrostów z korzeni a jeśli już to sporadycznie w zalewowych terenach, np wyschniętych starych rzekach czy kanałach.
Są różne rodzaje wierzb, ja mam 14 rodzajów wierzb tzw. pyłkodajnych cennych dla pszczół, większość tworzy wzniesione korony ale np. wierzba smocza(sachalińska),Smitha, IBL-3 rosną w formie krzewu rozrastającego się wokół ale ukorzeniają się nisko gałęzie przylegające do ziemi a nie z korzeni.
Czerwonawe pędy mają następujące wierzby: IBL-7, IBL-8, Wawrzynkowa, Lipińskiego, Smocza a intensywny jasno zielony kolor ma wierzba Dzięgielowska.
Oczywiście te krzaczaste wierzby też można prowadzić w formie drzewka ale trzeba często przycinać boczne gałęzie.
Do silniej rosnących wierzb zalicza się Dzięgielowska, Sadłowicka,IBL-7,IBL-8,Kublera, Laurowa, Wiciowa(energetyczna).
Pozdrawiam
and777
Myśl stwarza doświadczenie i rzeczywistość
Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1735
Od: 26 lut 2013, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

and777, a które z tych wymienionych przez Ciebie gatunków dają jak najdłuższe roczne przyrosty i są giętkie, nie łamią się przy tworzeniu konkstrukcji typu altanka-kopuła? Bo szukam gatunku, który mogłabym do tego wykorzystać. No i czy masz jakichś sprawdzonych dostawców takiej wierzby? Może u Ciebie można się zaopatrzyć w kilka sadzonek?

Fafka, wydaje mi się, że ten wiekowy żywopłot jest raczej z grabu lub buka, ale nie widzę dokładnie liści. Jak zależy Ci na takim efekcie, to próbuj z tym drzewami, ale one rosną o wiele wolniej, niż wierzba, z drugiej strony są trwalsze.
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Elastyczne pędy mają: Dzięgielowska, Wiciowa, Wawrzynkowa, Lipińskiego, IBL7, IBL-8, Czeskie. Dzięgielowska i Wiciowa to wierzby tzw. koszykarskie.
Dodatkowo Wiciowa polecana jest przez ekologów do budowy naturalnych oczyszczalni ścieków dla gospodarstw wiejskich, dobrze rośnie na zanieczyszczonych wodach gruntowych, również znajduje zastosowanie jako wierzba energetyczna.
Wierzby łatwo ukorzeniają się oprócz Iwy, najprościej wyprodukować samemu sadzonki ze sztobrów.
Jeśli jesteś zainteresowana kilkoma sztobrami wierzb to daj znać na priv aby nie zaśmiecać wątku, wierzby Czeskie silnie rosną i mają elastyczne ciemno czerwone pędy, mam też ich kilka rodzajów w swojej kolekcji.
W sumie mam ponad 20 rodzajów wierzb.
Pozdrawiam
and777
Myśl stwarza doświadczenie i rzeczywistość
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

and777, wstaw jakieś zdjęcia IBL-8, interesuje mnie jak rośnie, bo znam tylko wygląd sztobrów.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Filmik z trzyletnim płotkiem uspokoił moje obawy, co do zbyt szerokiego rozrastania się wierzby. Wobec tego spróbuję i ja założyć taki płotek.
Dziękuję wszystkim za odzew. :wit
Pozdrawiam. Jola.
Awatar użytkownika
agryppina44
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 19 lut 2016, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: POMORSKIE

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Świetne rzeczy, ponieważ już od jakiegoś czasu chodzi za mną wiklina, a ja nie mogłam się zdecydować, to pozostawiam ślad. Mam nadzieję, że wątek będzie się nadal tak pięknie plótł. :wit
Pozdrawia Beatka
NECESSITAS ACUIT INGENIUM - Kochani, "burzy mózgów" ku pociesze i CARPE DIEM!
losieksowo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 lip 2016, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Czy jest tu ktoś jeszcze kto planuje budowę swojej altany wiklinowej?
Ja planuję zbudować taką o średnicy około 3-4 m.
W jednej z książek, gazet widziałam jednak taką altanę na kształt Waszych ogrodzeń czyli plecioną "na krzyż" od samej ziemi.
Pozdrawiam i czekam na zapaleńców którzy przyłączą się do budowy :)
ItsSkowyT
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 gru 2016, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Witam wszystkich serdecznie.
Mam pytanie odnośnie altany z wierzby.
Generalnie prześledziłem cały proces budowy i myślę, że dam sobie z tym radę, jednak jedno zostaje dla mnie tajemnicą.
Jak wykonać "(ażurowy parasol), który jest robiony oddzielnie, później zakładany na górę (dach jest wyplotem na sucho przez który przeplatamy w późniejszym czasie żywe odrosty), pręty o długości 3-3,5m"

Czy ktoś wykonywał już taki?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

Nie wiem czy w dobrym wątku piszę ale mam pytanie :) Mam posadzoną wierzbę tzw energetyczną, rośnie oddzielając mój ogródek od pola sąsiadów (ok 50 m). W zeszłym roku jej nie podcinałam. Marzy mi się od strony ulicy (11 m) zrobić przeplatany z witek wierzby płot. Jak myślicie kiedy ją najlepiej ściąć żeby zrobić płotek? Wiem że niektórzy ścinają zimą, ale na wiosnę jej kwiatostany są jednym z nielicznych pokarmów dla owadów. Mam teraz zagwostkę jak to najlepiej zrobić, żeby nie zaszkodzić?
Awatar użytkownika
Prymulka
100p
100p
Posty: 171
Od: 17 lut 2015, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Lubina

Re: Żywa wiklina w ogrodzie

Post »

:wit W tym roku zamierzam zrobić taki płotek z wierzby, tylko zastanawia mnie fakt, czy bez grubych dodatkowych podpór upleciona wiklina trzyma się w pionie?. Nie chciałabym używać wspomnianych podpór bo chciałabym uzyskać płot w kształcie łuku wysoki naokoło 1,50 m. Zależy mi też na tym,żeby cała konstrukcja ''była w ziemi'', a żeby wierzba cały czas rosła. Czy ktoś mógłby polecić jakiś sprawdzony splot?
Z góry dziękuje i pozdrawiam ;:196
Pragnę i potrzebuje większego ogrodu:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”