Mój przydomowy sad

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Właśnie miałem napisać, żebyś całkowicie zrezygnował z Izy. Szkoda tych 3 lat, żeby potem usuwać winorośle.
Nie lepiej Wiktorię?

PODSUMOWANIE rok 2016:
Punktacja , taka jak w latach ubiegłych, czyli:
miejsce 1 - 7pkt
miejsce 2 - 4pkt
miejsce 3 - 3pkt

(miejsce w poprzednim roku); odmiana ; suma punktów ; ilość osób głosujących ; średnia

DESEROWE JASNE
(1). Arkadia ; 125 ; 24 ; 5,21
(2). V25/20 ; 50 ; 15 ; 3,33
(3). Timur ; 41 ; 11 ; 3,73
(4). Łora ; 28 ; 5 ; 5,60
(36). Super Extra ; 25 ; 7 ; 3,57

DESEROWE RÓŻOWE/CZERWONE
(3). Arocznyj ; 45 ; 10 ; 4,50
(4). Liwia ; 26 ; 5 ; 5,20
(37). Wostorg Krasnyj ; 23 ; 6 ; 3,83
(1). Krasotka ; 21 ; 4 ; 5,25
(-). Rumba ; 16 ; 4 ; 4,00

DESEROWE CIEMNE
(1). Nadieżda AZOS ; 89 ; 19 ; 4,68
(3). Kodrianka ; 86 ; 17 ; 5,06
(2). Nero ; 48 ; ;16 ; 3,00
(12). Sfinks ; 31 ; 9 ; 3,44
(8). Festivee ; 31 ; 14 ; 2,21

BEZNASIENNE
(6). Nadieżnyj ; 21 ; 3 ; 7,00
(1). Kiszmisz Łuczistyj ; 18 ; 3 ; 6,00
(15). A-1704 ; 13 ; 4 ; 3,25
(8). Anastazja ; 9 ; 3 ; 3,00
(2). Kiszmisz Zaporoski ; 9 ; ;3 ; 3,00
Opracowanie: McGr3gor.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Hmmm - a co nie tak z Izą?

Szczerze mówiąc - sugerowałem się opiniami (m.in. na tym forum ale nie tylko) i od jesieni czytałem, szukałe, czytałem itd. Na tej podstawie (i na dridze eliminacji) zostało kilka gatunków i wśród nich Iza Zaliwska. Nie pamiętam już jednak kto, gdzie i jak zasugerował mi by posadzić dwie zamiast jednej.

W tej chwili już raczej nie ma sensu tego zmieniać - ale z drugiej strony - temat nie jest zamknięty. Jak pisałem - mam jeszcze spory kawałek działki - może w przyszłości rozszerzę liczbę gatunków (biorę pod uwagę również jakiś tunel niewielki).

A tą grupętraktuję w tej chwili jako grupę "treningową" - od razu zakładałem, że nie chcę startować z bardzo wyszukanymi odmianami (a pewnie i drogimi) bo potem błędy początkującego mogą mnie więcej kosztować.

Mimo wszystko jestem ciekaw czemu nie polecacie tej odmiany - czy chodzi tylko o ranking (swoją drogą bardzo ciekawy - podejrzewam, że z for typowo winoroślowych - tam mnie jeszcze nie było) czy jakieś inne cechy?

Darko - brzoskwinie rzeczywiście nie były okulantami. Takie było założenie, że dostanę rośliny przygotowane dla mnie już conajmniej rok wcześniej. Mimo wszystko nie spodziewałem się pąków kwiatowych już po posadzeniu. Będę obserwował jak wyglądają i jak się rozwijają - może to tylko pomyłka początkującego.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Ładna pogoda i wolny dzień sprawiły, że znalazłem chwilę czasu by się lepiej przyjżeć drzewkom.
Przy okazji zrobiłem trochę zdjeć - na których widać, że u mnie wiosna już w pełni.

Na początek kilka zdjęć całości. Jest trochę "nieporządek" - ale to skutek sadzenia winorośli w deszczu (nie sprzątnąłem obok nich jeszcze) i tymczasowym odwodnieniem. Jak znajdę czas to uprzątnę teren :)


Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Tutaj widać tylko kopczyki pod którymi są winorośla i ziemia jeszcze nie uprzatnieta - ale to i tak musi poczekać na wstawianie słupków podporowych na winorośla.
Obrazek

A na kolejnych zdjęciach pierwsze pąki na śliwach - zakładam, że może to być dla mnie znak, że przetrwały zimę:


Obrazek


Obrazek


A teraz brzoskwinie - te to już lada moment chyba pąki pootwierają. To te, o których pisałem - podejrzewam, że to są pąki kwiatowe te grube i różowe.

Obrazek


Obrazek



Obrazek


Obrazek


Obrazek

Czereśnie też się budzą:


Obrazek

A poniżej porzeczki i agrest - jak widać - mocno ruszyły (zwłaszcza odmany krzewiaste):

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Aktinidie mam jeszcze zakopczykowane ale w tym tygodniu musiałbym je już odkryć. Pąki już pękają:

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Śliwy japońskie:

Obrazek


Obrazek

Pigwa:

Obrazek

Grusze azjatyckie:

Obrazek


Obrazek


I na koniec aronie:

Obrazek


Obrazek

Przepraszam za dużą ilość zdjęć ;) ale to i tak nie wszystkie - nie dało się tego krócej pokaząć. Biorąc pod uwagę, że wcześniej nie miałem za bardzo okazji pokazać nic więcej niż zdjęcia z daleka - to myślę, że takie zbliżenie pokaże mój eksperymatnalny sad z nieco lepszej perspektywy.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Wszystko ładnie i pięknie, ale czy nie zapomniałeś
opryskać brzoskwiń przeciwko kędzierzawości liści?
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Mój przydomowy sad

Post »

A czy nie za wcześnie pryskać jak pąki jeszcze schowane?
per aspera ad astra
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Jeszcze niczym nie pryskałem.
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Tak to piękne chwile , gdy nowo posadzone drzewka rodzą się do życia. Wtedy jest duża satysfakcja, że się udało :)
A ile potem zachodu, żeby miały jak najlepiej i martwienie się o każdą chorobę :wink:
Potem następną chwilą jest owocowanie. Ja mam jeszcze sporo drzew które mi nie owocowały a mają już 4, 5 lat.
Mam jedną czereśnię, chora na raka ale trzymam ją z sentymentu, bo to jeden z pierwszych nasadzeń. Jadłem może do teraz jedną czereśnię, ale tak smacznej nigdy nie jadłem ;) (odmiana Vega )
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Dokładnie - jest duża satysfakcja i każda nawet najmniejsza zmiana cieszy oko.

Zwłaszcza miłe zaskoczenie, że w pierwszym roku po posadzeniu mam wszystkie brzoskiwnie obsypane kwiatami (tylko Nektaryna Harco ma jeden kwiatek :) ).

Nawet jeśli z jakiegokolwiek powodu (przymrozki itp) nic się nie zawiąże to i tak będzie satysfakcja, że drzewka są wartościowe (choć byłoby szkoda).

Ostatnio udało mi się dostać brakujące mi odmiany aktinidii. Przyszły w paczce - całkiem spore sadzonki (nie spodziewałem siętak dużych) i nawet już z zawiązkami kwiatów. Obecnie są już posadzone.

Obrazek


Ponadto mam już wbetonowane słupki na podpory pod szpaler winorośli i aktinidii (te drugie w literę T). Jeszcze tylko czeka je malowanie, napinanie drutów i będzie można wieszać pnącza (choć to jeszcze nie prędko - zwłaszcza w przypadku winorośli).

A właśnie - winorośle odkopałem i mam teraz obawy czy puszczą latorośle z pąków uśpionych - mam nadzieję, że tak.
Awatar użytkownika
ewacampanula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 23 paź 2013, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Mój przydomowy sad

Post »

jurek16a pisze:A czy nie za wcześnie pryskać jak pąki jeszcze schowane?
Przecież brzoskwinie na kędzierzawość pryska się bardzo wcześnie, tzn. przed pękaniem pąków. Potem jest już za późno, bo grzyb wnika w rozwijający się pąk i oprysk jest nieskuteczny.
Ja swoje pryskałam 6 marca.
Ewa
Awatar użytkownika
ewacampanula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 23 paź 2013, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Marrr pisze:Ładna pogoda i wolny dzień sprawiły, że znalazłem chwilę czasu by się lepiej przyjżeć drzewkom.
Przy okazji zrobiłem trochę zdjeć - na których widać, że u mnie wiosna już w pełni.
Sad, jak na przydomowy, jest ogromny :shock:

Czy będziesz w stanie to wszystko przejeść lub przerobić? :roll:
Ewa
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Chciałbym aby moje możliwości "przerobowe" były w przyszłości jedynym problemem jeśli chodzi o ten sąd :)

A tak na poważnie - przez pierwsze lata zbiory będą pewnie symboliczne więc na razie się nie martwię a myślę, że w tym czasie sukcesywnie będę odkrywał metody wykorzystania owoców w domowej kuchni i spiżarni.

Gdzieś to już pisałem, ale nie mogę znaleźć - mam nadzieję, że się nie powtarzam w tym wątku - Oczywiście zakładam, że może być taki moment, że coś może obrodzić w nadmiarze - jednak wydaje mi się, że wśród rodziny i znajomych zawsze znajdzie się ktoś, komu będzie można podarować coś, czego nie wykorzystamy a czego ktoś może nie mieć i chętnie spożytkuje.

Poza tym - gdyby już na prawdę dopadła mnie jakaś straszna klęska urodzaju to zawsze są jeszcze ludzie potrzebujący, jakieś organizacje itp (o ile nie staną na przeszkodzie nasze cudowne przepisy sanepid itp).
Myślę jednak, że do takiej sytacji jeszcze sporo czasu upłynie.

A przy okazji wczoraj kolejna niespodzianka. Wszystkie agrestu i większość porzeczek mają kwiaty, tak samo aronie a nawet na rozwijających się śliwach widzę po kilka pąków, które mogą być pąkami kwiatowymi :)
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Mój przydomowy sad

Post »

ewacampanula pisze:
jurek16a pisze:A czy nie za wcześnie pryskać jak pąki jeszcze schowane?
Przecież brzoskwinie na kędzierzawość pryska się bardzo wcześnie, tzn. przed pękaniem pąków. Potem jest już za późno, bo grzyb wnika w rozwijający się pąk i oprysk jest nieskuteczny.
Ja swoje pryskałam 6 marca.

Ewo ja może żle doczytałem że chodzi o pąki liściowe - zrozumiałem
Dlatego zawsze pryskam po kwitnieniu, ale skoro masz rację to w przyszłym roku tak zrobię
Pozdrawiam Jurek
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Mój przydomowy sad

Post »

Winorośle powinno się sadzic po 15 maja. Wiesz dlaczego?
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”