Przedplon

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Przedplon

Post »

Nic nie siej. Po pierwsze nie ma czasu, po drugie jak będziesz przykopywała przedplon wykopiesz obornik. Na temat zbierania przedplonu na kompost mam swoje zdanie i nigdy tego nie robię, tak planuję, żeby przykopać.
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Przedplon

Post »

Koński obornik jest bardzo mocny i powinno się go przekopać jesienią. No cóż, nie ma co płakać na rozlanym mlekiem. Daj mu się przegryźć z ziemią i nie bobruj już siejąc i przekopując przedplon.
Ja gorczycę kupowałem na rynku z paszami i to jest tania impreza, za 500 g zapłaciłem 3 zł.
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedplon

Post »

Kompost pisze:Koński obornik jest bardzo mocny i powinno się go przekopać jesienią.
Nie w temacie, ale zapytam - co to znaczy bardzo mocny i od czego jest mocniejszy?
MariaM53
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 kwie 2015, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przedplon

Post »

Nie jest mocny ;)

Przekompostowany obornik koński jest idealny na wiosnę, gdyż nie pali nasion i sadzonek.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Przedplon

Post »

Podobno koński obornik jest jednym z najlepszych i szybko się rozkłada (szybciej, niż inne oborniki), ale to na marginesie dyskusji w temacie przedplonów. U mnie peluszka nadal rośnie. Daję jej jeszcze trochę czasu. Za to żyto siane jesienią po osiągnięciu ok 20-25 cm wysokości zostało parę dni temu skoszone, przeschło nieco, a dzisiaj zaczęłam przekopywanie zagonków, na których rośnie. Już się rozglądam za porcją żyta na kolejny jesienny siew.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Przedplon

Post »

Do zeszłego roku siałam żyto na jesień, pieknie rosło. Ale jak przychodziło do przekopania... było ciężko. Zastanawiałam się na glebogryzarką do tego celu, ale czy taka średniej klasy dałaby radę? Oczywiście najpierw było ścinane podkaszarką i zaraz potem kopane.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Przedplon

Post »

Mnie żyto zaskoczyło. Siałam jesienią, potem machnęłam ręką bo byłam pewna że ptaki wszystko wybrały. Teraz mi poplon rośnie jak szalony a wcale go już mieć bym nie chciała. Korzenie długie ale plus jest taki, że i wyciagnać roślinę w całości z ziemi jest łatwo. Na przekopanie nie mam już szans.
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Przedplon

Post »

Ja w sumie dwa razy ścinałam żyto na jednym zagonku. Po pierwszym ścięciu szybko zaczęło odrastać, więc skosiłam drugi raz i bez problemu przekopałam. Korzeni było dużo, ale delikatnych, cienkich, łatwych do przekopania. Trudniej było tam, gdzie żyta sypnęło się zdecydowanie za gęsto, ale generalnie przekopanie nie stanowiło większych trudności. Za to gleba po przekopaniu była lżejsza i spulchniona. Jak to wpłynie na plony przekonam się za parę miesięcy.
ogrodowo
Zapraszam :-)
MariaM53
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 kwie 2015, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przedplon

Post »

Wróciłam z wakacji i wzięłam się za prace w warzywniku :)
Całe szczęście, że przykryłam wszystko agrotkaniną - mało miałam pielenia. Nie siałam przedplonu, wystarczy obornik koński :tan
Ogród już założony, tylko pogoda do bani: mokro i zimno.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc ;:180
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Przedplon

Post »

Jesienią wysiałam gorczycę. Na tyle późno, że nie zdążyła zakwitnąć. Nie przekopywałam jej przed zimą, by ziemia była okryta. Teraz chcę ją przekopać, po zimowym przemarznięciu jest w kolorze słomy. Czy już czas? Czy poczekać do marca? Czy przed przekopaniem dodać jakiś nawóz azotowy i jaki? Z tego co już wcześniej wyczytałam, przekopany nawóz zielony zabiera glebie azot i trzeba go uzupełnić. Ogrodem zajmuję się od niedawna, gorczycę siałam pierwszy raz, stąd pytania pewnie naiwne...
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedplon

Post »

Mam pytanie. dopiero przekopałam warzywnik, gdzie część darni odwróciłam do dołu i przysypałam pozostałą ziemia, a część darni wywaliłam. Na to wszystko rozsypię kompost. Pytanie - czy w miejscu warzyw, które sadzi się w późniejszym terminie siać jakiś przedplon na tak przygotowanej ziemi, czy zostawić.?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Przedplon

Post »

Jeśli masz małą powierzchnię pod uprawę, najlepiej siać przedplon, w zależności co będzie plonem głównym warto posiać koper, rzodkiewkę itd.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przedplon

Post »

Czy to jest gorczyca? Wysiałam mieszankę różnych nasion, ale tylko jeden rodzaj wschodzi jak na razie.
Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”