Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Rokitnik - zdecydowanie za dużo wody. Korzenie muszą przeschnąć. Ja bym dała im tydzień. Podlewaj dopiero wtedy, gdy korzenie na dole doniczki będą blade jak papier prawie.
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Rokitnik ja bym nie stawiała na keramzycie, ponieważ w ten sposób korzenie na dole nie przeschną, a chodzi o to, by przestały gnić. To normalne, że korzenie na górze szybciej przesychają. Ale jak będziesz kąpać storczyki mocząc je w wodzie gdy korzenie zrobią się blade, nie musisz robić przy nich nic więcej. U mnie żaden storczyk nie stoi na keramzycie. :)
Przy okazji kąpieli (jak już korzenie wyschną) ja te na górze pryskam wodą, bo czasami gdy doniczka jest zanurzona w wodzie tylko na 2/3 wysokości nie zawsze woda dociera do górnych. Ale na razie odczekaj aż podłoże wyschnie.
caroline093
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 mar 2016, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Witam, mam problem ze storczykiem, ponieważ jego liście stały się pomarszczone i straciły jędrność. Na początku myślałam, że to z powodu zbyt częstego podlewania (raz w tygodniu), ale gdy przekwitł (4 miesiące temu) podlewam go rzadziej. Może go przenawoziłam, bo gdy kwitł wlewałam nawóz przy każdym podlewaniu. Nie wiem teraz jak go uratować. Bardzo będę wdzięczna za pomoc. Dodam, że storczyk stoi od zachodniej strony. Wstawiam zdjęcia
Obrazek

-- 29 mar 2016, o 16:49 --

Jeszcze przesyłam zdjęcie korzeni
:wink:

Obrazek
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

caroline093 sprawdź czy w podłożu nie ma robaków. Jak często/rzadko go podlewasz?
caroline093
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 mar 2016, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Nie ma robaków. Podlewam go mniej wiecej raz na 2 tygodnie. Teraz 2 liście od spodu zżółkły :(
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Caroline wstaw ten post może w wątku o ratowaniu storczyków tutaj. Tam więcej osób zagląda, może ktoś coś doradzi.
6osi4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 cze 2013, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk - liście

Post »

Dostałam ostatnio dwa storczyki i mają one takie liście:
Obrazek
Obrazek
Kwiatów mają dosyć dużo i akurat one wyglądają b. dobrze tylko te liście mnie martwią, bo wyglądają mało zdrowo i są pomarszczone, ogólnie wszystkie są jakieś wiotkie. Dlaczego tak wyglądają??? Jak je zregenerować by były piękne? Sama spryskałam je regeneratorem florovitu(te małe plamki to to), ale nie wiem, czy to coś da.
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk - liście

Post »

Obstawiam, że zostały przelane lub przesuszone dobrze byłoby sprawdzić stan korzeni.
Ponadto radziłabym aby nie stawiać ich w pełnym słońcu one nie lubią stać w południowym oknie lub bezpośrednio na słońcu.
Musisz uzbroić się w cierpliwość jeśli z korzeniami wszystko będzie ok to ogranicz podlewanie (podlewaj tylko wtedy gdy korzenie będą srebrno-zielone).
Awatar użytkownika
bettysolo
500p
500p
Posty: 567
Od: 12 paź 2010, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Czy jak marszczą się liście to ma za mokro czy za sucho ?
Pozdrawiam Beata :)
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Przelanie jak i przesuszenie objawiają się w ten sam sposób.
Przy przesuszeniu pomoże przetrzymanie rośliny w kąpieli dłużej przy następnym podlewaniu. Przy przelaniu niestety nie. By móc określić co jest przyczyną takiego stanu liści trzeba by zerknąć w korzenie, bo to najprawdopodobniej tam tkwi problem.
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk - liście

Post »

6osi4 pisze:Dostałam ostatnio dwa storczyki i mają one takie liście:
Obrazek
Obrazek
Kwiatów mają dosyć dużo i akurat one wyglądają b. dobrze tylko te liście mnie martwią, bo wyglądają mało zdrowo i są pomarszczone, ogólnie wszystkie są jakieś wiotkie. Dlaczego tak wyglądają??? Jak je zregenerować by były piękne? Sama spryskałam je regeneratorem florovitu(te małe plamki to to), ale nie wiem, czy to coś da.

Czy po podlaniu (nie wiem jak to robisz) odlewasz wodę z ceramicznej doniczki? Jeśli nie to doprowadzi do gnicia korzeni. Storczyki nie mogą stać w wodzie.
6osi4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 cze 2013, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

To chyba wszystko od słońca było, bo już wyglądają lepiej, staram się odlewać wodę:)
Ryjek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 lut 2017, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Miękkie liście

Post »

Kupiłam storczyka w supermarkecie. Po zakupie przesadziłam go, obcinając przy tym nieliczne miękkie albo zgniłe korzenie, które zasypałam cynamonem. Poza tym storczyk wydawał się zdrowy. Potem przez 2,5 tygodnia go nie podlewałam. Trzy z pięciu liści storczyka stały się tak miękkie, że można je wyginać. Załączam zdjęcia korzeni i liści. Kwiaty natomiast są w doskonałym stanie. Pąki nadal się rozwijają. Dzisiaj storczyka obficie nawodniłam wodą destylowaną z biohumusem eco do storczyków. Jak jeszcze mogę mu pomóc? Czy mam go znowu przesadzić? Czy może go zasuszyłam? A może to jakieś choróbsko? :cry:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”