Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
jimmisek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 31 lip 2015, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

Proszę powiedz mi jeszcze czy mam dosiewać trawę bo jak widać na 3 i 5 zdjęciu mam braki w trawie i w sumie pasy brakującej trawy na działce,czy trawa się rozkorzeni czy ją dosiewać?
Ile mam liczyć piasku na 10a i jakiej frakcji,bo oczywiście muszę zakupić.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

Dosiewkę sobie odpuść. Piasek 0,5-1mm. 2 tony spokojnie powinno wystarczyć. Przed zabiegiem nisko skoś trawę.
Awatar użytkownika
sztefan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 kwie 2016, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

Też jestem zdania, że nie ma sensu robić wertykulacji w tym przypadku. Zbędna praca na chwilę obecną ... Lepiej postawić na areację i fakt można użyć do tego specjalnej maszyny, ale są też bardziej domowe rozwiązania, czyli np. użycie zwyczajnych wideł:) Można też zainwestować w specjalne kolczaste nakładki na buty ;)
:)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

Widly czy buty z kolcami poprawia sytuacje na jakiś miesiąc . Jeszcze bardziej zageszczasz grunt tym "patentem".
Awatar użytkownika
sztefan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 kwie 2016, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

Tylko, nie wszystkich stać na specjalne urządzenia. Choć jeśli komuś zależy to warto oczywiście zainwestować :)
:)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

A kto mówi o kupowaniu ? Przy obecnych cenach wypożyczenia szkoda inwestować żeby przeprowadzać ten zabieg co 2 lub trzy lata :wink:
Awatar użytkownika
Katiusza
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 kwie 2016, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

My za wertykulator i areator Raptor 2300S (3w1) daliśmy 4 stówki z groszami wraz z przesyłką. W tym roku wypożyczenie sprzętu w naszym mieście to 100 zł za dobę (tak mówił sąsiad). Szczerze to wolę kupić i mieć swoje niż wypożyczyć, co też za bardzo mi się nie opłaca, bo cztery wypożyczenia to koszt nowego urządzenia. Areujemy trawnik 1-2 razy w roku, wczesną wiosną i jesienią jeśli jest taka konieczność.
jimmisek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 31 lip 2015, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

Katiusza pisze:My za wertykulator i areator Raptor 2300S (3w1) daliśmy 4 stówki z groszami wraz z przesyłką.

To coś czyli "Raptor" napędzane gniazdkiem nadaje się do torfu,mowa jest o konkretnym spalinowym Weltykulatorze,Aeratorze który spokojnie spełni swoją role na 10A nawiezionej ziemi,zbitej,twardej gdzie nie gdzie z kamieniem.
Awatar użytkownika
Katiusza
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 kwie 2016, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

Tak dla sprostowania, torfowej ziemi nie mamy, raczej gliniasta, twarda. Kamienie mamy wybrane, chyba że gdzie niegdzie trafi się kamuszek średnicy 2-3 cm, ale to to staram się zbierać. Działkę mamy 6 arową z domkiem jednorodzinnym. Chcieliśmy elektryczną bo jest tańsza od spalinowych, zwłaszcza że możemy się spokojnie podłączyć do gniazdka. Dla naszych potrzeb na takiej powierzchni maszyna ta sprawuje się całkiem nieźle ;-) Fakt faktem na dużych powierzchniach taka z kabelkiem słabo się sprawdzi, a za dobrą spalinową trzeba trochę grosza wyłożyć.

Ja z takim zapytaniem. Czy jedynym sposobem, na wyrównanie ziemi między kępami trawy są grabie? Może po kolei. Mamy mały kawałek ziemi gliniastej z 3 letnią młodą trawką. Trawa zamiast ładnie się rozłożyć na ziemi, zbiła się w kępki tworząc"góry doliny". Chciałam zasypać je kompostem i wyrównać grabiami powierzchnię tylko to równanie różnie wychodzi :-/ Może macie sprawdzone pomysły jak zrobić by było dobrze?? Nie wiem czy wertykulacja zda egzamin w tym przypadku. Arearowaliśmy trawnik ok miesiąca temu i nim zawertykulowałabym muszę jeszcze kawałek odczekać. Znając życie będzie sucho i nici z moich planów :-/
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

Kiedy ludzie zrozumieją że tych dwóch urządzeń nie da się połączyć w jeno ?
jimmisek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 31 lip 2015, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

A więc tak,dzisiaj pożyczyłem aerator spalinowy taki ze sprężynkami,powiem szczerze ze jestem zawiedziony i nie wiem co mam dalej robić,mianowicie po porządne aeracji chciałem sypnąć piachem następnie nawozem,okazało się ze te aerator ledwie co robi na mojej trawie bruzdy masakra lepiej ti ja wygranie grabiami no szczerze cos tam widać ale szalu nie ma.Nie wiem co mam teraz robić bo sporo mam starej trawy a i chcąc sypnąć piachem a potem nawozem to musze zrobić dziury,bruzdy tylko pytanie czym,proszę pomóżcie bo aerator mam do jutra a stoję w martwym punkcie,
jarek79kk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 cze 2016, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

witam podepne sie pod temat, trawnik zalozony kilka lat temu, czesciowo jak jesz\cze nie mieszkalem a zeby dzieci mialy juz gdzie posiedziec to rozwinalem z rolki 100m2, reszt 350m2 posialem, posiane jest jako taki, wzglednie jestem zadowolony choc szlu nie ma, ale czesc z rolki juz jest duzo gorsza, mianowicie nie moge sobie poradzic z filcem. wypozyczne sprzety czy tez te marketowe w cenie kiluset czy nawet do 2k zl to wg mnie zabawki i takimi do tej pory (wypozyczanymi) przeprowadzalem zabiegi wertykulacji co roku na trawniku z roznym efektem. ale do rzeczy w tym roku poczatkiem maja wertykulowalem calosc, przypadkiem w centrum ogrodniczym natrafilem na wertyulator spalinowy z prawdziwego zdarzenia i okazalo sie ze doba to koszt zaledwie 70zl. wypozyczylem i jazda, dzien wczesniej trawnik solidnie podlalem i nastepnego dnia od rana do pracy, niestety na czesci gdzie mam pierwszy trawnik z roki filc jest taki ze nawet ta profesjonalna wazaca chyba z 70-80-kg maszyna nie daje rady. w miejscach gdzie juz widac sam filc mopge ugniatac go jak gabke na ok 1-2 cm po czym on wraca go gory jak gabka :-) nie chce mi sie tego calego przekopytac itd...pytanie czy moge spryskac to randapem i nawiezc na to ziemi i zasiac na nowo czy MUSZE przekopac? czy pod nowo naweziona ziemia (+/-5cm) ten filc zgnije?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

Jak bedzie minimum 20cm ziemi nowej to nie musisz nawet tego pryskac
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”