Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
mentor211
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lut 2016, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Renowacja Trawnika

Post »

Dzięki za rade, zrobię jak w pierwszym akapicie, tle że jest jeszcze jeden problem na środku trawnika mam 40 borówek amerykańskich i jak przekopie trawnik i dosypie ziemi wokół borówek również to boje się że pędy zaczną zamierać
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Renowacja Trawnika

Post »

Rozumiem, że jak dosypiesz nową warstwę ziemi krzewy borówki będą znajdować się poniżej przyszłego trawnika? Jedyne co mi przychodzi do głowy to albo obudować deskami ten zagon borówek tj. coś na zasadzie podniesionej rabaty tyle, że w drugą stronę. To znaczy borówki będą się znajdować te 10-20cm poniżej trawnika.

Obrazek

Albo po prostu podnieść rabaty z borówkami na planowaną wysokość trawnika, ale to jest bardzo kłopotliwe przy takiej ilości roślin.

W każdym razie jeśli te krzewy są jakoś sensownie zgrupowane nie powinno być problemu z wytyczeniem geometrycznej rabaty dla tychże borówek i obudowanie jej deskami. Chyba, że są porozrzucane po całej działce bez składu i ładu. Wówczas będzie to problem.
mentor211
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lut 2016, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Renowacja Trawnika

Post »

Dzięki zrobię tak jak napisałeś
Oinone
200p
200p
Posty: 205
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: Renowacja Trawnika

Post »

Witam,

mam pytanie:

wokół domu mamy połać brzydkiego trawnika - brzydkiego, bo częściowo zadeptanego, w całości umiejscowionego na glinie i wysianego niewiadomo jaką trawą... Słowem-do 'przerobienia'.

Czy dobrym pomysłem będzie :
1) skoszenie trawy BARDZO nisko (najniżej jak się da naszą kosiarką)
2) przeprowadzenie wertykulacji (najniżej jak się da wypożyczonym sprzętem)
3) zasianie/dosianie nowej trawy
4) posypanie wszystkiego cienką warstwą piasku dla rozluźnienia gleby... piasek powinien powchodzić w rowki po wertykulatorze

Proszę praktyków o komentarze...
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Renowacja Trawnika

Post »

W zasadzie wszystko brzmi bardzo dobrze z tym, że kosząc nisko nie wyeliminujesz tej "złej" trawy, która tam jest. Po pewnym czasie i tak odrośnie zagłuszając świeżo dosianą trawę. Bo o ile miałbyś do czynienia z chwastami dwuliściennymi (mniszek, babka, koniczyna) wówczas po zastosowaniu odpowiedniego herbicydu usuniesz je pozostawiając szlachetną trawę. Natomiast jeśli trawnika składa się z jednoliściennych chwastów (chwastnica, kostrzewy trzcinowej etc.) wówczas musisz wszystko ściągnąć i założyć trawnik od nowa.

Jeśli jest to mały obszar wydaje mi się, że byłoby to najlepsze rozwiązanie. Jeśli zaś duży może punktowa eliminacja chwastów byłaby jakimś rozwiązaniem.

Po prostu bez radykalnej eliminacji niepożądanych roślin na trawniku cała praca pójdzie na marne.

Pozostałe punkty tak, z tym, że kluczowy jest pierwszy.
Oinone
200p
200p
Posty: 205
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: Renowacja Trawnika

Post »

mw116


Kwestia jest taka, że na tym skrawku terenu problemem nie są chwasty tylko zabidzona trawa - kupiliśmy dawno temu trawę jakiejś kiepskiej jakości, więc przy dość intensywnym chodzeniu zbiedniała i pojawiło się sporo placków samej ziemi... Stąd pomysł na punkty 1,2,3,4 z poprzedniego postu.

No i mile widziana będzie sugestia JAKĄ trawę posadzić (gazonową? jaki producent?) żeby przy intensywnym użytkowaniu trawa 'dawała radę'...

pozdrawiam
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Renowacja Trawnika

Post »

Rozumiem. Skoro nie ma problemu z chwastami to zrób tak jak to opisałeś wyżej. Tak jak wspomniałeś, dobrze by było gdybyś rozluźnił tą zbita glebę. Porządna aeracja, wertykulacja i rozsypanie piasku powinno przynieść dobre rezultaty. Dorzuciłbym jeszcze do tego piasku kompostu tudzież ziemi do kwiatów i wszystko zagrabił. Dodatkowo w miejscach mocno zadeptanych użyj wideł ogrodniczych i lekko przekop te najbardziej zbite fragmenty gleby.

Co do rodzaju trawy to najlepsza do intensywnego użytkowania będzie mieszanka sportowa. Producenta nie podam bo się nie orientuję w tej branży jednak najważniejsze jest żeby w składzie mieszanki dominowała życica trwała i wiechlina łąkowa.

Oczywiście prace rozpocznij dopiero aż gleba nieco obeschnie.
Oinone
200p
200p
Posty: 205
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: Renowacja Trawnika

Post »

Dzięki! Tak zrobię!

Aha - i Oinone to kobieta ; )
jimmisek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 31 lip 2015, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wertykulacja,areacja jak wykonać prawidłowo

Post »

Witam Serdecznie
Proszę o radę.
Działka 10a,ziemia nawieziona-słaba ziemia.
Trawnik posiany w zeszłym roku,trafiłem najpierw na ulewę co zmyło mi nasiona,potem na upały lato 100 lecia.
Trawa wzeszła,jako tako gołych placków nie mam ale jest rzadka.
Nie wiem czy dobrze kombinuję ale chce przeprowadzić wertykulacje potem aeracje,następnie posypać piachem,dosiać trawę nawieź azotem-czy to dobre rozwiązanie.
Mam gościa co za 10a ze sprzątaniem powiedział mi 450zł,wypożyczenie wertykulatora-aeratora spalinowego kosztuje 50zł za dobę :D
Więc cena mówi sama za siebie,pytanie jak mam prawidłowo wykonać wertykulację?
Doczytałem ze najpierw wzdłuż potem wszerz naokoło 10mm,następnie to samo naokoło 20-30mm,ale też doczytałem żeby nie wykonywać tego zabiegu na młodym trawniku.
Proszę o rade bo sam nie wiem co mam robić a trawnik mam brzydki.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Wertykulacja,areacja jak wykonać prawidłowo

Post »

jimmisek pisze: Mam gościa co za 10a ze sprzątaniem powiedział mi 450zł,wypożyczenie wertykulatora-aeratora spalinowego kosztuje 50zł za dobę :D
Zabawne jest to że ktoś znalazł "gościa" co mu wciśnie taki badziew za 50zł... nie ma takiego urządzenia :roll:

Wstaw zdjęcia tej "ziemi" to zobaczymy jak to wygląda.
jimmisek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 31 lip 2015, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wertykulacja,areacja jak wykonać prawidłowo

Post »

Nie zrozumiałeś,pewny Pan który wykonuje swoim urządzeniem tą usługę ze sprzątaniem bierze za to 450zł,a wypożyczenie gdzie indziej czyli firmy ze sprzętem budowlanym i ogrodniczym kosztuje 50zł za dobę i robię to osobiście ja.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
jimmisek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 31 lip 2015, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

Kolego "PiotrekP" i co myślisz na te rozwiązanie co chcę przeprowadzić?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Odnowa - renowacja trawnika(areacja,wertykulacja)

Post »

Ja bym wertykulację sobie w tym roku odpuścił bo trawnik tego nie wymaga. Jak już to zrób aerację i piaskowanie. To jest sprzęt którym się to wykonuje https://www.google.pl/search?q=aeracja+ ... eCbWAsM%3A i nie znajdziesz go w cenie 50zł. widać że gleba jest zbita. Trawnik będzie wymagał dożo nawozu i wody. Jeżeli to są zdjęcia po zimie to trzyma się całkiem nieźle.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”