Arzim - Kaktusowe początki

Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

onectica pisze: Nie namawiam, ale podpowiadam, że oprócz sklepów i marketów jest jeszcze allegr. i forumowe wątki sprzedażowe ;:170
Przy czym zakupy i wymiana forumowa to coś, co ja osobiście sobie najbardziej cenię.
Na tą chwile wątki forumowe są jeśli chodzi o różnorodność zdecydowanie najlepsze oferują dużą różnorodność i lepszą jakość materiału. Allegro w to ogólnie materiał podobny do marketów i tylko wyjątkowo są jacyś niezależni sprzedawcy.
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Phacops pisze:allegrooo w to ogólnie materiał podobny do marketów i tylko wyjątkowo są jacyś niezależni sprzedawcy.
E tam, bez przesady, nie jest tak źle, jest na Allegro sporo "niezależnych" hodowców, znanych choćby i z tego Forum.
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Trochę swój wątek zaniedbałem, a przez ten czas trochę się działo :)

Może zacznę od tego, że kaktusy przeniosłem z okna balkonowego służącego za "zimowisko", gdzie i tak od miesiąca były temperatury ok 17 stopni, na mój parapet (niestety wschodni, ale gdzieś w połowie kwietnia, w maju wyniosę je na balkon) oraz zacząłem spryskiwać, więc można powiedzieć, że sezon rozpoczęty.

Kolejna sprawa, to kilka nowości, głównie Mammillarie, a u M. zeilmanniana jakieś dwa tygodnie temu pojawiły się pąki :tan
Obrazek

Reszta nowości

Obrazek Obrazek Obrazek Widzicie? Nie tylko Mammillarie, kilka Echinopsisów trzeba mieć, a to pierwszy jakiego widziałem

I mój nowy ulubiony kaktus 8-)

Obrazek


Następna rzecz to siew eksperymentalny... Mimo iż odradzaliście mi robienia wysiewu bez żadnych środków grzybobójczych, to nie mogłem wytrzymać i zrobiłem jak chciałem ;:224
Jestem jednym z tych ludzi, którzy najlepiej uczą się na błędach, więc zanim wysiałem większość nasion musiałem sprawdzić co i jak i co zrobić inaczej (oczywiście ten drugi już będzie z Previcurem i z zaprawą).

Więc, wysiałem dwie mammillarie, polythele f. nuda i jedną nieznaną po 15 nasion do kubeczka (polythele mam jeszcze ponad 200 nasion więc problemu nie ma, a tej drugiej kilkadziesiąt). Użyłem dwóch kubeczków w razie jakby mi jeden pękł i wsypałem tam zwykłego żwirku akwarystycznego 1,4-2mm. Przekonałem się, że jest on za duży do wysiewania, więc to wysiewu głównego użyje głównie grubego piasku i tylko trochę żwirku. Nie wiem czy nie powinienem dodać trochę związków organicznych, więc to też pewnie zrobię.

Wysiałem je 28 lutego, oto efekty po ponad tygodniu ;:131

Obrazek
Mammillaria nieznana, wschody 11/15
Obrazek
Mammillaria polythele f. nuda 3/15 (2 są pod kamykami, widać je z boku, główna wada samego żwirku w połączeniu z małymi nasionkami)

No i z okazji dnia kobiet, spóźnione wszystkiego najlepszego i oto jedyny kaktus jaki mi do tej pory kwitł i kwitnie, o którym mówiłem na samym początku że go pokażę, wrażenia nie robi ale to jedyne co mam :|

Obrazek
Artur
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

arzim pisze:No i z okazji dnia kobiet, spóźnione wszystkiego najlepszego i oto jedyny kaktus jaki mi do tej pory kwitł i kwitnie, o którym mówiłem na samym początku że go pokażę, wrażenia nie robi ale to jedyne co mam :|
No i pięknie! Za życzenia dziękuje(my) :D a wiosna i lato dopiero nadchodzi, więc wszystko przed Tobą. Jak nie w tym roku to w przyszłym :wink:

A co do błędów - trzeba eksperymentować, ale warto się też uczyć na cudzych :)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Trochę spóźniony ( chyba jak zwykle ) witam na forum :wit Kiedy włożysz w kaktusy serce i zaczną Ci się odwdzięczać kwiatami, tak jak Lucy mówiła Twoja lista must have będzie wzrastać w zastraszającym tempie :) Czasem ukierunkowanie się na konkretny gatunek jest bardzo ciężkie, bo na przykład moim zdaniem każdy gatunek ma coś w sobie i jest godny uwagi, a wtedy ograniczeniem może być już tylko miejsce :D Wspominasz o mammillariach, czyżby kolejny osobnik przypadek mammillariozy, którą pewien Pan regularnie zaraża ? :) Bardzo ładna bombycina, zapewnij swoim podopiecznym duuuużo słońca latem,wtedy na pewno będą szczęśliwe ;:3 ;:3 ;:108
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Witam :wit
Obawiam się, że właśnie ta mammillarioza mnie dopadła. Po prostu u pewnego Pana za długo na wątku siedziałem, a następnego dnia będąc w B. widzę mammillarie no i jak się powstrzymać ;:224 Potem to już z górki :)

I nie martw się, słońca latem nie mam zamiaru im skąpić ;:3
Artur
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Również dziękuję za życzenia i gratuluję kwiatka na mammillarii. Ja mammillariozy nie mam, ale u kogoś chętnie zawsze te rośliny pooglądam. Niech kaktusowych kwiatów będzie w tym sezonie jak najwięcej! :wink:
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
D-avi-D
500p
500p
Posty: 950
Od: 18 cze 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Ładne mammilarki prezentujesz :) Widzę, że i wysiewy u Ciebie, trzymam kciuki :wit
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Dzięki :)

A propos wysiewów, na siewkach Mammillaria polythele pojawiły się zaczątki cierniów ;:138 a w sobotę postanowiłem wysiać moje mixy nasion (jakieś 200 nasionek z czego już po 5 dniach kilka wykiełkowało) i większą część tych samych nasion co wcześniej (razem 150)
I tak sobie myślę "Co ja narobiłem, co ja z tym będę robił, gdzie ja to pomieszczę..." :shock:
Przecież nawet jak mam oddawać po rodzinie, to nie oddam takich maluchów tylko dopiero za jakieś 2-3 lata.

Mixy to będą miały wschody na poziomie góra 30% i będą w miarę różnorodne kaktusy, to spora część zostanie u mnie, ale 50 nasionek jednego gatunku, który wykiełkował mi w ilości 11/15 i jeszcze 100 nasion gatunku który mi gorzej wykiełkował (5/15) :? (te 11/15 i 5/15 to z wysiewu eksperymentalnego)

W tą sobotę postaram się wstawić zdjęcia nowych wysiewów po tygodniu i wyziewu eksperymentalnego po 28 dniach.
A tak poza tym to Mammillaria zeilmanniana wciąż nie kwitnie, ale pąków przybywa i przybywa :tan
Artur
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Oto wysiew z 19.03.2016, jak obiecywałem

Cactus MIX
10/200, większe nasiona to może po dwóch tygodniach więcej wykiełkuje :|
Obrazek Obrazek

Mammillaria polythele f. nuda
25/100
Obrazek

Mammillaria backebergiana lub spinosissima albo kompletnie co innego
41/50
ObrazekObrazek
Artur
Ananas26
200p
200p
Posty: 214
Od: 4 lip 2014, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Bardzo ładnie powschodziły mammillarie szkoda, że mix tak nielicznie :cry:
Pozdrawiam, Filip :)
Moje wątki
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Widzę, że wiosenne ;:3 zawitało na dobre czego efekty widać na całym forum :wink:

Nie ominęło ono również moich kaktusów i oto efekty, Mammillaria zeilmanniana taki prezent mi sprawiła na Wielkanoc :)
Obrazek

A co do wysiewów, mix tak jak sądziłem potrzebował jeszcze kilku dni, jest już ~40/200 więc 20% jak na mix to nie jest źle
Artur
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Zuch mammillaria! Trzymam kciuki za powodzenie wysiewów :wink:
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”