Czym nawozić pomidory-cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Używałem do podlewania we foliaku, nie stosowałem żadnego innego nawożenia. Za wyjątkiem dolistnie siarczanu magnezu. Nawożenie za każdym podlewaniem - średnio co ok.5-8 dni (chyba że okrutne upały były, wtedy częściej). Podlewanie ok.3l na roślinę do wkopanych przy roślinie butelek pet z obciętym denkiem. Dla pełnej precyzji - odkręcona nakrętka i wkopane denkiem (bez-denkiem) do góry. Dzięki temu woda z nawozem dostaje się od razu kilkanaście cm pod powierzchnię i trafia prosto pod roślinę. Nie rozlewając się po powierzchni. No i łatwo dawkować.

W donicach myślę, że podobna sytuacja. Choć ilość płynu dobierałbym intuicyjnie, żeby nie przelewać rośliny.

Stosowałem również to nawożenie identycznie dla roślin w gruncie (pomidory, papryki), ale tu nieco zwiększałem dawki nawozu (o ok. 50% tj 15g Kristalonu/10litrów wody). Bo podlewanie rzadsze z racji opadów atmosferycznych.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dziękuję Ci za odpowiedź :D . U mnie nieco inna sytuacja ze względu na to że nie w foliaku, tylko na balkonie i w donicach 20l bez kontaktu z glebą rzecz jasna. Więc podlewanie nieraz i dwa razy dziennie. Nie mniej spróbuję, przynajmniej na początku.
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Wiesz, tak myślę, że w Twoim przypadku zmniejszył bym stężenie nawozu - większość wody u Ciebie chyba wyparowywuje a nie jest zużywana przez rośliny. Więc typowe stężenie do fertygacji może się okazać zbyt silne. I przenawozisz rośliny. Spróbuj sciółkować rośliny w donicach - kilka centymetrów ściółki powinno mocno ograniczyć parowanie.
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Nigdy nie ściółkowałam pomidorów w donicy ale w tym roku postanowiłam spróbować. Już kolejny raz pisze się o tym.
Przesychają szybko, koło południa już są lekko omdlałe, powinny z tą ściółką dać rade.
A skoszoną trawę muszę przywieść od syna.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dobrze radzisz i dziękuję Ci za to. Taki mam plan, dodatkowo, do ziemi dodam w tym roku hydrożel, to też powinno ograniczyć częstotliwość podlewania i straty wody.

Edit.
Post w odpowiedzi na post Dino_saura

Grażyno, to samo u mnie i też zamierzam ściółkować trawą.
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Pewnie, zawsze to dodatkowa opcja, a nie wiemy jakie będzie lato.
Pabblo_Pl

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Przepraszam że tak zapytam a jakim nawozem panowie i panie chcą fertygować pomidorki w donicy?

Druga sprawa nie hydrozel a perlit i ściółkować polecam też grubą warstwą perlitu lub nawet żółtym rzecznym piaskiem a nie trawą.
Do tego trzeba zadbać o odpowiednią izolację donic żeby się nie przegrzewały i w żadnym razie nie ciemne czy czarne donice.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dlaczego nie hydrożel?
Perlit to ja standardowo dosypuję do donic. Donice owijam sreberkiem. Perlitem nie da rady u mnie ściółkować ze względu na wiatr.
Pabblo_Pl

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Nie wiesz jak będą reagować korzenie, jak dasz za dużo hydrożelu to pracując może uszkadzać korzenie a perlit się nie kurczy.
Nawet ziemia nie morze być mocno torfowa i kokosowa do pojemników, bo również wysychając ma duży skurcz i też może uszkadzać korzenie.
Jak dajesz perlit to wystarczy.
Zależy też jaka wielkość donic, ja osobiście używam wiader z castoramy 16l.

ale najważniejsza rzecz, czym będziesz fertygował?
Jaki nawóz i skład?
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

O pracy hydrożelu w ziemi wiem, rozkurczanie i kurczenie. Może to powodować spulchnianie ziemi lub jak ostrzegasz uszkodzenia korzeni. Jeśli jednak hydrożel powoduje uwalnianie wody to ziemia nie będzie się kurczyć, ponieważ nie przeschnie. Zamierzam dać dokładnie tyle ile wskazuje producent czyli 1g/1l ziemi.
Przetrenowałeś już to Pabblo?
Wielkość donic 20l. Zasilane, azofoska + superfosfat + saletra potasowa
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Co według was jest najlepsze jako nawóz przed posadzeniem pomidorów do gruntu? Chodzi mi o jakieś specyfiki które można kupić w ogrodniczym. Azo...ka jest dobra do takiego zabiegu? Czy czymś innym podsypać. Chodzi mi o taki żeby kupić 1 opakowanie jakieś większe 1 środka ( mieszanie różnych środków nie wchodzi w grę).
Mam tę moc - Sylwek
Pabblo_Pl

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Tomek to chociaż masz czym fertygować :)
Ja tam twierdzę że sam perlit wystarczy ale testuj hydrozel i opisz później.

Ja mam przetestowany perlit a w tym roku kupiłem pompkę do kaskady za 32 zł do tego załącznik czasowy taki w gniazdko za 18 zł i kawałek węża montażowego i będę miał podlewanie do donic.
W normalnych warunkach ustawię 6.00 i 18.00 a jak będzie bardzo gorąco to jeszcze ok. 13ej.
Woda odstana z nawozem Ci znanym.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

To prawda, ma, ale wiesz jak to jest, w człowieku drzemie chęć ulepszania tego co dobre, co z reguły niestety kończy się porażką :D Chcę zastosować Kristalony na początku rozwoju siewek, czyli najpierw dam z dużą dawką fosforu na rozwój korzeni, a później zrównoważony, jak tylko pojawią się zaczątki pąków kwiatowych przejdę na stare dobre papu, choć może jedną roślinę lub dwie będę zasilał do końca Kristalonami skoro Dino_zaurowi tak dobrze się to sprawdziło.
Ja mam niestety takie godziny pracy że nie ma mnie w domu 10h, muszę zapewnić roślinom jak najdłużej wilgotność w donicach. W zeszłym roku, pomimo perlitu, osłony na donice po przyjściu do domu pomidory były podwiędnięte (jest takie słowo? ;:306 ). Opiszę oczywiście co i jak z hydrożelem.
Z tą pompką to ciekawy pomysł, mam nadzieję że Ci się Pabblo sprawdzi.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”